Обвал біржі Китаю не такий шкідливий, як борги - Економіка - dt.ua

Зростання економіка КНР сповільниться через залежність від інвестицій – FT

2 вересня, 2015, 14:25 Роздрукувати

В МВФ прогнозують сповільнення зростання китайського ВВП до 5%.

Економіка Китаю не так постраждає від обвалу біржі, як від своєї залежності від інвестицій. Ілюстрація © m.fang.com

 Впливовий китайський економіст Девід Даокуя Лі зауважив, що падіння фондової біржі Китаю – це не проблема.

"Проблема насправді, хоч і не така велика, але все ж проблема, - це китайська економіка в цілому", - цитує економіста на сторінках Financial Times Мартін Вольф, додаючи, що цілком згоден з Лі.

Потрясіння, яке пережив ринок, не має значення. Значно важливіше, що Пекін витратив 200 мільярдів доларів на невдалі спроби підтримати фондовий ринок і що його валютні запаси скоротилися на 315 мільярдів до липня 2015 року. Також має значення те, що пошуки "цапів відбувайлів" досі тривають. Це ознаки відтоку капіталів і політичної паніки в Пекіні.

Разом з тим, вирішальну роль відіграють економічні показники. Важливий економічний факт – це досягнення Китаю в минулому. ВВП виріс із 3% від рівня США до 25%. ВВП, звісно, не найкращий показник зростання рівня життя. Але він також і не просто статистичний артефакт. Результати його динаміки видно на вулицях.

Єдині великі економіки, які досягли таких результатів без великого запасу природних ресурсів з часів Другої світової війни належать Японії, Тайваню, Південній Кореї і В'єтнаму. Разом з тим, китайський ВВП на душу населення сьогодні перебуває на тому ж рівні, на якому були показники Південної Кореї всередині 80-х років. З того часу, південнокорейська економіка зросла в чотири рази. Якщо Китай стане таким багатим, як Корея, його економіка стане більшою, ніж США і ЄС разом.

Це дає привід для довгострокового оптимізму. Але в цей же час, успіхи у минулому не гарантують успіхи у майбутньому. Рівень економічного зростання зазвичай повертається до середньостатистичного світового показника. Якщо Китай продовжить швидко зростати впродовж наступних поколінь, він буде різко виділятися.

В економіках, що розвиваються, тренди щодо їхнього розвитку визначаються "розривами". Але те, що китайські чиновники називають "новою нормою" насправді не розрив. Вони вірять, що передбачили обвал щорічного показника зростання із 10% до 7%. Але чи можливий подальший і більший обвал? Важливіше також дізнатися, чи це лише тимчасове сповільнення зростання, як у Південної Кореї наприкінці 90-х, чи більш тривале, як у Бразилії у 80-х?

Є принаймні три причини чекати "розриву" зростання китайської економіки: нестійкість нинішньої системи, боргове навантаження велике і боротьба з усіма цими викликами створює ризик різкого падіння попиту.

Найбільш важливим фактором, від якого залежить чинна модель зростання економіки Китаю, лишається його велика залежність від потоку інвестицій, від якого залежить пропозиція і попит.

"Без реформ зростання буде поступово падати до 5% на тлі зростання боргу", - прогнозують в МВФ.

Але такий варіант загрожує нестійкістю, оскільки борги вже на високому рівні. Таким чином, "загальне соціальне фінансування" - широка кредитної міра - стрибнуло з 120% ВВП, як це було в 2008 році, до 193% в 2014 році. Уряд може впоратися з цим навантаженням. Але він не повинен дозволити йому зростати. Інвестиції, які залежать від кредитування, повинні скоротитися.

Вчора біржа США різко обвалилася слідом за слабкими показниками Китаю. ані свідчать про те, що китайський виробничий сектор скорочується найшвидшими за останні три роки темпами. А сфера обслуговування, яка лишалася "світлим променем" для економіки країни, теж демонструє ознаки сповільнення. Офіційний індекс національної асоціації менеджерів із закупівель Китаю (PMI) впав до 49,7 у серпні, хоча ще в липні тримався на рівні 50. Це свідчить про погіршення торгівельної кон'юнктури.

Американська біржа на Волл Стріт закінчив торги у понеділок з найгіршими показниками з 2012 року. Очікується, що  індекс Інституту менеджерів постачання США щодо виробничої активності скоротиться до 52,6 у серпні у порівнянні 52,7 у липні.  Нагадаємо, що минулого місяця на біржах у США індекс Dow Jones встановив новий антирекорд.

А саме, індекс Dow Jones Industrial Average за чотири сесії втратив 1,682.29 пунктів. Це є найбільшим зниженням за чотири дні з найгіршою тижня фінансової кризи, коли індекс втратив 1,746.19 пункту з 6 по 9 жовтня 2008 року.

В цей же час, індекс Шанхайської біржі впав на 6,4%. При цьому центральний банк Китаю у вівторок вранці, 25 серпня ввів на міжбанківський ринок 150 млрд юанів (близько 23,4 млрд дол). Як і минулого тижня, дані фінансові вливання принесли мало користі.

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №30, 17 серпня-23 серпня Архів номерів | Зміст номеру < >