ВСТУП ДО ГЕНЕТИКИ. ДЕСЯТИЛІТТЯ ПОТОМУ

Поділитися
Вийшло друком унікальне видання — «Введение в генетику (Биоинформатика. ДНК-технология. Генная терапия...

Вийшло друком унікальне видання — «Введение в генетику (Биоинформатика. ДНК-технология. Генная терапия. ДНК-экология. Протеомика. Метаболика)». Ця подія помітна в багатьох аспектах. Уперше за останні понад двадцять років в Україні з’явився навчальний посібник з генетики (попередній підручник за редакцією академіка С.Гершензона датований 1981 р.). У виданні описаний сучасний стан досліджень у цій галузі науки, що бурхливо розвивається, зміст і прикладне наповнення нових біологічних дисциплін, таких як біоінформатика, протеоміка, метаболіка тощо.

Як відзначають автори видання — доктор сільськогосподарських наук, професор В.Глазко і кандидат біологічних наук Г.Глазко, — «объединение в названии книги нескольких новых областей исследований обусловлено тесным взаимодействием между ними и взаимосвязанностью их развития». Біологія останніх десятиріч — це безперервний ланцюг надзвичайно важливих і вражаючих відкриттів. Одним із найграндіозніших досягнень сучасної генетики стала розшифровка геному людини, а також секвенірування геномів бактерій, нематоди, дріжджів, рослини арабідопсис. У результаті отримано величезні обсяги інформації, яку ще доведеться проаналізувати й осмислити, щоб її можна було застосувати на практиці, приміром, для лікування багатьох захворювань, зокрема таких, що мають спадкову природу. Сьогодні один із розділів біоінформатики займається комп’ютерними методами аналізу та розпізнавання в геномі регуляторних послідовностей. На думку Галини Глазко, «биоинформатика является в некоторой степени наукой перевода информации с языка последовательности ДНК на язык людей, и без нее, после окончания секвенирования, люди остались бы с гигабайтами текста на мертвом языке…»

Крім великого обсягу теоретичного матеріалу, навчальний посібник містить безліч прикладів прямого використання фундаментальних знань у вирішенні конкретних прикладних завдань. Приміром, одна з глав присвячена застосуванню ДНК-технологій для створення нових організмів. Шляхом введення нових генів в інші істоти отримуються потрібні білки, антитіла, імуностимулятори, ферменти, вакцини, сироватки та інші продукти. Виведено трансгенні рослини, стійкі до ряду шкідників, гербіцидів, грибкових і бактеріальних хвороб.

Надзвичайно цікавий розділ під назвою «Введение-хронология», в якому відбито найпомітніші дати та події в еволюції біосфери й цивілізації, віхи розвитку біології та генетики аж до наших днів, що започаткували (після розшифровки геному людини 2001 року) постгеномну еру. І можна тільки жалкувати, що текст набраний дуже дрібним шрифтом, надто незручним для читання.

Видання, особливо його прикінцева частина — післямова, крім усього іншого, спонукає до міркувань. Про ставлення людини до природи, про вчення В.Вернадського про ноосферу як одну зі стадій розвитку біосфери, про збереження біорізноманіття на планеті. Автори підкреслюють, що поява й розвиток ДНК-технологій, які дозволяють досліджувати і цілеспрямовано змінювати матеріал спадковості, знаменує собою новий етап еволюції біосфери Землі. На жаль, зараз не всі наслідки нової ситуації в біосфері піддаються об’єктивному прогнозові. Тому потрібне свідоме управління природними та соціальними процесами, що відбуваються в біосфері, зміна технократичного ставлення до природи й людини, перехід до екологічно чистих технологій —якісно нового типу розвитку цивілізації. А це можливо лише на підставі глибоких знань.

Навчальний посібник (формат 60 х 84, 640 сторінок густого тексту) вийшов завдяки фінансовій підтримці фірм «Сінгента», «Монсанто» і «Біоком». Тираж видання, на жаль, дуже скромний. Але є надія, що вже наступного, 2004 року цей підручник буде перевиданий.

— Ми маємо намір спонсорувати видання «Введение в генетику» українською мовою, — сказав кореспондентові «ДТ» представник компанії «Сінгента» в Україні Ігор Коваль. — Я бачу величезні перспективи в розвитку сільського господарства в Україні, а це, безперечно, одна з ключових індустрій у майбутньому. Тому розвиток таких наук, як генетика і її прикладна галузь — біотехнологія, мають неоціненне значення. Сподіваємося, книжка, у виданні якої є й наша чимала лепта, сприятиме цьому процесові.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі