Радість ніколи не увінчає очікування гіршого - Освіта - dt.ua

Радість ніколи не увінчає очікування гіршого

12 травня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №18, 12 травня-19 травня

Ви провалили екзамен, погано виступили з доповіддю чи програли на перегонах, підтвердивши тим самим найгірші свої прогнози...

Ви провалили екзамен, погано виступили з доповіддю чи програли на перегонах, підтвердивши тим самим найгірші свої прогнози. Поліпшить це ваш настрій чи ні? Заведено вважати, що «так». Однак дослідники з Тихоокеанського та Вашингтонського університетів, що в Сіетлі, впевнені: все залежить виключно від погляду на світ взагалі — оптимісти завжди знайдуть хороші сторони і в поразці, песимісти тільки похмуріше роззирнуться.

Як повідомляє агенція «ІнформНаука», в експерименті, який провели Маргарет Маршалл і Джонатон Браун, взяли участь 80 студентів різних коледжів. Спочатку вони відповіли на запитання, які дозволили визначити, наскільки райдужно чи похмуро дивляться вони на білий світ. Потім кожному запропонували розв’язати на комп’ютері не дуже складну задачу, пов’язану зі смисловими асоціаціями, і зробити припущення, наскільки успішно вони впораються з аналогічним тестом наступного разу.

Далі половині добровольців було запропоновано завдання, легше від попереднього, іншій половині – складніше. Таким чином, або їхні очікування виявлялися марними, або їм вдавалося їх перевершити. Студентів попросили відповісти ще на кілька запитань, аби з’ясувати, якою мірою вони розчаровані чи задоволені результатами.

З’ясувалося, що негативний прогноз посилював невдоволення, якщо результат тесту був негативний, і реакція на поразку залежить від ставлення до життя. Ті, хто сподівається на успіх, найчастіше дивляться на світ крізь рожеві окуляри, довколишні події видаються їм райдужними й світлими. І в невдачі вони намагаються насамперед знайти щось хороше, вважаючи при цьому, що самі вже зробили все що могли. Такі люди готові звинувачувати в поразці кого й що завгодно, але тільки не себе. Буркуни ж погано пристосовані до боротьби з розчаруваннями. В усіх своїх невдачах вони схильні звинувачувати виключно себе.

Втім, і в них є свої переваги: в окремих випадках черговий провал примушує зібратися на силі й перемогти себе та обставини. Тоді як постійна розслабленість людей у «рожевих окулярах» закінчується іноді крахом.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №30, 17 серпня-23 серпня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво