Заборгував гривню — втратив майно?

Поділитися
Якщо ти підприємець, то неодноразово стояв у довгій черзі в касу напередодні 20-го числа кожного місяця...

Якщо ти підприємець, то неодноразово стояв у довгій черзі в касу напередодні 20-го числа кожного місяця. У цей день виясняється, хто є хто, а саме — чи сплатив ти єдиний податок і чи можеш спати спокійно. Ажіотаж біля віконця в касу пояснюється просто: якщо ти не встиг одержати жадану квитанцію, то на тебе чекає щось... ну вже дуже погане, а ось що саме — багато підприємців до пуття не знають. Так і стоять вони в черзі, пітніючи й хапаючись за серце, бо всі ми — люди і мчимо вирішувати свої проблеми в останній момент. Не кожен із ПП знає: якщо він захворів або терміново поїхав у відрядження, то мусить заплатити, наприклад, 25 числа вже не звичну суму податку, а на гривню-дві більше — адже пеня йде, «лічильник» увімкнено. А не зробив цього — утворюється хоч і крихітна, але недоїмка, наслідки якої можуть стати катастрофічними...

Не всім відомо, що можна встигнути «застрибнути в останній вагон поїзда, який рушив», — податкові інспектори чекають, доки в нас заговорить совість, до 30 числа кожного місяця, а там уже нарікай на себе...

Буває, що підприємець чесно заплатив податок у встановлені терміни, але доля зіграла з ним лихий жарт: гроші в касу сплачено, квитанція на руках, а ось банк як на гріх відправив платіж зовсім іншому адресатові. А таке трапляється, за словами працівників податкової інспекції, досить часто.

Ось і спить бізнесмен спокійно, й гадки не маючи, що він уже ходить у злісних неплатниках податків і над ним висить дамоклів меч...

Ваші виделки вже перераховані

Голівудські фільми жахів блякнуть, порівняно з нашою дійсністю. Та й у якому кошмарі можна уявити собі таке: одного чудового дня у вашій поштовій скриньці з’являється лист із Міністерства юстиції, з якого ви дізнаєтеся, що все ваше рухоме майно й активи перебувають під заставою податкової інспекції.

Можна було б не повірити власним очам, але документ складено на спеціальному бланку з усіма мислимими способами захисту від підробки, які виглядають серйозніше, ніж захист сотенної доларової банкноти.

Доки ви судомно смокчете валідол і міркуєте, в якому ж страшному злочині вас обвинувачують, приходить ще один лист — уже не з позахмарних вершин столичного Мін’юсту, а з цілком реальної місцевої податкової інспекції, — який іменується «першою податковою вимогою».

Від цього листа холоне кров, адже в ньому йдеться, що, «керуючись повноваженнями, даними Законами України «Про Державну податкову службу в Україні», «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами», іншими законодавчими актами України з питань оподаткування», місцева податкова інспекція попереджає, що ваші активи, включно з коштами, рухомим і нерухомим майном, а також цінними паперами, перебувають під заставою.

Таким чином, недоплативши одну чи дві гривні пені або довірившись ненадійному банку, ви залишаєтеся без нічого, тобто, пардон, із фіговим листком...

Річ у банку

По класичний приклад, коли жертвами банку стали платники єдиного податку, далеко ходити не треба, — це банк «Україна», який одного чудового дня рухнув. Після його краху пройшов ряд судових процесів, у ході яких зневірені підприємці намагалися довести, що вони сплатили єдиний податок.

У міському відділенні №1 Білоцерківської філії АБ «Брокбізнесбанк» недавно стався збій нової комп’ютерної програми, в результаті чого кілька клієнтів, які сплатили єдиний податок, опинилися в досить делікатному становищі — їхні гроші пішли (за словами керівництва відділення) за іншим цільовим призначенням — за реєстрацію ПП замість єдиного податку. Адресат був той самий — Білоцерківське держказначейство, але у підприємців утворилася недоїмка, оскільки єдиний податок формально не був сплачений.

Розгорівся скандал. У вражених підприємців на руках були квитанції про сплату, однак працівники податкової інспекції лише знизували плечима: грошей же немає, свої проблеми з банком вирішуйте самі...

Після виснажливої сварки банк усе ж таки виправив свою помилку — переказав гроші. Але в людей виникли проблеми, причому досить серйозні...

Виконувач обов’язків управляючого міським відділенням №1 Білоцерківської філії АБ «Брокбізнесбанк» Юлія Котенко вважає радикальні дії податкових служб стосовно платників єдиного податку неправомірними:

— Якщо людина затрималася з якихось причин на невеличкий термін із виплатою податку або стався збій програми на кшталт нашого, можна стягнути з платника пеню, зробити попередження, для цього існують дільничні інспектори. Але накладати арешт на все майно — це вже занадто. Прозвучали обвинувачення в ненадійності нашого банку. Однак у всіх економічних рейтингах АБ «Брокбізнесбанк» надійно посідає 9—10-те місце серед банків України, добре себе зарекомендував за роки роботи. Знаю, що аналогічні ситуації трапляються і в інших банках. У результаті страждають люди, оскільки податкове законодавство допускає такі жорсткі заходи до підприємців...

Олігархи і малі реалізатори — всі під один гребінець?

Що ж відбувається після отримання «першої податкової вимоги»?

Одне можна сказати з упевненістю: продати своє нерухоме майно ви вже не зможете — доти, доки не одержите відповідного документа з Мін’юсту, який засвідчить, що ваш будинок чи квартира вже не перебувають під заставою. Цей факт мені підтвердили в податковій інспекції. Тож якщо ви запланували на цей час переїхати або поліпшити свої житлові умови, доведеться почекати.

Працівники місцевих податкових підрозділів чудово розуміють, що різниця між великим олігархом, який обманює державу, і малим ПП, який заборгував гривню-дві, — істотна. До схвильованих платників єдиного податку, які потрапили в скрутне становище, ставляться з розумінням, але... закон є закон.

Запитую у головного спеціаліста відділу стягнення коштів і майна Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції в Київській області Ніни Болобан: що ж відбувається насправді, якщо людина і після «першої вимоги» не погашає недоїмку?

— Після «першої податкової вимоги» дається термін 30 днів. Якщо до того часу заборгованість не погашається, боржнику надсилають «другу податкову вимогу» і дають ще 30 днів терміну. І тільки потім приймається рішення про стягнення заборгованості, й справу передають до суду.

— А чи буває, що за невелику заборгованість відчужується рухоме або нерухоме майно?

— За моєї пам’яті не було випадку, щоб людина, котра сплачує невеликий податок, наприклад 100—120 гривень, втратила нерухомість...

Хай там як, одержавши документ із Мін’юсту, кожен подумки уявляє дзвінок у двері і державних виконавців, які описують майно. А в людей із багатшою уявою перед очима може виникнути картина ще страшніша: з дому виносять телевізор, ковдри, виделки й ложки... Загалом, якщо ризикнув стати підприємцем, то будь готовий до будь-яких випробувань.

Коментар юриста

Микола ЛЕВЧУК, директор Київського міського агентства незалежних адвокатів «Юстем»:

— Проблему податкової застави частково знято рішенням Конституційного суду від 24.03.2005 р. у справі №1-9/2005. Тепер до тих, хто не подав або прострочив подачу податкової декларації, не застосовують податкову заставу, а при її застосуванні має враховуватися величина податкового боргу.

Однозначно неправомірним є застосування будь-яких санкцій до підприємців, які сплатили податок, що не був перерахований банком (або перерахований із простроченням) казначейству. Це прямо випливає із системного тлумачення норм Закону «Про порядок погашення зобов’язань...» Верховний і Вищий господарський суди визнають днем сплати податку день подачі платіжного доручення в банк. Якщо банк прийняв до виконання платіжне доручення на перерахування суми податку в бюджет, податкове зобов’язання вважається виконаним належним чином. І на платника податків не може бути покладена будь-яка відповідальність, пов’язана зі сплатою штрафів, пені, застосуванням процедури податкової застави чи іншими негативними майновими або організаційними наслідками. Про це повинні знати підприємці і сміливо відстоювати свої права.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі