Західні інвестори тихо і обережно придивляються до України – Atlantic Council

Поділитися
Західні інвестори тихо і обережно придивляються до України – Atlantic Council Інвестори не хочуть голосно говорити про свою цікавість до України через конкурентів.
Оглядач пише, що Україна стає новим "граничним ринком" Європи.

Інвестори із США і Європи почали обережно цікавитися Україною. Але багато з них бажають лишатися в тіні і не говорити вголос про це з різних причин. Про це в статті для Atlantic Council пише економічний оглядач Джеймс Брук.

"Не кажіть моїм конкурентам. Якщо вони хочуть продовжувати працювати з Китаєм, нехай так і роблять, - цитує автор менеджера неназваної французької ІТ-компанії Алана, який побував у Києві. – Програмісти в Україні кращі, ніж в Китаї, більш інноваційні і значно дешевші, ніж в Китаї".

Останні дослідження Horizon Capital свідчать, що Україна щороку готує 130 тисяч фахівців інженерних спеціальностей. А це майже вдвічі більше, ніж Великобританія. Однак зарплати в українському ІТ-секторі на рівні третини від середнього британського рівня. Це зробило Україну лідером на аутсорс-ринку Європи.

В червні економіст Nomura Bank Тім Еш привіз п'ять менеджерів з питань активів з Лондона в Київ для зустрічі за зачиненими дверима з українськими урядовцями і бізнесменами, щоб обговорити інвестиційний потенціал України.

"Вони не хочуть розголосу", - відповів Еш від імені менеджерів, чиї сукупні активи складають кілька трильйонів доларів.

Автор також пише, що в київському ресторані "Авалон" біля посольства Німеччини один неназваний міжнародний інвестиційних посередник сказав йому: "За останні 12 тижнів я отримав більше запитів і завдань, ніж за останні 12 місяців. Ці люди не хочуть публічності. Вони хочуть купити дешево і закріпитися раніше, ніж їхні конкуренти".

В посольстві Великобританії чиновник з економічних питань сказав оглядачу, що в першому півріччі 2016 року його відділ отримав запити від 157 британських компаній, які зацікавлені в торгівлі чи інвестуванні в Україні. Тим часом, на українському заході іноземні компанії розглядають можливість розміщення своїх потужностей через близькість до кордону з ЄС і дешевою робочою силою.

"Так, ми зараз частіше приводимо австрійські компанії в Україну. Але зараз вони лише придивляються", - сказав оглядачу неназваний австрійський банкір.

Хоча не всі інвестори бажають зберігати свою цікавість в таємниці. Приміром, американський фінансист Дуг Кейсі не приховує, що Україна для нього дуже цікава "як біржовика і інвестора". Відвідавши Київ у червні, від підмітив, що від столиці до зони бойових дій на Сході України 10 годин їзди.

"Люди думають, що тут воєнна зона, але конфлікт в Донецькій і Луганській областях не впливає на решту країни. Київ чудове місто, абсолютно невідкрите і дуже дешеве", - сказав Кейсі.

Аналогічної думки і керуючий партнер бостонського фонду Briggs Capital LLC Родерік Робінсон. Його візит в Україну співпав із періодом, коли Європа була шокована результатами референдуму про вихід Британії з ЄС. Але настрій інвестора оптимістичний.

"Нарешті почала розвиватися нова підприємницька культура, якій можна довіряти. Стара гвардія з їхніми хибними уявленнями про вільну економіку поступово відходить на задній план. Нові українські власники малого і середнього бізнесу працюють у стилі, більше схожому на західний", - сказав Робінсон.

Інвестор з Барселони Пол Коллісон намагався вкладати гроші в Україні десять років тому, але це був негативний досвід для нього. Цього літа він провів один місяць в країні, щоб проаналізувати всі умови і можливості.

"Один з нагальних викликів – це складність пошуку надійного і висококваліфікованого власника і управлінської команди, які б мали довгострокове бачення розвитку своєї компанії і належним чином поводилися з боргами і власниками часток. Молоде покоління у, приміром, технічних сферах має кращу ментальність", - сказав він.

Неназваний дипломат із місії ЄС в Україні також висловив обережний оптимізм, підтвердивши, що багато європейських компаній дійсно цікавляться українським ринком, але не не поспішають.

"Нинішній стан речей я б назвав досить обережним. Але страх зараз притаманний значно меншій кількості потенційних інвесторів, які зрозуміли, що проблеми з безпекою стосуються лише конкретних територій, а решта країни стабільна. Найбільша перешкода для прямих іноземних інвестицій зараз – це корупція і бюрократія", - сказав європейський дипломат.

Автор нагадує також про підписання Угоди про зону вільної торгівлі між Україною і Канадою, яке відбулося після першого канадсько-українського бізнес форуму в Торонто за участі 250 компаній з Канади і 150 – з України.

"Ми спостерігаємо відмінну бізнес-ситуацію від тієї, яка була в 90-ті роки. Великі інвестиційні фонди і люди, які працюють в сфері інфраструктури, зацікавлені Україною. Те, що найбільше вразило канадців, - це якість того, як українці почали представляти проекти. Оскільки з'явилося покоління українських чиновників, які здатні обговорювати пакетні рішення і угоди в такий спосіб, який добре зрозумілий фондовим менеджерам на Заході, з'явилися і канадці, які повторно розглядають Україну", - пояснив посол Канади в Україні Роман Ващук.

Він підкреслив, що деякі канадські компанії бачать вигоду від спільної роботи з українськими у високотехнологічних сферах над продуктами, які потім будуть продані третім ринкам. Оглядач припускає, що вже до осені ні для кого на Заході не буде секретом те, що Україна "стала новим граничним ринком в Європі".

Раніше експерт Atlantic Council Андрес Аслунд писав, що для інвестування в Україну існує 10 причин. Він відзначив деякі позитивні зміни для бізнесу, які відбулися за останні два роки, і називає найбільшою українською проблемою слабку систему юстиції.

Нагадаємо, що загальний обсяг прямих іноземних інвестицій (ПІІ) по всьому світу виріс у 2015 році на 36% порівняно з попереднім роком і склав 1,7 трлн доларів. Це найвищий показник після глобальної економічної та фінансової кризи 2008-2009 років.

Більше про процес залучення інвестицій і те, що для цього зробив уряд України, читайте в статті Юлії Самаєвої для DT.UA "Полювання на інвестора. Сезон закрито".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі