Заборонений сир

Поділитися
З 20 січня Росія заборонила поставки української продукції тваринництва. Санкції зачепили навіть молочні продукти, до яких, на відміну від м’ясних, із російського боку претензій не було...

З 20 січня Росія заборонила поставки української продукції тваринництва. Санкції зачепили навіть молочні продукти, до яких, на відміну від м’ясних, із російського боку претензій не було. Експерти підрахували, що щомісячні збитки української молочної галузі від заборони можуть скласти 50—60 млн. дол. США.

Рішення Російської Федерації заборонити ввезення молочної продукції було для України несподіванкою. За день до початку дії санкцій мова йшла лише про м’ясо та м’ясопродукти. Тим більше що аргументація заборони з боку Міністерства сільського господарства Росії звучала таким чином: «У результаті численних порушень російського ветеринарного законодавства при ввезенні тваринницьких вантажів з України і за відсутності з боку ветслужби України дієвого контролю за надходженням, переміщенням і переробкою небезпечної у ветеринарному відношенні м’ясної сировини склалася реальна загроза занесення на територію РФ гострозаразних хвороб тварин і ввезення недоброякісної продукції, небезпечної для здоров’я людини».

Представники молочної галузі підкреслюють, що не бачать підстав для поширення заборони на молочну продукцію, тому що вона абсолютно безпечна і не може бути джерелом поширення інфекційних й інших захворювань, оскільки проходить термічну обробку.

Міністр аграрної політики Олександр Баранівський вважає рішення Російської Федерації політичним, і звернувся до свого російського колеги з проханням скасувати заборону на молочні продукти. «Уряд це розцінює як якесь непорозуміння, і ми сподіваємося, що питання буде урегульовано», — сказав міністр.

23 січня українська делегація провела переговори в Москві. Російська сторона заявляє, що вони були безрезультатними, українська сподівається на підписання угоди, яка скасовує санкції вже з 31 січня. Тим часом вітчизняні виробники молочної продукції заявляють: кожен день зволікання у вирішенні питання поставок продукції в РФ обертається для них мільйонними збитками.

За даними Спілки молочних підприємств України, 2005 року наша країна експортувала продукції на суму близько 650 млн. дол. США. При цьому 60% українського «молочного» експорту припали на Російську Федерацію. Зокрема, частка РФ в експортних поставках сирів склала 95%, молочних консервів — 37%, тваринного масла — 80%, сухого знежиреного молока — 60%.

При цьому спеціалісти вважають, що найбільше від санкцій постраждають вітчизняні сироварні підприємства, котрі з вироблених торік близько 220 тис. тонн реалізували на російський ринок 112 тис. тонн своєї продукції.

Президент корпорації «Клуб сиру», великого виробника сирів в Україні, Олександр Петров зазначив, що, у разі подальшої дії заборони, підприємства будуть змушені припинити заготівлю молока, а це, у свою чергу, призведе до зниження на нього закупівельних цін.

Однак спеціалісти стверджують, що очікувати зниження відпускних цін на молочні продукти найближчим часом не варто, оскільки треба враховувати раніше діючі закупівельні ціни на сировину. За інформацією Спілки молочних підприємств України, молочні підприємства в даний час закуповують молоко в середньому по 1,2 грн./літр і до кінця січня не мають наміру їх знижувати. Водночас, якщо заборона на ввезення молочних продуктів у Росію до кінця місяця не буде скасована, то, на думку експертів, із 1 лютого очікується падіння закупівельних цін на молоко приблизно на 30%.

Переорієнтування українського експорту м’ясо-молочної продукції на інші ринки, зазначають спеціалісти, забере досить багато часу і коштів.

Вони також вважають, що заборона РФ на ввезення української молочної продукції призведе до зростання цін у Росії, зокрема на сири, адже Україна є основним постачальником їх на російський ринок — у загальному експорті Росією сирів частка України становить більш як 50%, стверджує Спілка молочних підприємств.

Для вирішення проблеми поставок м’ясо-молочної продукції Міністерство аграрної політики України має намір підключити українські та російські компанії. Відомо, що ряд російських компаній володіють в Україні молочними та м’ясними підприємствами, і міністерство сподівається на їхню участь у переговорному процесі.

Як заявляє російська сторона, заборона на поставки продукції тваринництва діятиме до надання повних гарантій виконання ветеринарних і санітарних вимог РФ і підписання з українською ветеринарною службою протоколу про ветеринарний контроль при поставках тваринницької продукції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі