ВИПУСКНИЙ БАЛ ІЗ ТРАУРНОЮ СТРІЧКОЮ

Поділитися
На ранок після випускного балу в харківській школі № 88 був вивішений плакат у жалобній рамці. Педа...

На ранок після випускного балу в харківській школі № 88 був вивішений плакат у жалобній рамці. Педагогічний колектив, учні та батьки висловлювали глибоке співчуття сім’ї і родичам учителя математики цієї школи Олені Геннадіївні Татузян у зв’язку з непоправною втратою: передчасною загибеллю єдиного сина Юрія. 17-річний випускник Юрій Татузян загинув прямо під час свята від ножового поранення, нанесеного зовсім незнайомою йому людиною.

Трагедія сталася близько чотирьох годин ранку. Світало. Випускний ще тривав, основна частина хлопців веселилася в школі, її директор разом із деякими батьками та вчителями стояв біля входу, обов’язковий для таких заходів міліціонер чергував у вестибулі. У цей час Юрій зі своїм другом Євгеном Ситниковим вийшов на вулицю подихати повітрям і зупинився біля дерева, яке росло неподалік. До хлопців підійшла група молодих людей напідпитку, котрі, як потім з’ясувалося, цієї ночі бродили по всьому району, від однієї святкової школи до іншої. Сварки не було чутно й трагедії, здавалося, нічого не передвіщало. Тому дорослі побігли до дерева вже після того, як один із членів чужої компанії замахнувся на хлопчиків. Пізніше з’ясувалося, що в нього в руці був ніж.

Женю Ситникова поранили в спину. Юру — у живіт. Чергові лікарі, серед них хірург (черговий лікар — теж необхідний атрибут нинішніх випускних) надали хлопчику першу допомогу і відразу сказали, що з таким пораненням зволікати не можна. Та викликана «швидка» все не їхала, і батько Юри «упіймав» приватну іномарку. Коли «швидка» приїхала, Юрія вже поклали в зупинену машину й повезли до 25-ї лікарні. З ним поїхали лікар і мама, уже була готова операційна, та хлопчик у лікарні помер. Женю Ситникова теж доставили до лікарні, й зараз його життя поза небезпекою.

Як повідомили в обласній прокуратурі, уся злочинна група затримана, порушено кримінальну справу. Триває слідство, чимало деталей цієї трагедії стануть відомі лише після його закінчення, але вже відомо, що загиблий Юрій Татузян був абсолютно тверезий — проведена експертиза алкоголю у його крові не виявила.

…За словами вчителів, Юра був вихованцем, яким може пишатися будь-яка школа, життєрадісним, доброзичливим, який вміє знайти вихід із будь-якого становища. Він прекрасно розбирався в комп’ютерах, став призером обласної олімпіади й без іспитів був зарахований до Харківського національного технічного університету радіоелектроніки. Прощаючись зі школою, Юра знав, що він уже, по суті, студент. Коли хлопчика ховали, однокласниці плакали, однокласники клялися за нього помститися (!).

— Людмило Олександрівно, на ваш погляд, ця трагедія, яка сколихнула все місто, окремий випадок чи тут проглядається якась закономірність, — запитую Л.Бєлову, начальника управління освіти та науки Харківської облдержадміністрації, яка обійняла цю посаду лише близько місяця тому.

— З одного боку, це, звичайно, трагічний нещасний випадок, він міг статися в будь-якому іншому навчальному закладі, його важко було передбачити й запобігти цьому. Та з іншого, це знак, що нам потрібно змінювати саму концепцію проведення випускних вечорів. Давайте зізнаємося самі собі, що нині з цим урочистим і світлим святом пов’язана потенційна небезпека для наших дітей. Школи цієї ночі стають ледь не криміногенною зоною, сюди, як мухи на мед, злітаються сторонні молоді люди, часто нетверезі, які прагнуть розваг і пригод. Це призводить до неприємних ексцесів, нехай і не таких трагічних, як у 88-й школі. Тому кожний випускний вечір супроводжується дуже жорстким чергуванням міліції, вчителів і батьків, що всі разом змушені буквально тримати «кругову оборону».

— А ще напередодні випускних вечорів ви говорили в телеінтерв’ю, що вам не подобається, що вечори нерідко зводяться до видачі атестатів і застілля. Як ви пропонуєте змінити нинішню традицію?

— Зовсім відмовлятися від традиції випускних вечорів абсолютно неправильно. Випускний вечір — це важливе свято, яке знаменує перехід особистості в новий, дорослий період життя, свято прощання зі школою. Я не готова зараз відповісти, якими саме будуть наші випускні, але вони будуть іншими. Може, з огляду на нинішні реалії, ми за прикладом київських шкіл змінимо час проведення випускних вечорів, приміром, будемо раніш розпочинати їх і закінчувати о 22-й годині. Та в будь-якому випадку їх потрібно робити більш змістовними, гарними, благородними й менш витратними та помпезними.

Проблема випускних вечорів — це проблема не тільки управління освіти. Це проблема суспільства, тому її потрібно вирішувати спільно. Нині я працюю з радою директорів шкіл, із завідуючими райвно, обов’язково залучатиму також батьківські ради, юристів, психологів, інших фахівців. За дорученням заступника глави Харківської облдержадміністрації Олександра Сидоренка створено комісію для вивчення організації проведення випускних вечорів. Школа не в змозі й не повинна абстрагуватися від усіх складнощів і прикростей зовнішнього світу, ми повинні зробити його для наших дітей більш безпечним.

* * *

…Мені невідомо, ким є молоді люди, з вини яких загинув випускник. Проте в будь-якому випадку вони ще зовсім недавно були випускниками і, цілком можливо, навчалися в тій самій або сусідніх школах. У них теж було свято, їх вчителі, батьки та міліція, очевидно, точно так займали «кругову оборону» від прибульців ззовні, а чергові лікарі теж були готові надати їм першу допомогу. А потім вони пішли з цього святкового кола в життя і стали потенційно небезпечними для тих, хто зайняв їхнє місце. Безсумнівно, потрібно змінювати традиції, якщо вони стають неадекватними часу. Однак так само безсумнівно, що нам потрібно відповісти на запитання, чому школі доводиться захищати своїх сьогоднішніх випускників від своїх же вчорашніх або позавчорашніх учнів. У чому причина цього протистояння?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі