Як прокачати мозок? Урок другий

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Зазирнути в найближче майбутнє і не поцілити пальцем у небо.

Список книжок із першого уроку дозволив нам усвідомити важливість мислення та будову мозку.

Тепер, коли більш-менш зрозуміло, що прокачувати, настав час перейти до списку книжок, які допоможуть визначитися з не менш важливим питанням: куди прокачувати? Точніше, вказати вектор і поміркувати, в який бік розвивати мислення, щоб не опинитися на узбіччі технічного, наукового та соціального прогресу.

На жаль, прогрес (як і майбутнє) - це не те, що можна ясно передбачити. Є цілком конкретні люди, котрі, замість метафізичних роздумів, дуже методично й послідовно формують це майбутнє, а вже потім воно постане перед нами в усій красі "досягнень прогресу". Саме з цієї причини сьогоднішній список складається з праць авторів, які брали пряму чи опосередковану участь у створенні наукової, промислової, ідеологічної та прикладної основ найближчого майбутнього.

Ще одна група людей, за якою варто "наглядати", - венчурні або портфельні інвестори нових галузей. Часто великі гроші швидше опиняються в потрібний час у потрібному місці, й набагато раніше, ніж публікуються книжки (особливо локальною мовою). Книжки виходять уже після того, як "майбутнє настало", але спосіб мислення і ланцюжок подій не стають від цього менш цікавими.

Тут дуже важливо зупинитися й замислитися над не зовсім очевидною різницею між "мріями про майбутнє", "передбаченням майбутнього" та "створенням майбутнього". У повсякденній метушні ми уявляємо майбутнє як щось неясне й віддалене. При цьому Білл Гейтс або Ілон Маск те ж саме майбутнє бачать у цілком відчутних формах, цифрах, термінах і ресурсах, застосовуючи які вони саме формують його в осяжній нами реальності. Створюють! З голови!

Результат процесу придумування та винахідництва, який приводить до розуміння й реалізації чогось, що потім можна застосувати за призначенням, відтворити або купити в найближчому магазині, називається осяянням. Це прекрасне відчуття не можна викликати, клацнувши пальцями, хоч і навідує воно різні уми з завидною регулярністю. Осяяння видобувають із твердого необробленого граніту знань та науки.

Щоб ви не скришили власні зуби, гризучи зазначений мінерал, дозвольте представити вашій увазі найпотужніші інструменти для переробки граніту науки на готовий виріб - розуміння того, що відбувається зараз і як це позначиться на нашому найближчому майбутньому.

Ви дізнаєтеся про п'ять приголомшливих книжок сучасних авторів, після прочитання яких світ, що оточує вас, уже завтра перестане бути таким, як раніше. Приємних і надихаючих осяянь!

1. Мічіо Кайку, "Фізика майбутнього".

Автор - всесвітньо відомий популяризатор науки, фізик-теоретик, випускник Гарвардського університету, інженер-винахідник, що володіє неймовірною здатністю розширювати суспільну свідомість, регулярно тішить науковий світ популярними книжками про надзвичайно складні дослідження, які відбуваються в нудних лабораторіях. Мічіо Кайку робить це в такій дивній і доступній формі, що інколи здається, наче книжка описує не передові наукові розробки, які виходять за межі уяви, а таку собі захоплюючу фантастичну епопею, наприкінці якої всі герої загинуть або анігілюються в темну матерію. Але ні. Все буде чудово… Книжка, попри назву, не тільки про фізику. Можливості штучного інтелекту, космічні подорожі, нова біологія, медицина й генетика, нанотехнології та незвичайні матеріали, передова енергетика, межі людських можливостей - усе тут. Щоб остаточно звіяти флер фантастичності зі слова "майбутнє", наведу маленький фрагмент:

"…Штучні органи; автомобілі, які ширяють у повітрі; неймовірна тривалість життя та молодості, - всі ці дива не фантастика, а обґрунтовані прогнози наукового світу. … 1. Цю книжку побудовано на розмовах більш ніж із трьома сотнями найкращих учених, які працюють на передовому краї науки. 2. Жодна наукова розробка зі згаданих у книжці не суперечить відомим законам фізики. 3. Чотири фундаментальні взаємодії та базові закони природи в основному відомі; жодні серйозні зміни тут не очікуються. 4. Прототипи всіх технологічних новинок, згаданих у книжці, вже існують. 5. Автор книжки - людина науки, не з чуток знайома з технологіями передового краю наукових досліджень…"

2. Клаус Шваб, "Четверта промислова революція".

Доктор Шваб - професор університету Женеви, доктор економіки, активний міжнародний діяч, засновник і голова Всесвітнього економічного форуму (знаменитий Давос). Попри те, що останніми роками Давос (а точніше - World Economic Forum, який проходить у цьому містечку) асоціюється з безглуздими спробами наших чиновників залучити інвестиції або нацупити безплатних шапок, сам Форум є унікальним дискусійним майданчиком для інтелектуалів, учених, дослідників та лідерів усього світу. Саме в Давосі на найближчих рік-три-п'ять виробляються, узгоджуються й затверджуються конкретні кроки глобального порядку денного в економічній, екологічній, політичній, інвестиційній, інтелектуальній та промислових сферах сучасного світу.

Незамінний керівник Давоського форуму написав дивовижну книжку, вибудувану на сухих фактах, логічних висновках і вже відчутних трендах світової економіки. Не можна сказати, що книжка така ж захоплююча, як научпоп попереднього автора. Її цінність - у суворій послідовності, глибині думки та простому викладі статистичних даних, опираючись на які, можна досить точно спрогнозувати найближче майбутнє з усіх ключових напрямів міжнародних індустрій (медицини, освіти, виробництва, торгівлі, промвиробництва, державних програм тощо). Книжка дає як далекосяжні, так і цілком повсякденні відповіді на запитання, що вже зараз робити і до чого готуватися людям, котрі розуміють, що ми давно живемо всередині революції, яка фундаментально змінює на наших очах те, як ми живемо, працюємо та спілкуємося одне з одним. За масштабом, обсягом та складністю четверта промислова революція не має аналогів у всьому попередньому досвіді людства. Вона не знає й не визнає кордонів, вигаданих урядами і таких звичних для нас із вами.

У книжці описано приголомшливі технологічні прориви в широкому спектрі галузей, включно зі штучним і доповненим інтелектом, економічні моделі без грошей, глобальні міста-держави, що складаються з "розумних-будинків", роботизацію наших органів і робочих місць, дрони-фермери, тривимірний друк живої тканини, нано-, нейро- і біотехнології, які змінюють наш мозок, та багато іншого. Причому все це з цілком реальними прикладами.

3. Мелані Свон, "Блокчейн. Схема нової економіки".

Мелані - авторитетний експерт у галузі передових технологій. Фундаторка Інституту блокчейн-досліджень (Institute for Blockchain Studies), магістр Кінгстонського університету в Лондоні, випускниця програми MBA Пенсільванського університету за спеціальністю "Фінанси". Багато хто досі плутає технологію блокчейн із результатом успішного її застосування - біткоїном та іншими криптовалютами. Вони, безумовно, пов'язані. Але як?

У книжці Свон описує складну за своєю природою, але при цьому просту й геніальну елегантність, із допомогою якої людство отримає шанс назавжди позбутися посередників і нечесних економічних агентів. Книжка не стільки про технологію, скільки про те, як математичними методами та нескладними технічними рішеннями подолати одвічний наріжний камінь людських взаємин - брак довіри. Ця монографія буде дуже цікава всім, хто завдяки технології блокчейн дуже скоро залишиться не тільки без роботи, а й без шансів знайти собі застосування в суміжних галузях.

Список цих професій загрозливо довгий, та є й добрі новини. Про них ви дізнаєтеся з книжки. А ось навести початок списку жертв не завадить: юристи, нотаріуси, банкіри, брокери, касири, політики, чиновники, економісти, фінансисти… Всі ті, кого раніше називали "офісним планктоном", але якось примудрялися прилаштувати. Тепер - шансів немає. Задумайтеся, куди поділися ліфтери, кондуктори, телефоністи, диспетчери різних служб, друкарки та інші цілком сучасні спеціальності. Ні, вони не вимерли, вони перетворилися на маркетологів, менеджерів, адміністраторів, але їхні професії зникли назавжди.

Крім докладного розбору самої технології блокчейн, у книжці наведено безліч прикладів її застосування, а також новомодних слів, які дуже скоро ввійдуть у наш лексикон. Цифровий актив, розподілені реєстри, хешрейт, смарт-контракти, транзакції та інші премудрощі означають цілком робочі інструменти, які вже змінюють усе, до чого ми так звикли. Наприклад, прямо зараз (доки ви читаєте цю статтю) світова фінансова, банківська, страхова, логістична та інші галузі світової економіки трансформуються під впливом блокчейну і супутніх технологій. Важливо якомога швидше навчитися розуміти, застосовувати й отримувати переваги від впровадження блокчейну у свою діяльність.

4. Ювал Ной Харарі, "HOMO DEUS. За лаштунками майбутнього".

Професор Єврейського університету в Єрусалимі і всесвітньо відомий автор гучних бестселерів назвав свою книжку "HOMO DEUS. A Brief History of Tomorrow". Дослівний переклад оригінальної назви не менш провокаційний, ніж зміст: "Людина божественна. Коротка історія завтра". Заголовок книжки відразу показує, що вже "завтра", а не у невизначеному "майбутньому" жителі планети Земля вирішуватимуть проблеми, пов'язані з безмежними можливостями сучасної людини.

Ми вже перебуваємо всередині нової моделі розвитку, де виникають абсолютно інші форми цінностей, життєві уклади й несподівані соціальні відносини. У своїй книжці Харарі намагається намалювати найбільш реальну картину найближчого майбутнього. Не тільки в сенсі технологій, а й у плані людських переживань, незвіданого досвіду, самопереосмислення, індивідуалізму і власного призначення як у масштабах сім'ї, так і в масштабах Всесвіту. Такі роздуми можуть кардинально змінити сприйняття навколишнього світу і стати першим поштовхом до формування homo deus - людини божественної (або надлюдини). За словами автора, людство все ще може вибрати напрям подальшого розвитку. І яким він буде - питання.

Книжка суворо протипоказана незміцнілим умам романтичного складу та людям, котрі беруть надто близько до серця новини, що ллються зусібіч. Вона написана в зухвалому стилі й рясніє алармізмами сумнівної природи. Але! Не так відповіді, пропоновані автором, як питання, що неодмінно виникнуть у вашій голові під час читання, варті найпильнішої уваги і викликають відчуття інтелектуального задоволення, близького до абсолютного.

5. Насім Талеб, "Антикрихкість".

Ті, хто прочитав книжки "Обдурені випадковістю" і "Чорний лебідь. Під знаком непередбачуваності" авторства Талеба, у 2007–2008 роках заробили дуже солідні капітали, тоді як увесь світ переживав кризу та падіння ринків.

Автор - колишній трейдер і ризик-менеджер - сфокусував увагу на тому, як поводяться люди в ситуаціях непередбачуваності, хаосу та невизначеності. Ця книжка вважається найуспішнішою з усіх його праць не тільки через безліч нових термінів, використаних автором, а й тому, що саме в ній читач може знайти рецепти осмисленої поведінки в несподіваних ситуаціях. Хаос, невизначеність, розмитість і стурбованість - слова, з якими ми найчастіше асоціюємо майбутнє. Талеб показує, як серед усіх цих прикрощів знайти закономірності, навчитись ясно мислити й вийти переможцем. Колишній трейдер і акула Волл-стріт формулює прості правила, які дозволять нам подолати крихкість та діяти так, щоб непередбачувана невизначеність (цей грізний і несподіваний Чорний лебідь) не зашкодила нам, ба більше - щоб цей рідкісний та сильний птах допоміг нам удосконалюватися. Для цього насамперед слід усвідомити: ми, за природою своєю, антикрихкі й не повинні дозволяти будь-кому позбавляти нас цієї чудової властивості.

Книжка розвиває попередні роботи Талеба (особливо "Чорного лебедя"), але має яскравіше виражену практичну цінність, оскільки наповнена не тільки реальними прикладами "крихкості", а й рецептами ефективної поведінки, які підготують читача до будь-якого майбутнього. Навіть до найгіршого сценарію. У цієї книжки багато критиків, але саме вони й зробили її особливо популярною у фінансових та ділових колах, а автора - антикрихким настільки, що навіть критику він сприймає радісно і з вдячністю.

Приємного читання, і бережіть себе! Майбутнє точно настане завтра!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі