Золото знову в ціні. Ставка на банківський метал 2005 року забезпечила від 16 до 23% прибутку

Поділитися
Золото продовжує дорожчати. 12 грудня ціна жовтого металу на Лондонській біржі сягнула рекордного рівня — 541 долар за тройську унцію (31,1 г)...

Золото продовжує дорожчати. 12 грудня ціна жовтого металу на Лондонській біржі сягнула рекордного рівня — 541 долар за тройську унцію (31,1 г). Це найвищий показник із січня 1981 р. Фінансисти прогнозують, що ціна золота зростатиме й далі. Деякі експерти очікують 2006 року зростання до 650—700 доларів за унцію. Заощадження в золоті можуть допомогти українцям не тільки компенсувати інфляцію, а й одержати прибуток, порівняний з доходами за банківськими депозитами.

У листопаді нинішнього року Росія, Індія, Аргентина, ПАР і Пакистан оголосили про збільшення частки золота у своїх золотовалютних резервах. З цього моменту на світових ринках почалося майже ажіотажне зростання цін на дорогоцінний жовтий метал. Він, власне кажучи, дорожчає вже чотири роки. Але 2005-й обіцяє побити всі рекорди — із початку року ціна золота зросла на 16% (2004-го — на 5,5%). На відміну від попередніх років, коли його подорожчання пояснювали політичною або економічною нестабільністю у світі, основна причина цьогорічного зростання ціни — попит із боку промисловості та ювелірів, які споживають близько 73% золотовидобутку. Тільки за перші дев’ять місяців 2005 р. попит на коштовності зріс на 11% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Золото активно скуповують насамперед Індія та Китай. У цих країнах, які бурхливо розвиваються, серйозно зріс попит населення на предмети розкоші. Проте й населення країн, що розвиваються, скуповує золото, захищаючи власні капітали від непостійної кредитно-грошової політики своїх урядів.

Обсяги золотовидобутку не відповідають зростанню попиту. Родовища золота досить швидко виснажуються, його видобуток стає дорожчим. Додатковим чинником, який стимулює зростання цін на золото, стали заяви ряду африканських країн про зниження обсягів золотовидобутку. Наприклад, у ПАР золотовидобуток з початку року знизився на 6,4%.

Зростання світових цін на благородний жовтий метал досить оперативно відбивається на вітчизняному ринку. Більше того, вітчизняні банкіри, в умовах слабкої конкуренції на ринку продажів банківського золота, встановлюють свої ціни на зливки зі значним запасом, перекладаючи більшість ризиків на плечі покупця. Сьогоднішня середня ціна золота в наших банках усе ще відсотків на 10—20 перевищує європейську. Однак покупців банкам не бракує.

У вітчизняних банках вартість грама золота в стограмовому зливку сьогодні перебуває на рівні 85—100 грн. Ще в жовтні, до початку золотої лихоманки на європейських біржах, вона була в більш помірному коридорі — 77—82 грн. за грам у стограмовому зливку. При цьому собівартість грама завезеного в Україну металу зараз перебуває на рівні 83—85 грн. Решта — маржа конкретного банку.

При значному розкиді цін продажу золота банки викуповують зливки практично за однією ціною — або за обліковим курсом НБУ (на сьогодні це 82,12 грн./грам), або за внутрішнім прейскурантом, ціни якого не дуже різняться від курсу золота НБУ. Не слід також забувати, що за таку ціну більшість банків викуповує лише зливки, придбані у них же. Погоджуючись купити «чужі» зливки (тобто придбані в іншому банку. — Ред.) банкіри виставляють, як правило, ціну на 3—5% нижчу. Таким чином, різниця між цінами купівлі та продажу може скласти до 20%, що робить інвестиції в наявне золото з метою отримання швидкого прибутку малопривабливими. Однак із погляду довгострокового заощадження, банківське золото — один із найкращих способів.

Практично всі банки, які торгують золотом, пропонують також «металеві депозити». У більшості випадків при відкритті даного виду депозитів враховується безготівкова вартість золота і відсутня маржа між купівлею та продажем. Дохідність золотих депозитів невелика — 2—3%, однак із урахуванням зростання ціни золота він може принести більший доход, ніж валютний чи навіть гривневий депозит. 2005 рік у цьому плані дуже показовий. За станом на 20 грудня дохідність даного вкладу з початку року в більшості банків склала 18—19% річних. Особливо пощастило власникам золотих депозитів банку «Надра», який пропонує для вкладів у золоті максимальну серед банків України відсоткову ставку на рівні 7% річних. Власники металевих депозитів даного банку отримали 23% прибутку.

За станом на 20 грудня світовий ринок дорогоцінних металів перестало лихоманити, золото та срібло подешевшали на 5% (золото — до 502,6 долара за унцію). Однак аналітики Merrill Lynch уже після падіння цін підвищили свій же середній прогноз вартості золота на перше півріччя 2006 року до 525 доларів за унцію. Деякі ж світові банківські аналітики стверджують, що нового року золото подорожчає до 650—700 доларів за унцію. Наші банкіри також переконують населення в незмінному зростанні цін на дорогоцінний метал.

— За деякими оцінками, протягом одного-півтора місяця ціна грама золота в Україні може досягти 125 грн.», — припускає перший заступник голови правління Правекс-банку Денис Басс. Заступник голови правління банку «Фінанси та кредит» Ігор Львов вважає, що до кінця 2005 року ціна золота знову підніметься до 550 доларів за тройську унцію і продовжить своє зростання в наступному році. «Цього року було зафіксовано пік продажів золота. Тепер обсяг пропозиції скорочуватиметься. Ціна золота на українському ринку буде вищою від світової на 3—5%», — стверджує Ігор Львов.

Банкіри упевнені, що на тлі зростання світового попиту на жовтий метал і негативних інфляційних очікувань населення перед виборами на золото в Україні існуватиме підвищений попит. Вітчизняні банки мають намір активізувати закупівлі цього металу, щоправда, обсягів збільшення поставок банкіри не називають.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі