«Хочу працювати! Нехай мене навчать...» Навчальний центр Державної служби зайнятості в Криму допомагає людям почати друге життя...

Поділитися
«Можна зрозуміти стан людей, котрі залишилися без роботи. Це соціальна проблема, і наше завдання допомогти їм іноді навіть просто почати нове життя...
Андрій Петрусевич закінчив курс за фахом ремонт будинків і споруд методами промислового альпінізму й успішно працює

«Можна зрозуміти стан людей, котрі залишилися без роботи. Це соціальна проблема, і наше завдання допомогти їм іноді навіть просто почати нове життя. 2005 рік, за рішенням Державної служби зайнятості, має стати переломним у реалізації програми працевлаштування за рахунок ефективного навчання. Наша мета — домогтися, щоб не менш як 85% безробітних, які навчалися, працевлаштовувалися. Це серйозне завдання. Мова, по суті, йде про значне підвищення ефективності професійного навчання безробітних і забезпечення потреб ринку праці якісною робочою силою», — каже керівник Кримської державної служби зайнятості Людмила Золотова.

Нова професія, нова робота, нове життя

Як же вирішують це завдання в Криму? 2004 року послугами з професійного навчання скористалися 8251 чоловік. Кількість напрямів, тобто професій і спеціальностей, із яких організовано навчання, збільшилося до 150. При підготуванні кадрів працівники служби орієнтуються на те, що в Криму є стійка тенденція збільшення попиту на професії та спеціальності для сфери обслуговування, громадського харчування, будівництва.

Відповідно до рішення Кабінету міністрів України, для перепідготовки безробітних ще 1996 року на півострові було створено навчальний центр, у якому нові професії вже здобули більш як 2500 чоловік. Це єдиний у Криму навчальний заклад, у якому сьогодні навчають людей ексклюзивних спеціальностей — виготовлення художніх виробів зі шкіри, ремонт висотних частин будинків методом промислового альпінізму, готують гідів для проведення пішохідних, гірських, кінних екскурсій і інших. За спеціальностями кравець і закрійник у центрі ведеться модульне навчання. Особливість цієї системи — безперервне формування груп слухачів, індивідуальний підхід до навчання залежно від рівня знань, умінь, можливостей, базової підготовки.

Ринкові реформи вимагають нового підходу в організації професійного навчання безробітних. Тому навчальний центр організує підвищення кваліфікації на замовлення роботодавців. У перспективі передбачається співробітництво з найбільшими підприємствами Криму — для підготовки за індивідуальними планами і програмами спеціалістів більш ніж 25 професій — фрезерувальник, токар, покоївка, оптик, в’язальниця, офіціант, гальванік, машиніст насосних установок і інші — під гарантоване працевлаштування.

— При організації навчання ми враховуємо особливості й тенденції сучасного ринку праці. Аналізуючи кількість договорів, укладених із навчальними закладами на профнавчання, можна помітити, що з вищими навчальними закладами вони становлять 5 відсотків, з навчально-курсовими комбінатами — 3%, із ПТУ — 10%, зате з підприємствами й організаціями — 82%, тобто акцент змістився у бік підприємств і організацій, — розповідає Людмила Золотова. — За навчанням під замовлення роботодавців краще працювали Сімферопольський міський, Керченський, Білогірський, Красногвардійський центри зайнятості Криму. За індивідуальним навчанням — Сімферопольський міський і Сімферопольський районний центри зайнятості. За стажуваннями — Сімферопольський міський, Роздольненський і Вірменський центри зайнятості...

Під замовлення роботодавців

Сьогодні відділ організації профнавчання Кримського республіканського центру зайнятості може організувати навчання безробітних під замовлення роботодавців практично з будь-якого фаху. Так, на курсах цільового призначення, за заявкою Керченського центру зайнятості на базі Військово-морського інституту ім. Нахімова в Севастополі було навчено 11 легких водолазів, яких прийняли на роботу відразу ж після складання іспиту. У Керчі, для забезпечення потреби новоствореного тролейбусного управління в кваліфікованих робітниках кількох професій було організовано професійне навчання на базі Сімферопольського тролейбусного парку. Його пройшли 26 безробітних. На другий етап навчання — виробничу практику — поїхали до Севастополя.

Навчання під замовлення роботодавця вигідне не тільки для останнього — адже він отримує працівника, котрий цілком відповідає його вимогам. Можливість пройти таке навчання, у свою чергу, не менш приваблива і для безробітних, оскільки дає їм упевненість у гарантованому працевлаштуванні.

Директори центрів зайнятості часто зустрічаються з роботодавцями. Наприклад, Радянський центр зайнятості активно працює з малими підприємствами району «Крим», «Кама», «Десна», ЗАТ «Крим-магістраль», керівниками об’єднання роботодавців «Солідарність» і іншими. І результат відчувається. Наприклад, недавно Джанкойський ЦЗ направив на курси здобувати професії оператора комп’ютерного набору та верстки 16 безробітних, із котрих троє навчатимуться під замовлення. З Красногвардійським шиферним заводом укладено два договори на навчання безробітних професії електрогазозварювальника. Джанкойський міський ЦЗ допоміг роботодавцю підібрати кандидата на дотаційне робоче місце. З 15 запрошених безробітних бухгалтерів роботодавець і підібрав працівника на вакантну посаду. А фахівці відділу активної підтримки безробітних Керченського міського центру зайнятості провели зустріч із керівництвом і колективом міського центру міжнародних зв’язків «Таврика». На базі цього підприємства з навчених центром безробітних було створено гуртки прикладного мистецтва — вишивки швейних виробів бісером, виготовлення біжутерії та інші. У місті налагоджено реалізацію виробів через туристичні фірми, адже саме серед туристів вироби народної творчості мають найбільший попит. Розвиток народних промислів, створення предметів прикладного мистецтва, котрі найчастіше виготовляють жіночі руки, допомагають зняти напруження на жіночому ринку праці. Тут ведуть активну роботу з організації підприємницької діяльності серед безробітних, особливо в галузі зеленого туризму. Всі бажаючі взяли участь у роботі семінарів-тренінгів «Майбутньому підприємцю».

У системі професійного навчання в Криму також намітилася явна тенденція зростання обсягів і розмаїття напрямів курсів підвищення кваліфікації. За минулий рік курси відвідали 1605 чоловік — за 105 напрямами. Це 25,4% від загального числа безробітних, які вчилися.

У липні минулого року при навчальному центрі Державної служби зайнятості АРК було створено «Учбово-діловий центр підготовки підприємців». Він сприяє розвитку самозайнятості та підприємництва, організовує стажування малого та середнього бізнесу, надає консультаційні послуги підприємцям-початківцям із числа безробітних. За другу половину року за напрямом «Основи підприємницької діяльності» у центрі пройшли навчання і потім відкрили власну справу 96 чоловік. А тільки за перший місяць нинішнього року кількість учнів досягла 86.

«Робота з підвищення ефективності професійного навчання може бути більш дієвою, якщо в його процес упроваджуються модульні технології, — розповідає директор навчального центру Володимир Кузнєцов. — У даний час по робітничих професіях упроваджено шість програм модульного навчання. У вересні разом із Українським міжгалузевим центром модульного навчання КРЦЗ для педагогічних працівників було організовано курси підвищення кваліфікації. 28 викладачів із 11 навчальних закладів одержали сертифікати. На сьогодні в Криму сертифікати мають і можуть проводити навчання за модульною системою 80 викладачів. Однак протягом минулого року за цими методиками навчалися лише 209 слухачів. Хоча використовували можливості залучити до профнавчання навчальні заклади інших областей України — із метою розвитку економіки нашого регіону. Так, за заявкою Феодосійського центру зайнятості інженер із проектування систем протипожежної безпеки підвищив кваліфікацію в Харкові. Машиніст турбін за заявкою Сакського центру навчався у Київській області. Для підготовки водіїв трамвая за заявкою Євпаторійського центру зайнятості в Криму вдалися до допомоги підприємства «Луганськелектротранс».

У центрі уваги — село та комп’ютер

Гострим для ряду районів Криму є сільське безробіття. Для одних населених пунктів перспективним є розвиток зеленого туризму, для інших — інфраструктури побутового обслуговування. У Криму вважають, що в регіонах, де фактично немає роботодавців, потрібно розвивати напрями, котрі дадуть можливість забезпечити сільських жителів роботою та відповідним заробітком. У чотирьох філіях Кримського державного аграрного УКЦ торік було створено умови, щоб безробітні могли опанувати ручну українську вишивку, древню ручну вишивку греків і кримських татар, вишивку золотом, килимарство, спеціалізувалися на виготовленні галантерейних виробів, сувенірної продукції. При цьому особливої уваги заслуговує досвід роботи Сімферопольського районного та Білогірського центрів зайнятості, де ясно проглядається ланцюжок — від навчання за місцем проживання до працевлаштування.

— Необхідно якнайшвидше позбутися стереотипів в організації навчання, — каже Олександр Єпанчинцев, начальник відділу організації профнавчання Кримського КРЦЗ. — Напрями повинні диктувати не відділ організації профнавчання, а потреби ринку праці, конкретні роботодавці та пріоритетні напрями розвитку економіки району.

Враховуючи, що головне завдання 2005 року — перехід від кількісних показників до якісних, у Криму відстежують потребу в робочій силі за необхідними фахами і рівнем кваліфікації — одномоментну і на перспективу. Щомісяця аналізують, скільки людей, які навчалися за направленням центрів зайнятості, знайшли роботу, якщо є проблема, їм допомагають у працевлаштуванні, доводячи показник майже до 85%. З людьми, котрих направляють на навчання, проводять поглиблені професійні консультації. Зміст, строк і форма навчання обов’язково узгоджуються з роботодавцями-замовниками.

Великий попит існує на навчання за індивідуальними планами і програмами. Особливо актуальні сьогодні курси підвищення кваліфікації з вивчення основ комп’ютерних знань і інформаційних комп’ютерних технологій. Такий попит пояснюється тим, що сучасному робітнику незалежно від професії для створення автоматизованого робочого місця необхідне знання комп’ютера. В даний час підвищити кваліфікацію в галузі комп’ютерних технологій можна за шістьма програмами.

Поряд із виконанням заявок роботодавців служба зайнятості всемірно сприяє самозайнятості безробітних. Професійне навчання — один із напрямів такого сприяння, а перелік професій, запропонованих для навчання, постійно розширюється. В усі навчальні плани курсів за професіями, котрі передбачають індивідуально-трудову діяльність, включено предмет «Основи підприємництва». На заняттях слухачі вивчають нормативно-правову базу, вчаться складати і заповнювати документи, необхідні щоб відкрити власну справу. Цікавий досвід Кримського навчального центру, де навчання наближене до місця проживання, а строки визначають, виходячи з попередніх знань і обсягу, потрібного слухачу. Недавно в Алушті свої бізнес-плани захищали слухачі групи підвищення кваліфікації за напрямом «Підприємницька діяльність і малий бізнес». Запущено проект сприянню самозайнятості сільського населення в сфері сільського зеленого туризму. Роботу організовано навчальним центром на базі Сакського центру зайнятості.

На семінарі, присвяченому питанням профорієнтації та профнавчання для працівників усіх центрів зайнятості Криму спеціалісти профільного відділу РЦ зайнятості познайомили їх із новими нормативними документами, розповіли про особливості контролю та роботи в Єдиній інформаційно-аналітичній системі. Особливий інтерес викликали тренінг, вивчення методики визначення схильностей до підприємницької діяльності, обмін досвідом роботи. Спеціалісти базових центрів зайнятості сформулювали ряд запитань, побажань і пропозицій щодо вдосконалення роботи навчального центру.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі