"Математичне Євробачення" їде в Україну. Потрібні гроші

Поділитися
"Математичне Євробачення" їде в Україну. Потрібні гроші © EGMO / Flickr
Час готуватися до прийому гостей.

"Математичне Євробачення" - так називають Європейську математичну олімпіаду для дівчат, що у квітні 2019 року відбудеться в Україні.

Наша країна вперше приймає в себе олімпіаду такого рівня. На неї з'їдуться команди з п'ятдесяти країн, і не лише з Європи, а зі США, Японії, Мексики, Бразилії, Саудівської Аравії та інших. Представникам України вже урочисто вручили прапор олімпіади. Час готуватися до прийому гостей.

Спочатку про олімпіаду

"Цю олімпіаду по черзі приймають усі країни Європи. Організатори вже кілька разів запитували нас, коли нарешті Україна прийме олімпіаду, - розповідає Богдан Рубльов, керівник математичного олімпіадного руху в Україні, лідер команди України на Міжнародних олімпіадах. - Бо, по-перше, ми - найбільша країна Європи. По-друге, відбулося 7 Європейських математичних олімпіад для дівчат, і ми виграли три з них. Жодна країна не показала такого результату, як Україна. Попередні олімпіади приймали Англія, Люксембург, Туреччина , Білорусь, Румунія, Швейцарія та Італія. Ми не можемо вічно не приймати цю олімпіаду. Розумієте, не можна їздити на міжнародні заходи, відводити очі й казати: ми люди бідні, прийміть нас, як завжди, безплатно, а ми нічого робити не будемо. Отже, залишається або прийняти олімпіаду, або перестати їздити на неї".

Раніше планувалося, що "математичне Євробачення" в Україні відбудеться у 2020 році, а у 2019-му юних математиків мала приймати Голландія. "Ми попросили зробити навпаки, - пояснює Рубльов. - Бо в нас у країні 2019-го будуть вибори, після них зміниться уряд, а проведення олімпіади ми узгоджували саме з цим урядом. Що як після виборів нові міністри нам скажуть: "Ми з вами ні про що не домовлялися й нічого не обіцяли"?

EGMO / Flickr

А тепер про підготовку до "математичного Євробачення"

Для достойного проведення олімпіади потрібні гроші. Проблема в тому, що олімпіаду заплановано на 2019-й рік, а гроші потрібні вже тепер, у 2018-му. Адже заходи такого рівня не готуються за місяць-два. Припустімо, кошти на "математичне Євробачення" закладуть у бюджет-2019. Це означає, що в січні, а можливо, і в лютому організатори олімпіади їх ще не отримають. Тим часом у квітні вже треба зустрічати гостей.

Деякі речі потрібно робити вже зараз, і негайно. Як розповів Богдан Рубльов, уже у вересні Україна має надіслати країнам-учасницям олімпіади докладну інформацію про те, де і в яких умовах вона проходитиме. А отже, до вересня потрібно вирішити купу організаційних питань, тісно взаємопов'язаних. Логічний ланцюжок такий: спочатку треба знайти кошти. Маючи їх, забронювати готель або кілька готелів (на олімпіаду приїде 500 гостей - 200 учасників плюс члени журі, координатори, спостерігачі, керівники команд тощо). Залежно від того, який це готель (чи є в ньому зала для відкриття-закриття олімпіади і приміщення, в якому учасниці олімпіади можуть писати конкурсні роботи, сидячи за одномісними партами; чи є місце для нарад журі), потрібно визначитися з тим, які ще приміщення потрібно шукати для повноцінного проведення олімпіади. Всі договори оренди мають узгоджуватися за датами, - це і будуть терміни проведення олімпіади. Узгодивши всі організаційні деталі, потрібно виписати правила олімпіади і надіслати їх країнам-учасницям разом із інформацією про умови перебування команд.

"Є стандартні правила проведення олімпіади, а є - особливості в кожній країні, які прописуються у правилах окремо, - пояснює Богдан Рубльов. - Вже у вересні команди країн-учасниць мають надіслати заявки на участь в олімпіаді, сформувати склади команд, спираючись на правила олімпіади".

Оскільки поки що коштів на олімпіаду не виділено, замовити готель чи інші приміщення організатори не можуть. І якщо найближчим часом фінансове питання не буде вирішене, невідомо, що ми напишемо у запрошенні країнам-учасникам у вересні.

Крім оренди приміщень, кошти потрібні на розсилку запрошень для учасників, керівників і координаторів олімпіади, оплату їх харчування, виготовлення медалей і сертифікатів, закупівлю подарунків, організацію екскурсій, канцелярію, оргтехніку, транспорт. Одне слово, витрат багато. "Нам потрібні одномісні парти, - каже Богдан Рубльов. - Якщо їх не буде в тому приміщенні, яке ми знайдемо для проведення олімпіади, мусимо домовитися, де ми їх візьмемо. Роботи учасників треба сканувати, тому нам потрібні кілька величезних сканерів. Адже кожна з двохсот учасниць напише по 20 сторінок, отож потрібно відсканувати чотири тисячі сторінок. Крім того, країна-організатор завжди дарує всім учасникам олімпіади спеціальні футболки. Ми дуже мріяли подарувати вишиваночки, щоб вони роз'їхалися по всьому світу". Згідно з попереднім кошторисом, складеним організаторами "математичного Євробачення", на його проведення піде 6 млн 300 тис грн. На сьогодні коштів ще не виділено.

Невідомо наразі, що робити з готелем. Ідеальний варіант, на думку організаторів, - санаторій у Пущі-Озерній під Києвом. "Півтора року тому ми були там, готель нас цілком влаштовував, - розповідає Богдан Рубльов. - Директор запевняв, що до олімпіади все підготують. Але коли ми були з цим питанням у МОН в одного з заступників міністра, інший заступник зателефонував і повідомив, що зараз у Пущі-Озерній - ремонт, він незавершений, і приймати гостей поки що нема змоги. Чи завершать роботи до квітня, ніхто не знає. І ми, організатори, ніяк не можемо потрапити до директора санаторію, - він постійно зайнятий. Якщо ж із санаторієм у Пущі нічого не вийде, доведеться шукати один великий чи кілька менших готелів у Києві".

EGMO / Flickr

У пошуках фінансів

Про те, що Європейська математична олімпіада для дівчат відбудеться у квітні 2019 року, в Україні знали ще півтора року тому. У січні 2017-го міністр Лілія Гриневич звернулася з листом до Біргіт ван Дален, голови консультативної ради Європейської математичної олімпіади для дівчат, із пропозицією провести олімпіаду-2019 в Україні й запевнила: "Міністерство освіти і науки гарантує всебічну підтримку проведення заходу. Декілька провідних ІТ компаній в Україні також погодилися надати допомогу".

Чому ж сьогодні нагромадилося стільки проблем? Хто мав подбати про те, щоб кошти на олімпіаду було виділено заздалегідь, у 2018-му році? Існує спеціальна бюджетна програма на фінансування всеукраїнських і міжнародних олімпіад (2201180). У її паспорті немає згадки про Європейську математичну олімпіаду для дівчат.

DT.UA звернулося до МОН і Мінфіну із запитанням: чому кошти на Європейську математичну олімпіаду для дівчат не було закладено у бюджет-2018? У Мінфіні повідомили, що у 2018-му році, на пропозицію МОН, виділили на п'ять міжнародних учнівських олімпіад 1млн 380 тис. грн. По докладнішу інформацію порадили звернутися до МОН як головного розпорядника коштів.

У Міносвіти нам відповіли: "Оскільки проведення олімпіади планується у 2019 році, видатки на проведення заходу не закладалися у бюджет 2018 року". МОН також повідомило, що вже підготовлений проект постанови Кабінету міністрів, за яким буде виділено гроші на Європейську математичну олімпіаду для дівчат. Правда, не 6 млн 300 тис. грн., а майже на мільйон менше: "МОН уточнило витрати на олімпіаду та заклало суму 5 млн 620 тис гривень (за цінами 2018 року). Оскільки ця сума закладатиметься в бюджет 2019 року, вона може бути ще переглянута за потреби".

Що таке 6 млн 300 тис для державної кишені? Багато це чи мало? Залежить від того, з чим порівнювати. Наприклад, рівно таку суму з державного бюджету витратили парламентські партії на рекламу у ЗМІ (за даними Комітету виборців України). Причому не за рік, а за три місяці - перший квартал 2018-го року. А всього з державної кишені у першому кварталі партії отримали 84,4 млн грн. І деякі з них "купували за державні кошти навіть такі товари першої необхідності, як миючі засоби, пакети для сміття, серветки, рушники, офісний папір та картриджі (зокрема, це відображено у звіті РПЛ)", - зазначають у КВУ.

Чи розуміють у головному освітянському відомстві, наскільки серйозні організаційні питання зав'язані на фінансуванні олімпіади? Схоже, що так. У відповіді на наш запит МОН пояснює: "Зазначаємо, що в змаганнях братимуть участь 50 команд з різних країн світу. Тож головними статтями кошторису є поселення іноземних делегацій у готельних комплексах, оренда приміщень, де проводитимуть змагання, виготовлення нагород переможцям, організація дозвілля учасників, виготовлення інформаційних та промо-матеріалів тощо". І що, все це можна буде зробити у 2019-му році, за місяць-два до олімпіади?

"Після прийняття зазначеної постанови урядом та затвердження державного бюджету на 2019 рік підготовка до змагань перейде до активної фази", - йдеться у відповіді МОН на наш запит. Можна собі уявити, наскільки активною буде ця фаза, як ми в ній метатимемось, якщо не почнемо вже зараз підготовку до олімпіади.

Але те, що постанова уряду про фінансування олімпіади готується, - тішить. Правда, про неї не згадали у Мінфіні, відповідаючи на наші запитання про фінансування олімпіади.

А ось у Міністерстві освіти наш запит про Європейську олімпіаду для дівчат спочатку взагалі загубили. Хоча ми надіслали свої запитання на адресу, зазначену на сайті відомства, і навіть зателефонували, аби переконатися, що наш лист надійшов. Врешті-решт, ми отримали відповідь, підписану очільником управління з питань інформаційної політики та комунікацій. Адже на той час і Лілія Гриневич, і її заступник Павло Хобзей були у від'їзді: міністр - на науковій конференції в Ізраїлі з участю профільних міністрів із 23 країн світу, а заступник - на Карпатському форумі. Прес-служба, як і належить, не оминула увагою ці події і у Фейсбуці, і на сайті МОН. Певна річ, усе це важливо й корисно для іміджу України, для розвитку нашої освіти і науки. Але Європейська олімпіада важлива теж. З тих самих причин. Хочеться, щоб про неї не забули й не загубили десь у спамі так само, як нашого листа. Щоб частіше писали у фейсбуках щось на кшталт: "До олімпіади залишилося стільки-то днів, зроблено те-то і те-то. Імідж країни в надійних руках". Час у нас ще є, але він швидко збігає.

EGMO / Flickr

"Коли я був у заступника міністра освіти Павла Хобзея і розповідав про проблеми, я відчув підтримку, відчув, що це не тільки мій клопіт, а клопіт усієї нашої країни. І це дуже тішить", - оптимістично дивиться в майбутнє Богдан Рубльов.

Ну що ж, будемо сподіватися. Роботи попереду багато. І не тільки в коштах річ. Для повноцінної підготовки до "математичного Євробачення" потрібен наказ МОН, у якому зазначатимуться строки та місце проведення, склад оргкомітету тощо. Сподіваємося, до критичного часу "Ч" буде все необхідне: і кошти, і оргкомітет, і всі потрібні документи (можливо, запланувавши кошти на 2019-й рік, уряд уже зараз хоча б дасть гарантію власникам готелів, що все буде оплачено, але пізніше). І спонсори знадобляться, куди ж без них. І волонтери - на щастя, вони вже з'являються. Як розповідає Богдан Рубльов, основну волонтерську роботу на олімпіаді взяв на себе КНУ ім. Тараса Шевченка.

Володимир Бугров, проректор університету, розповідає: "Вже кілька років університет виконує важливу соціальну місію - сприяє проведенню всеукраїнських і міжнародних олімпіад із математики, організації математичних шкіл. Керівником українських команд виступає професор нашого університету Богдан Рубльов. А наші студенти і викладачі на волонтерських засадах - спостерігачами й тренерами. Волонтерів ми відзначаємо насамперед подяками від ректора Л.Губерського.

Ми підтримуємо проведення Європейської олімпіади, вважаємо, що це обличчя нашої науки, нашої країни. Це подія, не нижча рівнем від Ліги чемпіонів і Євробачення. І тому дуже важливо, щоб органи влади і, не меншою мірою, український бізнес долучилися до її підтримки. Що стосується нашого університету, то ми надамо допомогу, залучивши наших студентів і викладачів до виконання функцій перекладачів, гідів, спостерігачів. Можемо також запропонувати на безоплатній основі свої аудиторії для проведення якихось заходів, якщо знадобиться. Але тільки наших зусиль, можливо, буде замало. Дуже важливо, щоб організаційний комітет олімпіади вже сьогодні почав формувати доручення для закладів вищої освіти, звернувся до Академії наук щодо залучення їх до підготовки олімпіади. Тут важливі не тільки кошти, а й інтелектуальні, територіальні, транспортні ресурси".

"Проведення заходу такого рівня сприятиме утвердженню позитивного іміджу держави на міжнародній арені, зміцненню міжнародного співробітництва в галузі освіти і науки, а також популяризації національної освіти", - зазначили у МОН, відповідаючи на наш запит. Абсолютна правда. Саме тому ми й турбуємося. А щоб не осоромитися, за підготовку олімпіади потрібно братися негайно, а не у
2019-му. Миром, громадою.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі