Вивчайте предмети в Інтернеті

Поділитися
Новопризначений начальник столичного управління освіти Віталій Журавський почав свою каденцію з...

Новопризначений начальник столичного управління освіти Віталій Журавський почав свою каденцію з ефектного дійства — разом із журналістами об’їздив столичні школи на предмет їхньої готовності до нового навчального року. Звісно, представникам ЗМІ показували лише найкращі школи (хоча запевняли, що обрані вони були методом «тику»), проте і там, на тлі загального благополуччя з ремонтом приміщень і санітарним станом харчоблоків, виявлено серйозну проблему.

За словами Журавського, голов­ним чином криза позначилася на шкільних підручниках, яких цього року міністерство не надрукувало. Причому особливо проблемними є підручники для 9-х класів, оскільки діти не зможуть навчатися за книжками попередніх дев’ятикласників — ті ще вчать­ся за 11-річною програмою. Масштаб проблеми було продемонстровано на прикладі однієї з найкращих столичних шкіл — Ліцею міжнародних відносин №51, директор якого Світлана Шевцова заявила, що навіть у них забезпеченість підручниками становить усього 70%. А що вже в такому разі говорити про інші школи, особливо в невеликих містах або селах?

Втім, у самому Міністерстві освіти і науки проблеми не бачать зовсім. Мало того, за словами заступника міністра Павла Полянського, ситуація з підручниками за новою програмою, тобто саме для 9-х класів, навіть дещо краща, ніж торік.

— Щоразу напередодні навчального року тема видання та доставки підручників, а часто і їх­ньої якості, стає досить актуальною, — каже Павло Бронісла­вович. — Хочу сказати, що цього року могли бути варіанти, тому що на різних рівнях, від різних людей лунали заклики відмовитися від державного замовлення на видання підручників. Тим більше що безплатні підручники були в нас не завжди — за радянських часів батьки купували підручники.

Проте підручники вирішили видавати, хоча економічні чинники сьогодні дозволяють говорити всього про два види підручників. Це підручники для 9 класу. Оскільки сьогодні немає підручників для
9 класу, виданих у попередні роки. До того ж з’явилися нові навчальні предмети. Також перевидаватимуться підручники для початкової школи і для спецшкіл, оскільки можуть виникнути будь-які фінансові обставини. Діти, які не бачать, повинні отримати підручники зі шрифтом Брайля.

— Чи достатньо коштів виділено на видання підручників?

— Цього року на випуск підручників у бюджеті передбачено 160 млн. 400 тис. грн. Багато це чи мало? Потреба для забезпечення підручниками профтехучилищ, ВНЗ, інститутів підвищення кваліфікації та шкіл була задекларована МОН у сумі 490 млн. грн. За виділені ж гроші можна випустити приблизно 84% підручників тільки для 9 класу.

На сьогодні уряд повністю виконує програму фінансування видання шкільних підручників. Міністерство вже отримало понад 101 млн. грн., і ми підписали договори із 29 видавництвами на друкування 167 найменувань підручників для 9-х класів, а також двомовних словників, які потрібні для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання. Тираж цих підручників — майже 10 млн. 400 тис. примірників. Для 9 класу — 147 найменувань, це понад 10 млн. 200 тисяч примірників, шість словників (128 тисяч примірників) і 14 найменувань підручників для дітей з особливими потребами, які навчаються у спецшколах (19 тис. примірників).

У 9 класі з’явилися нові предмети. Їх раніше взагалі не вивчали в школі, або не вивчали саме в 9 класі. Це — інформатика, художня культура, курс «Правознавство. Практичне право». Можливо, є якісь паралелі з американським курсом — перекладається українською як «Вуличне право». У цьому курсі дуже мало теорії, але багато практичних порад для дітей: що робити, якщо зупинив міліціонер, якщо потрапив у якусь складну ситуацію. Також додається курс «Основи здоров’я».

Крім того, колегія МОН іще в січні 2009 року затвердила, що з семи предметів підручники перекладатимуться всіма мовами національних меншин, якими здійснюється навчання в Україні. Це алгебра і геометрія, біологія, всесвітня історія, інформатика, фізика і хімія. Що стосується, приміром, курсу «Правознавство», то він не перекладатиметься мовами національних меншин з тієї причини, що в Україні судочинство здійснюється виключно державною мовою, і в абітурієнтів можуть виникнути проблеми при вступі до ВНЗ через незнання термінології. Підручники з географії і раніше випускалися державною мовою. Українською також видаватиметься підручник із захисту батьківщини, оскільки це єдина мова Збройних сил України. З метою підготовки до незалежного оцінювання українською мовою друкуватимуться підручники з історії України.

— Яка ситуація з реальним фінансуванням видання підручників?

— До держзамовлення залучено 29 видавництв, на сьогодні ми проавансували майже 70% від запланованого. Хочу зауважити, що уряд зробив виняток для програми друкування підручників. Як відомо, сьогодні в країні проводяться розрахунки тільки за вже виготовлену продукцію або послуги. Підручники — єдиний сегмент, у якому уряд проавансував роботи ще до їхнього завершення.

— Як бути дітям, які залишаться без підручників?

— Підручники будуть випущені для всіх дев’ятикласників плюс іще 4% — для вчителів, бібліотек і на випадок, якщо підручник загубиться.

— Проте у школах стверджують, що з підручниками проблеми.

— Підручники доставляють у міру їх друкування на обласні книжкові бази. Ніяких преференцій чи, навпаки, обмежень тут немає — їх розвозять рівномірно. Міністерство свої функції виконує чітко. Можливо, в деяких місцях існують проблеми доставки підручників із книжкових складів, але це вже компетенція місцевих керівників.

— Чи може міністерство гарантувати, що всі без винятку підручники 1 вересня будуть на партах школярів?

— Ми все для цього зробимо.

Втім, про всяк випадок МОН вирішило підстрахуватися: ті, хто все-таки не отримає 1 вересня підручники, в перші дні зможуть вивчати предмети в Інтернеті — на сайтах видавництв саме на цей випадок викладено перші параграфи всіх підручників, які тут видаються. Крім того, ці самі параграфи опубліковано в спеціалізованих виданнях для вчителів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі