Жеваго довели до Ради…

Поділитися
Нині в Україні розгорнувся цікавий процес: законодавців почали навчати дотримуватися законів. Причому, що цікаво, процес пішов знизу...

Нині в Україні розгорнувся цікавий процес: законодавців почали навчати дотримуватися законів. Причому, що цікаво, процес пішов знизу. Багато в чому це пояснюється тим, що парламент країну відверто дістав. Зовнішньо він дедалі частіше виглядає, як купка високооплачуваних ледарів, що зажерлися, із задоволенням ламають дорогу техніку, нескінченно підвищують собі зарплату і вибивають привілеї собі, гаряче любимим...

Боюся, що під такою точкою зору підпишуться мінімум три чверті населення країни. Решта скажуть, що все набагато складніше, однак і в них ситуація в Раді захоплення не викликає.

Нинішнє літо засвітило два прізвища — Лозінський і Жеваго. Якщо перший засвітився самостійно своїм «сафарі», то другого засвітили знизу.

З Віктором Лозінським усе зрозуміло. Спочатку — «як лягаві, бігали навколо депутата, обслуговуючи його володіння». Нині його дуже мляво шукають, тому якщо він здуру не повернеться до України, у нього все буде майже гаразд.

З Костянтином Жеваго складніше: він постраждав за ледарство. Точніше, він багато та плідно працює, тільки от зовсім не в Раді.

Від парламенту йому явно потрібен виключно «всюдихідний значок» і депутатська недоторканність. А от з’являтися під її куполом йому відверто ніколи...

Віце-спікер Микола Томенко озвучив, що в 2008 році пан Жеваго був відсутнім на 114 засіданнях парламенту з 116. Цього року він, правда, ходить частіше — приблизно двічі на місяць. Ну й лаконічно виступає: чотири виступи з місця тривали аж 18 секунд.

Те ж саме (і приблизно в тій же пропорції) можна сказати й про 2001—2002 роки, і загалом про будь-який рік перебування шановного бізнесмена у найвищому законодавчому органі країни. Тут він б’є рекорди.

І все б нічого, але торік депутат легалізувався в одній зі своїх бізнес-структур.

З 25 жовтня 2008 року Костянтин Валентинович офіційно працює на посаді виконавчого директора компанії FERREXPO. Компанія ця чисто комерційна, а відповідно до статті 3 Закону України «Про статус народного депутата України», «народний депутат не має права входити до складу керівництва, правління чи ради підприємства, установи, організації, що має на меті одержання прибутку».

Крім того, і в Конституції України (стаття 78), і в Законі України «Про боротьбу з корупцією» (стаття 5) написано, що в цьому разі потрібно скласти свої депутатські повноваження в двадцятиденний термін. Тобто до 15 листопада 2008 року.

Минуло дев’ять місяців...

Немає жодних сумнівів, що справа так і тяглася б. Пан Жеваго, попри скромні офіційні доходи в 64 тис. грн. і персональний особистий літак Bombardier, за оцінками експертів, спокійно залишався б одним із основних спонсорів Блоку Юлії Тимошенко.

Однак тут він наразився на рахітичну українську громадську думку, яка все-таки зароджується, — ну дуже вже славно він виглядав як об’єкт для запитів!

Взагалі-то сумісників у Верховній Раді — вагон і маленький візок, але отак публічно та відкрито порушувати ризикує мало хто.

На початку липня Харківська обласна організація «Пора» звернулася до голови Конституційного суду з проханням розглянути перебіг виконання рішень КС. Йшлося про те саме сумісництво. Нагадаємо, 29 січня 2008 року Конституційний суд України виніс рішення №1-5/2008, відповідно до якого «народні депутати України, як представники українського народу в єдиному органі законодавчої влади в Україні, здійснюють свої повноваження на постійній основі... Однією з підстав дострокового припинення повноважень є недотримання вимог щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності.

Несумісність зумовлена природою відповідного представництва, участю депутата у здійсненні законодавчої влади, політичним характером його діяльності тощо.

Вимога щодо несумісності є складовою статусу народного депутата України, однією з ознак його мандата, яка полягає у встановленні безпосередньої заборони поєднання мандата народного депутата з роботою на іншій посаді. Недотримання цієї вимоги є порушенням частини другої статті 78 Конституції України».

Конституційний суд у нас — розумний і правильний. Він кілька тижнів подумав і наприкінці липня нинішнього року відповів, що його голова звернувся з листом до керівника комітету з питань регламенту, депутатської етики і забезпечення діяльності Верховної Ради України з проханням розібратися.

Про себе він скромно відписав, що зняття з посади нардепів не передбачає участі КС. Виникає, щоправда, запитання — чи входить у його компетенцію контроль над дотриманням Конституції...

Заради справедливості, у самому парламенті почали діяти, не чекаючи такого звернення. Ще 15 липня з’явилося доручення спікера ВР Володимира Литвина розібратися з питанням. Проте лист Конституційного суду явно прискорив процес, тому що 2 серпня одна з громадських організацій одержала дуже цікаву відповідь від голови комітету з питань регламенту і депутатської етики Олександра Єфремова.

У ній містилося прохання — «надати комітету інформацію, що є у вашому розпорядженні, яка документально підтверджує факт заняття посади виконавчого директора FERREXPO народним депутатом України Жеваго К.В.». Завіса.

З одного боку, приємно, що справою стали займатися. З іншого — інформація цілком публічна, і той факт, що в комітеті ВР нею не володіють, наводить на сумні думки про ступінь контролю над дотриманням нашими законодавцями тієї самої депутатської етики.

Загалом, усі зайвий раз переконалися: папірець — велика сила. На нього доводиться якось реагувати й писати новий...

Цікаво, але Костянтин Валентинович настільки був переконаний, що все мине тихо, що в квітні став членом ради директорів компанії New World Resources, яка торгується на Лондонській фондовій біржі. Іншими словами, ще раз проігнорував Закон «Про статус народного депутата України». Цікаво — щоб і цим зацікавилися, теж треба писати листа?

Взагалі-то новина для БЮТ не найкраща. У низових організаціях БЮТ від скандалів уже втомилися, і вже звучать вимоги, якщо «у добровільному порядку пан Жеваго не має наміру складати повноваження народного депутата, як того вимагає Конституція і Закон «Про статус народного депутата України»... зробити все необхідне для позбавлення Костянтина Жеваго мандата народного депутата України за те, що він ігнорує інтереси виборців і ганьбить добре ім’я Блоку Юлії Тимошенко, кидаючи тінь особисто на лідера блоку». Тим паче що сам нардеп значиться як безпартійний.

Отже, перед Юлією Володимирівною стоїть нелегкий вибір між спонсором і рейтингом перед виборами. З огляду на розстановку сил в білябютівських колах, з’явилася навіть інформація, що Костянтину Валентиновичу запропонували врегулювати питання. І начебто він навіть погодився залишити фракцію. Наскільки це підтвердиться, сказати важко: багато колег навіть по парламенту бачили депутата в основному на екрані телевізора.

Заодно справу вивели й на міжнародний рівень, звернувшись до міжнародної Transparency International. Організація авторитетна й дає оцінки стану справ із корупцією і дотриманням законодавства в країні. Україна в цих оцінках виглядає традиційно сумно. «Найкращий» бал вона одержала в 1998 році, потім оцінки ставали дедалі сумнішими та сумнішими.

З приходом «помаранчевої» команди, усупереч безперервним обіцянкам, ситуація знову погіршилася. Ми впевнено «бовтаємося» у районі 110—130-го місця, пропускаючи вперед Сомалі та ряд африканських країн. Як учасник Стамбульського плану дій по боротьбі з корупцією, Україна з 24 рекомендацій повністю не виконала жодної. І лише три виконала частково.

Для Європи наша позиція виглядає цілком вичерпно: «Було багато обіцянок і декларацій у документах, але вони не виконуються». Отже, «справа Жеваго» має шанс стати лакмусовим папірцем, куди рухатиметься країна...

Для самого народного депутата хороших виходів видно мало. А от для країни варіантів явно побільше. І не всі погані. Зрештою, треба ж із когось починати.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі