Стипендії як стимул

Поділитися
Дослідження Аналітичного центру CEDOS свідчить, що Україні вигідніше підтримувати наших студентів, які навчаються в закордонних університетах на англомовних програмах.

Останніми роками дипломатичні відносини між Україною і Угорщиною складаються досить напружено, зокрема через "мовну статтю" нової редакції українського Закону "Про освіту".

Там ідеться про те, що національні меншини мають право навчатися своєю мовою лише для здобуття дошкільної та початкової освіти.

Незважаючи на загострення україно-угорських відносин, у 2018–2019 навчальному році угорський уряд виділив 100 стипендій для українського студентства, яке прагне здобути вищу освіту в Угорщині. Ці стипендії виділяються на навчання не тільки угорською, а й англійською мовою.

Дослідження Аналітичного центру CEDOS демонструє відмінності між студентством, яке навчається на угромовних, та тим, що навчається на англомовних програмах в Угорщині.

Студентство, що здобуває освіту на угромовних програмах, здебільшого прагне після навчання залишитися в Угорщині. Як свідчить дослідження, переважно з дуже прагматичних і практичних міркувань, пов'язаних із рівнем життя та працевлаштуванням.

Натомість студенти, котрі навчаються на англомовних програмах, переважно або хочуть повернутися, або вже повернулися до України. Основною причиною повернення зазвичай називають бажання використати здобуті знання в Україні й жити ближче до родичів та друзів.

Ці дані спростовують популярний міф, начебто всі українці, які виїжджають на навчання до країн ЄС, прагнуть залишитися там назавжди і в далекосяжній перспективі не принесуть користі українській економіці.

Через такі відмінності між студентством на угромовних і англомовних освітніх програмах українській стороні вигідніше посилювати підтримку й допомогу студентам, які обирають англомовні програми. Адже саме вони частіше прагнуть повернутися і застосовувати свої знання в Україні, тоді як студенти угромовних програм переважно хочуть залишитися жити й працювати в Угорщині.

Що ж може для цього зробити українська сторона?

Український уряд, насамперед МОН, має розширювати співпрацю з угорським за наявною програмою Stipendium Hungaricum, яка виділяє стипендії іноземному студентству. Це дасть можливість більшій кількості талановитих українських студентів навчатися в угорських університетах на англомовних програмах.

МОН варто було б розглянути можливість створення власних стипендійних програм для підтримки українського студентства, яке навчається на угорських англомовних освітніх програмах. Українському уряду має бути вигідно фінансово підтримувати тих студентів, котрі здобувають якісну освіту і прагнуть повернутися й працювати в Україні.

МОН і МЗС мають вести інформаційну кампанію щодо можливостей навчання в Угорщині за стипендійними програмами на англомовних навчальних програмах. Завдяки такій кампанії більше потенційних студенток та студентів дізнаються про доступні можливості отримати якісну угорську освіту частково або повністю безкоштовно.

До того ж українській стороні важливо підтримувати контакт із тими, хто вже навчається в Угорщині Адже в майбутньому, навіть якщо ці студенти вирішать не повертатися в Україну, вони зможуть стати українсько-угорськими культурними дипломатами. Можливо, саме завдяки таким персонам відносини між Україною і Угорщиною зміняться на краще, зокрема у мовному питанні.

А щоб зменшити відплив угорської діаспори з України, варто створити більше можливостей для реалізації їхнього потенціалу в Україні. Щоб заохотити їх або отримати освіту в Україні, або ж лобіювати інтереси України, навіть якщо поїдуть до Угорщини. Оскільки представники угорської діаспори переважно мешкають на Закарпатті, саме в цьому регіоні можна, наприклад, створити більше робочих місць.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі