Європейські екологи вимагають від ЄБРР зупинити кредитування українських АЕС

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Європейські екологи вимагають від ЄБРР зупинити кредитування українських АЕС Європейські екологи стурбовані станом українських АЕС © UN Photo
Україні, щоб розвіяти сумніви європейців в надійності енергоблоків своїх АЕС, необхідно запровадити на законодавчому рівні оцінку впливу на навколишнє середовище згідно з європейськими нормами.

На початку липня Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) і Європейська комісія отримали лист з вимогою відкласти кредитування українських атомних електростанцій. Ініціаторами звернення стали провідні екологічні європейські організації, свої підписи під ним поставили 22 члена Європарламенту.

Призупинити фінансування вимагають до тих пір, поки Україна не введе, на думку підписантів, повноцінну транскордонну оцінку впливу на навколишнє середовище атомних блоків, термін експлуатації яких планується продовжувати, пише Володимир Рубцов у статті у ZN.UA.

На сьогодні в Україні продовжено терміни експлуатації енергоблоків понад проектні на декількох АЕС. У найближчі чотири роки операція по продовженню терміну експлуатації знадобиться ще кільком (всього в Україні 15 атомних блоків).

Програма продовження строку експлуатації енергоблоків атомних станцій України фінансується за рахунок кредитних коштів ЄБРР та Євратому. Згідно з домовленостями, ці організації виділять 600 млн євро на комплексну програму підвищення безпеки українських атомних енергоблоків, з яких близько половини передбачено саме на продовження термінів їх експлуатації.

Європейські неурядові організації, що ініціювали заклик до скасування кредитування, - CEE Bankwatch, Greenpeace і NuclearTransparencyWatch - стурбовані тим, що ці гроші будуть витрачені на проекти, які, на їхню думку, несуть в собі загрозу ядерної аварії.

"Подовження роботи ядерних реакторів несе в собі підвищені ризики аварій з потенційними руйнівними впливами на навколишнє середовище та людей в Україні і за її межами", - йдеться у зверненні організацій до ЄБРР.

Не можна сказати, що в Україні перевірка впливу на навколишнє середовище не проводиться взагалі, але така оцінка охоплює не всі аспекти, необхідні міжнародними нормами, пише автор.

Також Україна повинна була попередити сусідні країни про свої плани продовжувати роботу реакторів, які відслужили проектний термін. Але не попередила.

Ці незначні порушення "формальностей" європейці можуть сприйняти (або вже сприймають) як сигнал того, що українські атомники відносяться до ядерної безпеки ввірених їм об'єктів недостатньо ретельно. І, як наслідок, фінансування недобросовісного підвищення безпеки атомних об'єктів може стати небезпечним для всієї Європи.

До речі про співпрацю з іншими країнами. За ініціативою CEE Bankwatch, уряди Словаччини, Угорщини, Словенії та Румунії попросили Україну надати їм програму підвищення безпеки атомних енергоблоків, а також висловили бажання брати участь у її імплементації на транскордонних умовах.

"Буде цілком справедливо, якщо Україна спочатку проведе необхідні дослідження щодо впливу на навколишнє середовище і представить план модернізації атомних реакторів з терміном експлуатації сусідам, і тільки після цього візьме європейські гроші на цю модернізацію.

Якщо для того, щоб розвіяти всі сумніви в надійності енергоблоків, необхідно запровадити на законодавчому рівні оцінку впливу на навколишнє середовище згідно з європейськими нормами, то чому б це не зробити?" - пише автор.

Більше читайте у статті Володимира Рубцова "Безпека українських АЕС дорожче європейських грошей" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі