«Вступна кампанія-2009 — успішна»

Поділитися
Так заявив, підбиваючи попередні підсумки цьогорічної вступної кампанії, директор департаменту вищої освіти МОН України Ярослав Болюбаш...

Так заявив, підбиваючи попередні підсумки цьогорічної вступної кампанії, директор департаменту вищої освіти МОН України Ярослав Болюбаш. Під час зустрічі з журналістами
6 липня він наголосив на її особливостях.

Перша і найхарактерніша — це повний перехід на прийом до ВНЗ за сертифікатами зовнішнього незалежного оцінювання. За винятком тих категорій осіб (інваліди першої і другої групи), які мали право вибору — вступати за сертифікатами чи за результатами вступних іспитів, які проводяться у ВНЗ.

Друга особливість — як ніколи раніше високий рівень інформування абітурієнтів, їхніх батьків та громадськості про участь вступників у конкурсі. Досягти цього вдалося насамперед завдяки інформаційно-пошуковій системі «Конкурс». На сьогодні на сайт зайшло понад 30 мільйонів відвідувачів із понад 60 країн світу.

Третьою характерною ознакою вступної кампанії-2009 Я.Болюбаш назвав посилення діалогу з громадськістю. Цьому сприяли різні чинники: «гаряча лінія» з питань вступу до ВНЗ, засоби масової інформації, які відстежували перебіг вступної кампанії та інформували про це читачів, а також контроль за діяльністю приймальних комісій із боку як міністерства, так і громадських організацій.

Особливо ж прикметним слід вважати той факт, що не надійшло жодного сигналу про випадки хабарництва. «Якщо торік такі дзвінки були, то під час цьогорічної вступної кампанії — жодного!» — підкреслив Я.Болюбаш.

Вступна кампанія ввійшла у завершальний етап. 5 серпня закінчився прийом докумен­тів на навчання за програмою «молодшого спеціаліста». 10 серпня завершується зарахування за програмою бакалаврату. Тим часом зарахування на підготовку спеціалістів і магістрів продовжено до 25 серпня. Як уже повідомлялося, внесено зміни до розпорядження КМУ N 416 від 14 квітня 2009 р., яким передбачалося зменшення державного замовлення на підготовку спеціалістів і магістрів. Вищі навчальні заклади, котрі підпорядковані МОН, отримають додатково понад 13 000 місць для продовження навчання за державний кошт (близько 6000 — на магістра і понад 7000 — на спеціаліста).

Статистичні підсумки вступної кампанії-2009 очікуються всередині вересня. За прогнозами, студентами українських вишів стануть майже 600 тисяч юнаків та дівчат. «Реально за результатами зовнішнього незалежного оцінювання ми маємо 400 тисяч вступників. До цієї цифри треба додати ще 150 — 160 тисяч випускників технікумів. (Цьогоріч уперше запроваджено держзамов­лення для прийому на навчання за скороченою програмою випускників технікумів — молодших спеціалістів.)

Серед проблем вступної кампанії-2009 Я.Болюбаш відзначив такі.

Повний перехід на прийом за сертифікатами призвів до масового подання заяв у необмежену кількість вишів. (Своєрідний «рекорд» — один абітурієнт подав документи одразу в 61 (!) ВНЗ). У зв’язку з цим виник ажіотажний наплив абітурієнтів до приймальних комісій у перші дні прийому документів. Крім того, утворилася фактично спотворена картина щодо кількості абітурієнтів у кожному конкретному навчальному закладі. Це не лише ускладнило роботу приймальних комісій, а й не дало змоги вступникам об’єктивно оцінити конкурсну ситуацію.

По-друге, було виявлено певні порушення в роботі приймальних комісій, намагання втрутитися в роботу системи «Конкурс».

По-третє, подання заяв від пільгових категорій вступників на популярні спеціальності загострило конкурсну ситуацію. Доходило часом до абсурду. Так, за результатами громадського спостереження, на 50 бюджетних місць за спеціальністю «міжнародні відносини» у Київському національному університеті ім. Т.Шевченка претендувало 35 пільговиків та 17 учасників олімпіад.

Ідеальна модель вступу до вишу — за конкурсом сертифікатів. І жодних пільговиків. Сьогодні дехто пропонує взагалі скасувати пільги при вступі до ВНЗ. Теоретично це можливо, проте на практиці такий рішучий крок зробити непросто. Зрозуміло, що «перепусткою» до ВНЗ мають бути лише знання, пільги доречні в соціальному забезпеченні. Може, є сенс встановити квоти на місця держзамовлення для пільгових категорій? Є також думка відновити підготовчі відділення, куди брати дітей, які мають право на навчання за дер­жавні кошти (зокрема з малозабезпечених сімей, сільської місцевості). Це дало б змогу поглибити їхні знання. Можливі й інші варіанти. Міністерство зараз ретельно працює над підготовкою проекту умов прийому до ВНЗ у 2010 році, невдовзі його буде оприлюднено для обговорення.

Однією з прикмет цьогорічної вступної кампанії Я.Болюбаш вважає також зростання конкурсу на природничо-математичні і технічні спеціальності, транспортних технологій, будівництва, мікро- і наноелектроніки, енергетики. Залишається сталим конкурс на педагогічні та медичні спеціальності. Вступники більше орієнтуються на ринок праці. Хоча, як і раніше, найпопулярнішими спеціальностями в абітурієнтів залишаються — економіка, право, міжнародні відносини, міжнародна економіка, іноземні мови.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі