Вчитися, вчитися і... розважатися

Поділитися
За тиждень до нового навчального року школи буде укомплектовано підручниками — звісно, в межах запланованого...
Біля стенду зі «свіжоспеченими» підручниками

За тиждень до нового навчального року школи буде укомплектовано підручниками — звісно, в межах запланованого. Повного забезпечення можна очікувати не раніше як через рік-два. Про це заявив міністр освіти і науки Станіслав Ніколаєнко на презентації нових підручників для п’ятого класу.

— На початку року, — пояснив він, — ситуація була дуже складною: казна після виборів практично спорожніла, а боргів у міністерства перед видавництвами за друкування підручників накопичилося більш як на 21 млн. грн., і в I—II кварталі ми повертали борги. Тому було визначено пріоритети в постачанні підручників: букварі для першого класу, підручники з найважливіших предметів для старших класів і навчальна література для п’ятого класу.

Із п’ятим класом ситуація особлива: цього року до нього переходять діти, які навчаються вже за 12-річною програмою, а підручники, за якими вчилися їхні попередники, розраховані на 11-річну. Тому ми провели конкурс підручників для п’ятих класів, і ті, що посіли перше і друге місця, вже закінчуємо видавати за рахунок коштів, виділених із держбюджету. Загальний наклад становитиме 7,7 млн. примірників майже на 50 млн. грн. Значну частину книжок — п’ять млн. — уже надруковано.

Підручники вийшли яскравими, барвистими, змістовними і справді новими. Сучасному п’ятикласнику, міркували багато авторів, має бути не лише корисно, а й цікаво працювати з підручником, і тому доповнили його різноманітним пізнавальним матеріалом, не пов’язаним з програмою додатковими відомостями, завданнями для відпочинку і розваг. Окрім того, творці більшості з них спробували не лише розповісти дітям про культуру, історію, мову і літературу України у світовому контексті, а й показати світ через призму України.

«Сучасні діти живуть у глобальному світі, — каже автор підручника з рідної мови, завідувач відділу стилістики і культури мови Інституту української мови НАН України професор Світлана Єрмоленко. — Тому підручники мають охоплювати весь комплекс знань про навколишню дійсність, розповідати не тільки про те, що було раніше (народні традиції, фольклор), а й про сучасність». Та по-справжньому інноваційним став підручник із одного з найбільш дискусійних курсів — етики.

— Сьогодні роль етики і моралі в суспільстві є надзвичайно великою, а шкільних предметів, які можуть дати дітям необхідні навички поведінки, мало, — розповідає автор підручника з етики, завідувачка лабораторії історичної освіти Інституту педагогіки АПН України професор Олена Пометун. — Нерідко дитина не має можливості порадитися з дорослими, і їй доводиться включати внутрішні регулятори поведінки. Ними мають стати правила моралі й етики. Та підручник — не догма. Ми побудували його таким чином, щоб діти могли самі для себе сформулювати основні етичні поняття, з’ясувати, як їх уявляють друзі й батьки. До речі, дуже багато завдань орієнтують дитину саме на спілкування з батьками, наприклад, «Запитай у батьків, як вони діятимуть, якщо...» або «Обговори з батьками, як вчинити...»

Підручника з курсу етики релігій на презентації не було. Хоча, згідно з дорученням президента, цей предмет мав увійти до шкільної програми вже з нинішнього навчального року.

— Є доручення президента про розробку програми й посібника з факультативного курсу — тобто такого, що вивчається на вибір батьків і дітей, за який не ставляться бали, — пояснює директор департаменту загальної середньої і дошкільної освіти Міністерства освіти і науки Павло Полянський. — Ми відразу ж створили робочу групу, куди увійшли нарівні з ученими і педагогами представники всіх церков. Та розробити програму з такої дисципліни, як, власне, і з будь-якої іншої, справа дуже непроста.

До кінця літа з усіх регіонів, де під різними назвами викладався цей курс — ним було охоплено 19% шкіл і 7% дітей — до міністерства мали надіслати програми й посібники, якими користувалися педагоги. У найближчі дні ми збираємо третє засідання цієї робочої групи, яка на основі накопиченого в регіонах досвіду розробить загальнонаціональний варіант програми. Вона буде узгоджена в науково-методичній комісії з етики при Міністерстві освіти і науки, і лише після цього дозволена для використання в усіх школах України.

— Наскільки повно школярі будуть забезпечені всіма іншими підручниками?

— Для п’ятого класу є практично всі підручники. Повністю надруковано підручники для початкової школи. Інші класи 11-річної школи залишаються приблизно на такому ж рівні, як і торік — грошей на їх друкування передбачено практично стільки ж. Сьогодні середня забезпеченість підручниками за кошти держбюджету — близько 75%.

— Чому не 100%?

— Ніколи не передбачалося виділяти кошти на повне забезпечення всіх школярів безплатними підручниками. Крім того, цього року ми не друкуємо підручники для шостих класів 11-річної програми.

— Не рентабельно?

— Підручник має «жити» мінімум п’ять років. Книги ж для шостого класу проіснують рівно рік. Згідно з урядовою постановою цього року рукописи нових підручників для одинадцятирічної школи навіть не беруться до розгляду. Тому сьогодні ні автори, ні видавництва не орієнтуються на стару програму. Найближчим часом ми оголосимо конкурс на написання підручників для шостого класу вже 12-річної школи. Більше того, оскільки всі програми опубліковано, дехто починає писати підручники для 12-го класу, за якими діти навчатимуться 2013 року.

Міністерство вперше видало також підручники для сліпих дітей (шрифтом Брайля) — учнів перших—четвертих класів. Цього року до шкіл надійде 14 найменувань таких підручників на суму майже 230 тис. грн. із тиражем 728 примірників. За словами видавців, один підручник обходиться від 200 до 560 грн. Найдорожчою є математика для першокласників, що складається з чотирьох книжок загальною вартістю 2600 грн.

Ще одне нововведення — удосконалення системи обліку підручників. Як можна було пересвідчитися на презентації, на кожному з них стояв напис: «Видано за рахунок держбюджету, продаж заборонено». За словами міністра, кожен виданий за рахунок держбюджету підручник районне управління освіти повинне взяти на облік і нести за нього особисту відповідальність. Збувати їх «наліво» буде важко: передбачається, що протягом року пройдуть спеціальні рейди по книжкових ринках і крамницях — для перевірки шкільних підручників, які там реалізуються.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі