Збитки газорозподільних компаній в 2015 році досягли 5 мільярдів гривень

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Збитки газорозподільних компаній в 2015 році досягли 5 мільярдів гривень У НКРЕКП побоюються зростання аварійності на місцевих газопроводах
Газорозподільний бізнес виявився єдиним збитковим сегментом газового ринку.

Після підвищення цін на газ для населення газорозподільний бізнес виявився єдиним збитковим сегментом газового ринку. Це пов'язано з тим, що тариф на розподіл газу вже другий рік залишається майже незмінним. У зв'язку з цим навіть у НКРЕКП заговорили про загрозу "каскадного зростання аварійності" на місцевих газопроводах.

У минулому році збитки компаній, які займаються газорозподілом, збільшилися більш ніж у три рази, порівняно з 2014 роком. За даними директора "Регіональної газової компанії" Олександра Притики загальні збитки облгазів в 2015 році склали близько 5 млрд грн. Про це він повідомив в ході круглого столу на тему "Ринок природного газу: перші результати та проблеми", який був організований Комітетом Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки 30 червня.

У свою чергу, глава НКРЕКП Дмитро Вовк зазначив, що необхідно змінити діючу систему тарифоутворення "витрати плюс" на модель стимулюючого тарифоутворення. За оцінками глави регулятора, нинішнє тарифоутворення призвело до того, що газорозподіл "25 років працює в режимі латання дірок" і виникла загроза "каскадного зростання аварійності" на місцевих газопроводах.

У цьому році є всі передумови для погіршення фінансового результату. По-перше, після чергового травневого підвищення цін на газ Кабінетом міністрів, тарифи на газорозподіл залишилися практично на тому ж рівні, що і в 2015 році. По-друге, продовжується скорочення споживання газу, а значить і обсяги його транспортування, за рахунок яких формується дохід облгазів. По-третє, населення, на яке припадає близько 60% споживання газу, розраховується за нього здебільшого з допомогою субсидій – і після чергового подорожчання газу частка таких розрахунків збільшиться. За словами фахівців, проблема оплати за газ субсидіями в тому, що це "не зовсім гроші", так як ними неможливо виплатити зарплату, розрахуватися за товари та обладнання і по податках.

"Сформовані ненормальні умови, коли газорозподільні компанії – єдине збиткове ланка в технологічному ланцюжку, за якою газ постачається кінцевим споживачам. Прибуткова діяльність з видобутку та імпорту газу, з прибутком державні "Нафтогаз" і "Укртрансгаз", а борги і збитки у приватних газорозподільних компаній (облгазів)", - констатував Олександр Притика.

Раніше повідомлялося, що в 2014 році загальний збиток газорозподільних компаній склав 1,5 млрд грн, а з 44 компаній прибутковими виявилися лише чотири. Експерти Енергетичної асоціації України рекомендували НКРЕКП переглянути тарифи для того, щоб вони відображали "економічну доцільність відповідних витрат та інвестицій". "В іншому випадку, газорозподільні компанії будуть нести збитки, які негативно впливають на їх роботу і піддавати ризику надійність газопостачання споживачів", - зазначено в повідомленні асоціації.

газ, тарифи, ЖКГ, НКРЕКП

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі