АСТРОНОМИ ПІДТРИМУЮТЬ ІСТОРИКІВ - Освіта - dt.ua

АСТРОНОМИ ПІДТРИМУЮТЬ ІСТОРИКІВ

1 грудня, 2000, 00:00 Роздрукувати Випуск №47, 1 грудня-8 грудня

Наукові аргументи проти відомої серед істориків «нової хронології» А.Фоменка знайшли російські... астрономи...

Наукові аргументи проти відомої серед істориків «нової хронології» А.Фоменка знайшли російські... астрономи. Як відомо, Фоменко стверджує, що історичні документи, які дійшли до нас, розповідають лише про події останньої тисячі років, а «розтягування» історичних подій не набагато більший термін — це просто помилки середньовічних ченців-переписувачів. До неточностей він зараховує і зазначені в літописах дати спалахів наднових зірок.

Спростувати цю теорію взялися астрономи з Інституту теоретичної й експериментальної фізики, спираючись на відомий факт, що спалах наднової зірки не минає безслідно. Вона залишає після себе добре вивчені феномени — оболонка наднової розлітається в усі боки з величезною швидкістю, женучи перед собою потужну вибухову хвилю і втягуючи в середину сфери розжарену міжзоряну речовину. Це й є залишок наднової. Час, який минув від моменту спалаху, можна обчислити — він дорівнюватиме відношенню радіуса її залишку до швидкості розширення цього залишку.

Зараз відомо кілька залишків, які ототожнюють із вибухами наднових, описаних у літописах, в основному в китайських. Астрономи взяли сім історично задокументованих спалахів, що сталися у 837, 1006, 1054, 1181, 1408, 1572 і 1604 роках, і розрахували їхній вік. Практично повністю збіглися розрахунковий та історичний віки останнього вибуху, що стався 1604 року, — її залишок поки що перебуває у вільному розльоті, оболонка не почала гальмувати, через це його рух формули описують точніше. Ще для трьох наднових похибка між розрахунковим та історичним віком становила близько ста років.

Для інших трьох залишків довелося застосовувати інші формули, оскільки вони містять у собі радіопульсари, що не дають змоги точно визначити радіус залишку і відстань до нього. Похибка розрахунків при визначенні віку пульсара всередині Крабовидної туманності, яка утворилася після спалаху 1504 року, становила двісті років. Парадоксальний результат дало визначення астрономічного віку наднової 1408 року — мільйон років. Проте, за останніми даними, всередині залишку обертається молода нейтронна зірка, але параметрів, необхідних для розрахунку її віку, поки що немає. Не вдалося визначити й віку пульсара наднової 1181 року.

— Похибки пояснюються тим фактом, що для спрощення розрахунків ми не враховували деяких астрофізичних властивостей міжзоряного середовища, — заявили вчені. — Але отримані дані й так є досить сильним аргументом на підтвердження історичних дат спалахів наднових і, у кінцевому підсумку, традиційної хронології.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №30, 17 серпня-23 серпня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво