Працюй, студенте! Як це роблять в Одесі

Поділитися
У кожного мешканця ВНЗ час від часу виникає потреба в «екстра-кеш». Чи то дівчину в театр зводити, чи з друзями погуляти — гроші зайвими не бувають...

У кожного мешканця ВНЗ час від часу виникає потреба в «екстра-кеш». Чи то дівчину в театр зводити, чи з друзями погуляти — гроші зайвими не бувають. Навіть ті, кому батьки щедро відсипають «на морозиво», рано чи пізно починають думати про власне, незалежне джерело доходів.

Заробити в межах своєї спеціальності досить-таки непросто. А вже серйозну й постійну роботу знайти й узагалі нереально: кому потрібен фахівець, якого не можна експлуатувати повний робочий день? Навіть якщо студент — хлопак тямущий і в заліковці у нього самі «відмінно», просто так, за карі очі, роботодавець йому не зрадіє. У цьому питанні важливу роль відіграють особисті знайомства, широке коло спілкування і заповзятливість шукача заробітку.

У більшості випадків студенти знаходять можливість додаткового заробітку на тимчасових і, скажімо так, «загальних роботах», тобто таких, які під силу широкому колу охочих, незалежно від професійної підготовки й ідейних переконань. Звістку про деякі підробітки принесуть знайомі й друзі, котрі вже встигли покрутитися у потрібному місці. Та варто згадати й інші джерела інформації про вакансії: відділ працевлаштування — невід’ємну складову більшості ВНЗ, профком, дошки оголошень, міські й приватні центри зайнятості, мас-медіа (Інтернет, спеціальні друковані видання, телевізор, радіо...). Загалом, «несповідимі шляхи», якими можна знайти собі можливість додаткового заробітку. Головне — діяти, а не сидіти склавши руки, сподіваючись, що робота сама постукає у двері.

Навесні ринок пропозицій роботи в Одесі переживає свій бум. Потрібні різнороби, вантажники, пекарі, секретарі, мерчандайзери, торгові представники, водії, охоронці, розклеювачі афіш... Із наближенням літа значно зростає кількість сезонних робіт. Ті, хто має нагальну потребу підзаробити, можуть роздавати шезлонги на пляжах, охороняти об’єкти. Якщо є здібності, можна попрацювати у клубах барменами, офіціантами, взяти участь у підтанцьовці. Зазвичай на сезонних роботах не оформлюється трудова книжка, немає особливих пільг тощо, але на те він і додатковий, цей заробіток, аби не претендувати на більше.

Розглянемо докладніше кілька найпоширеніших підробітків у будь-який сезон.

1. Самий «низ». Це роздавання листівок, брошурок, флаєрів. Стоїш собі на вулиці й тицяєш перехожим необхідну продукцію. Постояв годинку-другу — і гайда додому. Зарплата може нараховуватися як за «час стояння», так і за «кількість розданого матеріалу». Зарплата тут невелика (як правило, 1—2 долари за годину), та й виробничий стаж не зарахують, але умови роботи прості — далі нікуди.

2. Акції. Тут справа серйозніша. Працівник повинен мати добре підвішеного язика, оскільки йому доведеться спілкуватися з потенційними покупцями, грамотно звертаючи їхню увагу на рекламовану продукцію. Тож без попередньої співбесіди на таку роботу не візьмуть. Якщо вас затвердили на акцію, то вберуть у «обладунок» із емблемою рекламованої фірми, видадуть інструкції — і вперед, до стенда продукції. «А чи не хотіли б ви спробувати ці чудові спагетті? Якщо купите дві коробочки, третю одержите безкоштовно!..»

Найприбутковіша справа — акції алкогольних і тютюнових брендів. Тут тобі й заплатити можуть 7 «зелененьких» за годину, та й почуваєшся якось веселіше, адже нерідко працюєш разом із кількома приятелями. Однак масштабні й добре оплачувані заходи влаштовуються досить рідко. У більшості випадків вам доведеться люб’язно пропонувати покупцям продегустувати й купити зі знижкою і подарунком новий продукт.

Підключаючи до «акційної» діяльності все нових і нових людей, від «промоутера» (початкова посада) можна дорости до «супервайзера», та це вже зовсім інша історія...

Окремо в нашому хіт-параді стоїть «сезонна» участь у різноманітних політичних акціях. Тут уже кожен радиться з власною совістю — кому «продатися» і що робити: чи то працювати в передвиборній будці й людей агітувати, чи прапором махати, а чи активно «світитися» на мітингах. Сума, зароблена на таких акціях, може сильно варіюватися, залежно від заможності і щедрості кандидатів.

3. Супермаркети. Тут робота також неважка й особливих умінь не вимагає, хіба що уважності й люб’язності. Можна і за касовим апаратом постояти, і придбані покупцем продукти спаковувати, і стежити, аби чогось не розбили чи зайвого не винесли... Від розмірів магазина, затребуваності його асортименту, звісно ж, залежатиме і рівень заробітної плати, і можливість просування кар’єрного. Плюси очевидні — стабільність, робота в колективі. Мінуси — не дуже висока заробітна плата.

4. «Макдональдз». Щодо корисності їжі у «фаст-фудах» можна сперечатися, однак у професійному плані тут є чого повчитися. Взяти хоча б досвід активної роботи в колективі й реальну трудову діяльність. Зарплата, чесно кажучи, не на «Мерседесі» кататися, але вистачає, та й бонусів для працівників чимало — трудова книжка, можливість працювати за сумісництвом, купувати під час робочих змін продукти з 50-відсотковою знижкою, паралельно навчатися у ВНЗ, гнучкий графік роботи та безліч різних мотиваційних програм. Окрім «Макдональдса» можна спробувати щастя і в інших закладах швидкого харчування, але там — свої особливості.

5. На десерт — екзотична робота. В Одесі досить часто (особливо влітку) знімається кіно. Багато студентів знаходять себе в кінопроцесі, беручи участь у масовці. За день вам заплатять лише 20—50 грн., але при цьому вас зовсім безкоштовно напоять чаєм із цукром і створять усі умови для повноцінної участі у зйомках. Акторський талант, звісно, бажаний, але згодяться і просто гарні загальнолюдські якості. Якщо зарекомендуєте себе добре, наступного разу асистент з акторів вже сам телефонуватиме й запрошуватиме вас на кінопроби, кастинги або відразу на зйомки. Тут уже як пощастить. Вирости з розряду «масовки» до «їсти подано» або «епізодників» непросто, але можливо. Для цього доведеться повчитися. Чи то в театральному ВНЗ, чи на курсах (у студії) акторської майстерності. А вже після успішного навчання акторського ремесла, коли талантисько розкриється широченно, можуть і головну роль запропонувати...

Наш список можна було б продовжувати. Зрозуміло, що в інших містах нашої країни існують як подібні до зазначених вище, так і власні унікальні можливості підробити. Що обрати — вирішувати лише вам. Головне — щоб робота була цікавою, подарувала корисний досвід і при цьому не заважала навчанню, та й відпочинку теж. Без фанатизму, панове, — старт вашої кар’єри як фахівця ще попереду!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі