За зростанням цін на нафту стоїть дивна геополітика - The Economist

Поділитися
За зростанням цін на нафту стоїть дивна геополітика - The Economist Світова економіка зростає, підвищуючи споживання енергоносіїв, що змушує нафту дорожчати. © bloomberg.com
Очікування скорочення видобутку ОПЕК і водночас напруга в організації змушує барель дорожчати.

Дивний парадокс заклав основу для нещодавнього зростання цін на нафту до 60 доларів за баркель, яка стала найвищою за два роки.

З одного боку, це подорожчання частково відображає оптимізм щодо намірів країн ОПЕК і інших виробників, таких як Росія, продовжити дію домовленостей про скорочення щоденного видобутку. Очікується, що вони зроблять це 30 листопада у Вдіні. А з іншого - зростання цін відображає і страхи, що регіональна напруга між Саудівською Аравією і її партнерами по ОПЕК Іраном і Катаром поглибиться настільки, що це нашкодить поставкам з найбагатшого на нафту регіону світу.

Про це пише The Economist, додаючи, що напруга в ОПЕК настільки висока, що чиновники з країн Перської затоки навіть пирипинили використовувати чат у WhatsApp, який вони використовували для координації дій. Чи можна уявити, що люди, які навіть не говорять один з одним, продовжать дію життєво важливих домовленостей заради підвищення цін? Коротка відповідь: "Так".

Впродовж своєї історії ОПЕК дивним чином тримався купи, попри інтенсивні внутрішні сварки і навіть конфлікти. Приміром, Ірак вторгся в Кувейт у 1990 році. Одна з причин чекати продовження дії угоди про скорочення видобутку - це той факт, що станом на минулий місяць країни виконували їх на 96%. Це серйозний показник, зважаючи на напругу між сунітською Саудівською Аравією і її шиїтськими суперниками.

Але окрім ОПЕК і геополітики є й інша причина, чому ціни на нафту зростають. Синхронне глобальне економічне зростання означає, що попит на енергоносії теж будуть рости. Міжнародна енергетична агенція нещодавно здивувала ринок прогнозом, що вищі ціни можуть скоротити споживання нафти у наступному році. Це можливо, але вартість бареля досі лишається на рівні, в двічі меншому за своє пікове значення в 2008 році. Тож споживачі не демонструють жодного бажання заощаджувати. Втім, зростання глобального попиту і падіння поставок ОПЕК може пожвавити сланцевий видобуток в США.

Нагадаємо, раніше міністр нафти Кувейту Іссам аль-Марзук заявив про те, що ОПЕК ухвалила рішення про продовження віденської угоди про скорочення рівня видобутку нафти ще на дев'ять місяців.

Раніше генеральний секретар ОПЕК Мохаммед Баркіндо висловив надію на приєднання Єгипту та Туркменії до угоди зі скорочення видобутку нафти членами ОПЕК і країнами, що не входять у картель.

Однак Казахстан виступає за плавний вихід з угоди з ОПЕК. Остаточне рішення буде прийнято в листопаді.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі