Як прокачати мозок? Урок перший

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Топ-10 книжок, які допоможуть читачеві знайти сучасні відповіді на вічні і майбутні питання.

Уся історія людства складається з криз та їх подолання.

Кризи різного масштабу супроводжують нас усе життя. Від воєн, епідемій, екологічних катастроф і глобальних кібератак - до надмірної любові до дітей та непоясненної ненависті до ворогів. У всіх цих сферах виникали й виникатимуть переломні моменти. Людство загалом чи окремі особистості виходили переможцями з криз не завжди, але в підсумку - ми живі, здорові й розвиваємося. Головним інструментом більшості перемог були не природні явища, сила м'язів чи божественне милосердя, а дуже складний і знайомий нам із дитинства орган - мозок та побічний продукт його діяльності - наша свідомість.

Один із головних принципів роботи нашого розуму: якщо мислення не розвивати, воно деградує і втрачає свої основні функції. Причому це властиво будь-якій живій матерії, організму, виду і навіть цілим екосистемам. Якщо дерево не розвиває кореневу систему й не розкидає свою крону максимально вгору і вшир, воно вмирає, тому що програє конкуренцію за доступ до азоту, води та сонячного світла.

Ми рідко замислюємося, чому афоризми жителів античної Греції, Стародавнього Риму чи Китаю дуже актуальні досі, а часто навіть беруться як готове рішення тієї чи іншої життєвої ситуації. Від банальної сварки на кухні чи конфлікту з дітьми до об'єднання кількох країн в економічні союзи чи закінчення військового вторгнення. Думки стародавніх геніїв не тільки розвивають нашу свідомість, вони працюють.

Причина таких несподіваних припасувань мислення античних філософів до простих життєвих ситуацій сучасної людини в тому, що мозок як основний двигун нашої свідомості формувався мільйони років і дуже повільно змінювався. Алгоритми та рефлекси, шаблони поведінки, реакції організму та хімічні елементи, які керують нашим мозком, формувалися сотні тисяч років, і тому поведінка людей у схожих ситуаціях змінювалася під впливом предметів, які їх оточували: споруд, меблів, одягу та модних гаджетів (різниця між палицею-копалицею, намистом і смартфоном не така принципова, як нам здається). Поведінка людини в суспільстві, її усвідомлені рішення, реакція на ворогів, любов до дітей, страх перед невідомим, заздрість на чуже багатство… все це людство вже проходило багато разів. Навколишній світ змінюється, а ми й наш мозок - ні.

Проблема лише в тому, що окремо взятій людині, яка перебуває в полоні власної, індивідуальної свідомості, важко уявити, що її особисті переживання, глибокі роздуми та результати персональної уяви не такі й унікальні. А найгірше - ми й припустити не можемо, що якісь бородаті старигані, сидячи при свічах у неопалюваних халупах, могли розуміти життя й усвідомлювати глибинні принципи світобудови краще, ніж ми. У нашому розумінні, сучасна людина - вінець еволюції, супермозок із доступом до всіх знань людства, оснащений мегаспроможністю вирішувати всі проблеми хутко й ефективно. Куди вже тим бідолахам із далекого минулого з їхніми гусячими перами та папірусами. Але тут є одна пастка, - у них був час подумати, а в нас немає й 30 секунд, щоб дослухати важливу інформацію від близької людини. Ніколи!

Порівняно з попередніми епохами, наші кризи - комариний укус у масштабах цивілізації. Наші "кризи" просто порушують звичний уклад розміреного ситого життя, до якого сучасна людина дуже швидко звикла. Візьміть будь-який період історії й порівняйте наслідки епідемій чуми, повеней, пожеж, військових конфліктів, посух і голодних посушливих періодів, коли гинули цілі міста й народи або вимирали сотні тисяч людей…

Які наслідки кризи 2008–2009 років? Так, для когось вони драматичні, але ж для величезної кількості кмітливих щасливчиків кризи виявилися можливістю примножити свої багатства, вплив, захопити ринки, поглинути конкурентів, переїхати з села до мегаполісу, замінити мопед на лімузин тощо.

Як у цих кмітливих щасливчиків це виходить? Що таке вони знають і роблять, щоб "наживатися" на чужому горі? Як облаштований світ людей, котрі обертають кризу на успіх?

Феномен успішних щасливчиків і природу їхньої кмітливості можна розділити на два взаємодоповнюючих аспекти: емоційний і раціональний.

Емоційний інтелект і керування емоціями - це окрема, хоч і дуже цікава тема. Ми розглянемо її наступного разу. Але стислий рецепт керування емоціями у складних ситуаціях найкраще брати у східних народів. У буддизмі є дуже корисний принцип: якщо є проблема - вирішуй, але не хвилюйся (емоції не допоможуть вирішити її швидше); не можеш вирішити проблему - думай, як вирішити, але не хвилюйся (переживання не додадуть тобі сил); немає проблеми - навіщо, взагалі, хвилюватися, будуть проблеми - вирішиш. Стисло, але глибину цієї істини багато людей осягають роками.

Тепер про головне. За раціональний аспект відповідає саме наша здатність конструктивно й грамотно мислити. Наш мозок - це прилад, інструмент, м'яз нашої свідомості. Його, як і інші м'язи або агрегати, можна адаптувати, зміцнювати, робити витривалішим і всіляко прокачувати. Якщо взяти за основу спрощене порівняння нашого мозку з комп'ютером, то без грамотно натренованої знаннями й навичками свідомості мозок залишиться звичайним залізом, не оснащеним ефективним програмним забезпеченням. Вилучіть зі свого комп'ютера або смартфона всі програми, відключіть його від Інтернету, і ви отримаєте набір дуже дорогих, але безглуздих залізячок у гарному корпусі. Така сама історія з мозком без натренованого розумового забезпечення. Знання й навички - це програмне забезпечення нашого мозку. Хороший софт (скорочення від англ. software - програмне забезпечення) - і півтора кілограма білку, води, нейронів та синоптичних зв'язків перетворюються на суперкомп'ютер.

Книжки - це і є той софт, надзвичайно важливі програми (написані більш досвідченим мозками), що вже зібрали і впорядкували інформацію, знання та навички, які нам здаються незбагненними, а часом - такими, що перебувають за межею нашого мислення. Книжка - це концентрований багатолітній досвід її автора, який можна запозичити за кілька днів.

Оскільки 2020 рік розпочався дуже динамічно і з усіх "прасок" нам обіцяють кризи всіх видів, вважаю за корисне поділитися з вами інформацією про деякі книжки (що особливо вирізняються з тисяч "бестселерів"), які можуть не тільки підготувати вас до майбутніх криз, а й забезпечити рецептами елегантного перетворенню глобальних проблем на персональну користь. Звучить цинічно, але не настільки, щоб порівнювати загальнодоступні знання зі схемами, завдяки яким наші олігархи наживаються на нас під час війни, вторгнення "братнього народу" і в результаті "рішучих реформ". Розраховувати доведеться тільки на себе, а якщо так - треба підготуватися до несподіваних поворотів долі.

Книжки зібрані не так за рейтингом, як за сферою застосування. Від старовинних, але захопливих сюжетів минулих криз (через сприйняття нашої власної свідомості) - до мислителів сучасності, якими захоплюються не тільки широка публіка, а й цілком конкретні спеціалісти з антикризової поведінки.

1. Античні римляни не дають спокою історикам, дослідникам і політологам досі. Життя імператорів, провінціалів та окремих видатних жителів імперії досить докладно описане в найрізноманітніших книжках, але мій вибір упав на двох однаково геніальних істориків римської епохи - Публія Корнелія Тацита та Гая Светонія Транквілла. Обидва залишили цікаві рукописи й дивовижні збірники описів значимих подій, тому прочитайте будь-яку працю кожного з них, і перед вами відкриється дивний світ античних римлян. Світ, наповнений кризовими явищами, ставленням простих людей та імперських придворних до тих подій і до болю знайомими сучасній людині емоціями. Не так важливо знайти якесь конкретне видання чи полювати на збірник. Набагато корисніше просто заглибитися в будь-яке доступне джерело від цих римських істориків, щоб зрозуміти фантастичну схожість людських пристрастей і поведінки у складних ситуаціях римських імператорів і свого конкурента в бізнесі чи начальника відділу кадрів у себе на роботі. Насолода гарантована.

2. Сунь-цзи - "Трактат про війну". Часто видається під назвою "Мистецтво війни". Збірник військових стратегій, скрупульозно зібраний китайським мислителем у простий, але дуже концентрований інтелектуальний продукт приблизно 2400 років тому. Входить до навчальних програм, практично, кожного університету світу і є таким хрестоматійним посібником з подолання криз та ведення війни (особистої, конкурентної, маркетингової, сусідської чи буквальної), що не бачу сенсу довго описувати цей шедевр. Перечитувати цю книжку кожних п'ять-сім років рекомендують усім студентам Принстона й Кембриджа ще на ранніх курсах. Але важливо не забувати - книжку написано у IV столітті до нашої ери. Must have!

3. Нікколо Мак'явеллі - "Державець". Громадська думка часто пов'язує глобальні кризи з політиками, правителями тих або інших держав, з низкою помилок глобальних гравців, зі зловживаннями воротил бізнесу, змовою величезних корпорацій чи неадекватністю чиновників різного масштабу. Механізм роботи політичних систем, глобальних корпорацій або впливових спільнот часто прихований від нашого погляду, а тому не тільки викликає загальну цікавість, а й становить цілком конкретний прикладний інтерес. Одним із найпроникливіших мислителів епохи Відродження, які докладно описали принципи й рішення, що застосовувалися "при дворі" в різноманітних ситуаціях, був Мак'явеллі. Його книжки досі вважаються еталоном політичної документалістики, оскільки автор був безпосереднім учасником бурхливого життя італійського уряду і дипломатії. Окремі одкровення й нині захоплюють дух і миттєво переносять читача в сучасні паралелі. Книжку можна сміливо використовувати як довідник і не читати "від палітурки до палітурки". Кожен розділ вартий уважного осмислення і окремого дослідження невидимих механізмів придворного життя.

А ось і наші сучасники.

4. Збіґнєв Бжезінський - "Велика шахівниця". Американець із польським корінням. Радник із національної безпеки президента США Джиммі Картера. Співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень при Університеті Джонса Гопкінса. Професор Школи передових міжнародних досліджень тощо. Глиба зовнішньої політики США і шанований фахівець із глобальних стратегій. Його книжка - погляд на світ очима найпотужнішої держави, на союзників, опонентів і чинники, що визначають життя всієї планети. Читач не тільки по-новому подивиться на загальновідомі події новітньої історії, а й зазирне за лаштунки неявних сценаріїв, що створюються у тихих кабінетах Білого дому. Ознайомиться з аналізом прийнятих рішень і методів оцінки не тільки конкретних державних відносин, а й глобальних підходів світового масштабу при вирішенні цілком практичних завдань, які входять до сфери інтересів США та союзників. Причому союзники - не завжди друзі. Книжка буде корисна всім, хто цікавиться природою глобальних криз та прикладами їх ефективного вирішення.

5. Генріх Альтшуллер - "Знайти ідею". Кожна криза, як в особистих відносинах, так і у світовій економіці, ставить перед нами нові завдання і формулює нові виклики. Не всім під силу розв'язувати задачі з кількома змінними, купою невідомих, а найголовніше - з відсутністю постановки самої задачі. Автор - винахідник і основоположник "Теорії розв'язання винахідницьких задач". Альтшуллер був радянським інженером-винахідником, який замислився над цілком конкретним завданням: як навчити людину творчо мислити і вирішувати незвичайні, нестандартні, креативні проблеми. Понад те, як навчитися вирішувати проблеми, які ще навіть не сформульовані. Унікальність книжки - у популярному й захопливому викладі неочевидних особливостей нашого мислення у складних ситуаціях. Доступна для розуміння навіть випускникам школи, студентам молодших курсів і просто допитливим читачам.

6. Стівен Кові - "7 звичок надзвичайно ефективних людей". Одна з книжок, які можна перечитувати регулярно, і щоразу дивуватиме щільність геніальних думок на сторінку тексту. Всі зміни (як погані, так і хороші) в нашому житті відбуваються через нашу поведінку та реакцію інших людей або поведінку інших людей та нашу реакцію на таку поведінку. Ми - соціальні істоти. Отож дуже важливо розуміти закономірності й принципи взаємодії з іншими людьми з абсолютно різних приводів. Чимало складнощів нашої взаємодії виникають тому, що ми не володіємо понятійним апаратом опису ситуацій, у які потрапляємо вперше, або стандартних ситуацій, розвиток яких пішов несподіваним шляхом. Стівен Кові докладно розклав по поличках 7 основних звичок із різних сфер нашого життя, володіючи якими можна вийти переможцем у будь-якій критичній ситуації.

7. Дік Свааб - "Ми - це наш мозок. Від матки до Альцгеймера". Приголомшлива наукова праця, написана простою мовою. Автор - нідерландський нейробіолог, фахівець у галузі дослідження головного мозку, творець Нідерландського інституту головного мозку при Королівській академії наук. Ми часто покладаємося на наш мозок, коли треба прийняти важливе рішення, зробити нелегкий вибір, відрізнити правду від фантазії. Внутрішній голос підказує, що наш мозок не повинен підвести нас у критичній ситуації, але в результаті все відбувається навпаки. Дік Свааб переконливо ілюструє, що мозок не такий уже й наш… Швидше, ми, наше тіло належимо йому більшою мірою, ніж ми на це сподіваємося. Книжка буде неоціненним посібником для тих, хто намагається розібратися у внутрішніх механізмах роботи нашого мозку, взаємодії його з довкіллям та іншими носіями свідомості.

8. Волтер Айзексон - "Інноватори. Як кілька геніїв, хакерів та ґіків здійснили цифрову революцію". Надзвичайно захоплююча книжка про те, як цілком звичайні люди, зіштовхуючись із кризами й невизначеністю, примудрялися явити світу рішення, що перевернули світ.

9. Ювал Ной Харарі - "21 урок для 21 століття". Книжка - практичний посібник, який допоможе досягти успіху і щастя в майбутньому з допомогою підготовки до правильних рішень уже зараз. Для тих, хто хоче навчитися ставити амбіційні цілі та не потрапляти в пастки попередніх поколінь, ця книжка стане неоціненним помічником.

10. Енді Паддікомб - "Медитація і усвідомленість". Книжка про те, як за 10 хвилин на день навести у ваших думках лад. Незважаючи на просту назву, це приголомшлива за глибиною й унікальністю праця, яка допоможе вам не тільки навчитися продуктивно мислити й розуміти минуле, сьогодення і майбутнє, а й приведе вас до поліпшення життя в цілому. Якщо ви хоч раз на день вимовляєте слово "Ніколи!" - це ваша книжка.

Останні три книжки такі популярні, що їх докладний опис можна знайти в найрізноманітніших інтерпретаціях. Головне, що їх поєднує, - незвичайний погляд на звичайні речі та явища, які - завдяки певному підходу - не тільки відкривають читачеві безмежні обрії для роздумів над далеким аморфним майбутнім, а й дозволяють отримати навички мислення, корисні для повсякденних завдань.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі