Завдяки «справедливим» законам, багаті в Україні платять у 50 разів менше податків, ніж пересічні українці

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Бідні платять у 50 разів більше податків, ніж багаті, підрахували у науково-дослідному центрі проблем оподаткування ДПС України.

Проголошений у Податковому кодексі прогресивний податок на доходи фізосіб (ПДФО), спрямований на те, щоб багаті платили більше за бідних - не більше ніж красиві слова, впевнений заступник директора науково-дослідного центру проблем оподаткування національного університету ДПА України Костянтин Швабій.

Експерт підрахував, що понад 90% всіх надходжень від сплати ПДФО в Україні дає заробітна плата населення. При цьому, якщо віднести ці надходження у вигляді абсолютних величин до бази оподаткування, то виходить значна диспропорція.

Нагадаємо, раніше ZN.UA писало, що заможні українці сьогодні фактично звільнені на законодавчому рівні від сплати податків на доходи фізичних осіб. А все тому, що офіційно багаті люди заробітну плату здебільшого не отримують (а тому й не платять з неї податок і не роблять відрахування до фондів соцстрахування), а їх основні доходи від цінних паперів і депозитів - не оподатковуються.

«Середня ефективна ставка податку на зарплату в середньому у 50 разів вища за податкову ставку на підприємницькі доходи, тут підраховано виключно за загальною системою оподаткування (спрощена не бралася до уваги, оскільки не було даних), а також у 4,5 рази вище податкової ставки податку на власність», - говорить К.Швабій.

На його думку, ПДФО в Україні вимагає подальшого реформування. «У нас відбувся і законодавчо закріплений зсув більшої частини податкового тягаря з оподаткування капіталу, ресурсів, майна на доходи фізичних осіб», - зазначив К.Швабій.

Після прийняття Податкового кодексу з урахуванням перекладання непрямих податків - ПДВ, акцизних зборів та єдиного соціального податку - бідні не стали платити менше за багатих. «Якщо рахувати податкове навантаження, це, щоправда, на мій погляд, з урахуванням ефекту перекладання податкового тягаря, то виходить, що у нас не прогресивна шкала, як задекларовано в кодексі, типу, багаті платять більше, ніж бідні, у нас насправді регресійна шкала прибуткового податку, і розрахунки саме це і показують», - сказав експерт.

За його словами, за ставкою 17% станом на 1 листопада 2011 року платило не більше 1% платників ПДФО. «Основна маса населення платить 15% ПДФО плюс в середньому 3,6%. Ви бачите, яка в нас арифметика: 15 плюс 3,6 відсотка - вже 18,6% виходить. А багаті ж платять 17%. От проста арифметика, яка підтверджує мої слова, що податок, загалом-то, регресійний», - пояснив Швабій.

За офіційною статистикою Міністерства фінансів, надходження з податку на доходи фізосіб не змінилися з 2010 року і складають близько 4% ВВП.

Раніше у статті для ZN.UA кандидат юридичних наук Данило Гетманцев відзначив, що пропонований Сергієм Тігіпком "податок на багатство" дивним чином поєднав в собі антитези всіх правил ефективного оподаткування. Зокрема складається враження, що норми цього законопроекту "розраховані на що завгодно, але тільки не на прийняття їх у найближчому майбутньому". "Навряд чи автори законопроекту серйозно розраховували на нього як на ефективний механізм акумулювання грошових коштів у централізовані державні фонди", - говорить експерт.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі