За повернення 12,1 млрд. кубометрів газу РУЕ повинна була сплатити 1,3 млрд доларів мита - Економіка - dt.ua

За повернення 12,1 млрд. кубометрів газу РУЕ повинна була сплатити 1,3 млрд доларів мита

4 лютого, 2011, 17:31 Роздрукувати

Газ в об'ємі 12,1 млрд кубометрів, який НАК «Нафтогаз Україна» повинна передати (а точніше, - більшу частину якого вже передала) компанії «РосУкрЕнерго», при в'їзді на митну територію України був оформлений в режимі «імпорт 40».

© phl.ua

 

Це означає, що він призначений для українських споживачів і лише на території України (тобто випущений у вільний обіг). При переоформленні цього газу в режим «транзиту» (для повернення РУЕ) виникали проблеми з митним оформленням і сплатою ПДВ, що підлягав би відшкодуванню HAK «Нафтогаз України» з державного бюджету. 
 
Крім того, при виборі режиму «експорту» повернутого РУЕ газу (а митні декларації підтверджують, що «росукренергівський» газ був експортований в Словаччину), експортер зобов'язаний був сплатити мито - 35% від митної вартості експортованого обсягу газу. По суті, експортером була компанія РУЕ, яка і повинна була сплатити експортне мито. Якщо взяти середню ціну газу в 350 доларів за 1000 кубометрів, то виходить, що «РосУкрЕнерго» при загальному обсязі експорту 12,1 млрд кубометрів газу повинна була заплатити до бюджету Україні мито в сумі близько 1,276 млрд доларів. 
 
Для оформлення передачі газу пропонувалося прийняти постанову Кабміну, щоб врегулювати спірні питання навколо митного оформлення газу, вже ввезеного в Україну. Текст такої постанови був направлений в другій декаді листопада 2010 року на погодження відповідним відомствам. Проект цього документа був завізований міністром палива та енергетики Юрієм Бойко і містив вичерпний перелік документів і процедур, необхідних для оперативного виконання судових рішень. 
 
Майже через місяць після підготовленого Ю. Бойко проекту уряд все ж таки приймає відповідну постанову за № 1061. Однак пункт 2 прийнятої постанови № 1061 від 15 листопада 2010 містить уже далеко не повний перелік документів, вказується в проекті цього документа і дозволяють митниці провести процедуру митного оформлення природного газу майже в рамках законодавства. Із зазначених раніше 13 документів у тексті постанови залишилося лише п'ять. При цьому зникло все, що якимось чином стосується вартості газу, сертифікатів його якості, відповідних актів прийому-передачі, реєстрів об'ємів газу, що  в підземних сховищах. 
 
Таким чином, РУЕ вдалося уникнути витрат, пов'язаних зі сплатою обов'язкових податків і платежів. 
 
Зазначимо, що пункт 7 зазначеної постанови Кабміну передбачає: «Контроль за відповідністю зазначених у документах відомостей про газ, що переміщується через митний кордон України, його фактичні обсяги та якість здійснюється митним органом шляхом звіряння цих відомостей з документами, на підставі яких проведено фактичний контроль, а також іншими шляхами, передбаченими Митним кодексом України та законодавством з митної справи». Це ж положення закріплене в статті 149 Митного кодексу України. 
 
 
Як повідомлялося, 8 червня 2010 Стокгольмський арбітражний суд задовольнив позов "РосУкрЕнерго" до "Нафтогазу" про незаконне розмитнення 11 мільярдів кубометрів газу. Суд постановив повернути газ РУЕ, а також повернути додатково 1,1 мільярда кубів газу в якості компенсації за порушення умов контракту. 
 
19 липня 2010 компанія РУЕ звернулася до Шевченківського районного суду Києва з клопотанням про примусове виконання рішення Стокгольмського арбітражного суду від 8 червня 2010 року. 
 
24 листопада минулого року Верховний суд України підтвердив рішення Шевченківського районного суду Києва від 13 серпня і Апеляційного суду Києва від 17 вересня, якими була підтверджена правомірність рішення Стокгольмського арбітражного суду від 8 червня 2010 року, відповідно до якого "Нафтогаз" зобов'язаний повернути компанії 11 мільярдів кубометрів газу і сплатити штраф у товарній формі в розмірі 1,1 мільярда кубів газу. 
 
Докладніше читайте у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна» у статті Дмитра Менделєєва «України: «Іменем «РосУкрЕнерго »...».
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >