Випробування глобалізацією - Освіта - dt.ua

Випробування глобалізацією

4 лютого, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №4, 4 лютого-11 лютого

Найпрестижніші ВНЗ США, не докладаючи особливих зусиль, ось уже півстоліття відбирають по всьому світі найталановитіших, багатообіцяючих студентів...

Найпрестижніші ВНЗ США, не докладаючи особливих зусиль, ось уже півстоліття відбирають по всьому світі найталановитіших, багатообіцяючих студентів. Котрі, крім усього іншого, збагачують американську економіку на 13 мільярдів доларів щороку. Проте нині, вперше за останні тридцять років, кількість іноземців, які прагнуть здобути освіту в США, почала зменшуватися. При цьому кількість заявок скоротилася на 28%, а самих студентів — на 6%. Зокрема кількість студентів із Індії і Китаю, які претендують на американський диплом, зменшилася удвічі.

З-поміж основних причин такого явища як самі іноземці, так і американці передусім називають проблеми з одержанням візи. Найбільше це позначилося на абітурієнтах із мусульманських країн. Зате в азіатських і європейських країнах не меншу роль зіграли й зусилля національних урядів із підвищення конкурентоспроможності власної системи вищої освіти. Зокрема в Китаї затверджено програму перетворення сотні китайських університетів на науково-дослідні центри світового рівня. Аналогічних зусиль докладають уряди Великобританії, Німеччини, Канади й Австралії.

Проте саме американські університети поки ще «приречені» посідати позиції лідера у глобальному рейтингу конкурентоспроможності ВНЗ. Відповідно до критеріїв Shanghai Jiao Tong University, що враховують кількість лауреатів Нобелівської премії, вирощених у стінах кожного ВНЗ, 17 із 20 кращих ВНЗ знаходяться в Америці. Загалом у США 2002 року (найсвіжіші з наявних даних) навчалося 586 тисяч іноземних студентів, тоді як у Великобританії, котра посідає другий рядок у табелі про ранги, — 270 тисяч. Щоправда, торік, за попередніми оцінками, британський показник збільшився на 15 відсотків, тоді як американський зменшився. Загалом щороку близько двох мільйонів студентів вирушають у пошуках закордонного диплома. А до 2025 року їх кількість має зрости вчетверо.

З огляду на це, німецький уряд надає вищу освіту іноземним студентам і зовсім безкоштовно. Сьогодні Німеччина посідає третє місце за кількістю іноземних студентів, а темпи приросту за минулий рік перевищили 10 відсотків.

Китай і Індія поки що охоче відпускають своїх абітурієнтів на навчання за кордоном, однак докладають величезних зусиль для повернення назад наукових співробітників і викладачів, які вже реалізували себе. Нині в США здобувають освіту 80 тисяч індійських студентів і 62 тисячі — китайських. Армія студентів по всьому світі зросла з 11 млн. 2000 року до 16 млн. 2005 року. І провідним університетам світу вже нині доводиться вести запеклу конкурентну боротьбу за кожного з них.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1287, 21 березня-27 березня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво