Зростання "мінімалки" і пенсій є причиною інфляції – НБУ

Поділитися
Зростання "мінімалки" і пенсій є причиною інфляції – НБУ У НБУ ще не оцінили вплив на інфляцію підвищення «мінімалки» з 2018 року до 3 723 грн © shirotie / Depositphotos
Зростання зарплат завдало в 2 рази більшого тиску на інфляцію, ніж очікувалося.

Підвищення з 2017 року мінімальної заробітної плати додало 2-2,5 процентних пункту до інфляції 2017 року, підвищення пенсій з жовтня додасть ще 0,3-0,6 в. п. Про це повідомила прес-служба НБУ, пишуть "Українські Новини"

У НБУ відзначають, що зростання зарплат завдало в 2 рази більшого тиску на інфляцію, ніж очікувалося (прогноз інфляції погіршено з 9,1% до 12,2%).

"За нашими фінальним оцінками, подвоєння мінімальної заробітної плати додало близько 2-2,5 п. п. до показника інфляції в 2017 році. Найбільш відчутно вплинуло підвищення мінімальної зарплати через зростання собівартості послуг. Це пов'язано з тим, що в дійсності роботодавці не стільки підвищували "справжні" заробітні плати, скільки виводили їх з тіні", - сказали в Нацбанку.

"В той же час вплив подвоєння мінімальної заробітної плати був незначним на інфляцію з боку споживчого попиту. Однак, загалом, високі темпи зростання заробітної плати (за останніми даними, в серпні зростання середньої номінальної зарплати в річному вимірі склало 37%, реальної - 17%) сприяли прискоренню приватного споживання", - повідомили в НБУ.

Крім того, проведена пенсійна реформа також буде стимулювати приватне споживання і формувати додатковий інфляційний тиск.

Нацбанк вважає, що такий ефект буде незначним, оскільки ефекти на бюджет від збільшення витрат на пенсії будуть компенсовані за іншими статтями (дефіцит бюджету зберігається не менше 2,5% ВВП у 2017 і 2018 роках).

"Хоча відповідне зростання середніх пенсій припадає на IV квартал 2017 року, очікуване підвищення споживчого попиту внаслідок цього буде мати ефект вже в 2018 році. За оцінками НБУ, підвищення пенсій призведе до помірного тиску на рівень споживчих цін (додатково 0.3-0.6 п. п. в літню споживчу інфляцію в 2018 році)", - прокоментували в НБУ.

В НБУ не уточнили, який тиск надасть підвищення мінімальної зарплати з 2018 року до 3 723 гривень на інфляцію, зазначивши, що новий інфляційний прогноз (7,3%) вже враховує цей показник.

"Втім, ми розглядаємо питання підвищення соціальних стандартів в комплексі. Зокрема, нами враховано підвищення пенсій. Разом з тим, у разі підвищення соціальних стандартів з темпом, що не узгоджується зі зростанням продуктивності економіки, можуть виникнути додаткові інфляційні ризики. Це потребує від НБУ проведення більш жорсткої монетарної політики для досягнення встановлених інфляційних цілей", - додали в Нацбанку.

Нагадаємо, що прем'єр-міністр України Володимир Гройсман пообіцяв уповільнення інфляції в наступному році.

25 жовтня Нацбанк погіршив прогноз по інфляції на 2017 рік з 9,1% до 12,2%. У Нацбанку прогнозують, що за підсумками 2018 року інфляція складе 7,3% (попередній прогноз – 6,0%). Прогноз інфляції на 2019 рік залишився незмінним на рівні мети – 5,0%.

НБУ також підвищив прогноз зростання ВВП України в 2017 році до 2,2%, що майже в два рази нижче, ніж в середньому по світу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі