«Ярмарок ідей-2009» на службі винахідників

Поділитися
У четвертому кварталі поточного року відбудеться підбиття підсумків своєрідного конкурсу винахідників — «Ярмарку ідей-2009»...

У четвертому кварталі поточного року відбудеться підбиття підсумків своєрідного конкурсу винахідників — «Ярмарку ідей-2009». Його організатором уже традиційно стала громадська організація Альянс «Нова енергія України». Докладніше про цей конкурс і про те, що дає винахідникам участь у ньому, розмова з головою правління альянсу Валерієм БОРОВИКОМ.

— Валерію Анатолійовичу, у конкурсі під назвою «Ярма­рок ідей» уже є своя невеличка історія. Про що вона свідчить?

— Так, справді, історія хоча і невеличка, але вже є. Розпочиналося все з перших днів роботи Альянсу «Нова енергія України». Ідея проведення конкурсу як така виникла під час обговорення програми діяльності альянсу. Буквально від самого початку було розроблено чіткий і, як показав час, життєздатний сценарій проведення конкурсу. На сьогодні ми лише підкоригували та трохи вдосконалили початковий варіант.

Яких висновків ми дійшли внаслідок проведення конкурсу в попередні роки? Перший: це найвищий інтелектуальний потенціал нашої країни. Я кажу це без пафосу та без перебільшення! Ті розробки та ідеї, які ми бачимо кожен рік на ярмарку, іноді просто вражають своєю новизною та справжньою революційністю масштабу! Другий висновок: невміння наших винахідників подати проект у необхідному форматі, обгрунтувати коротко його ефективність і фінансову вигоду і, відповідно, захистити свій винахід.

Третій висновок, який ще більш засмучує: майже повна байдужність держави до людей з особливим складом ума, до людей, які мислять нестандартно, постійно перебувають у пошуку нового, прогресивного. Та підтримка, яка декларується державою, не сприяє інноваційному розвитку жодної галузі економіки країни. І це ставлення, на жаль, рік у рік не змінюється. Такий само слабкий інтерес до інноваційних розробок виявляє і вітчизняний бізнес. На пальцях руки можна перелічити випадки інвестування в реалізацію таких розробок. І ми, щороку доводячи деякі розробки до стадії реалізації, в певному сенсі є першопрохідниками.

— Хто є ініціаторами проведення «Ярмарку ідей» і що їх до цього спонукало?

— Ініціаторами конкурсу, як я вже сказав вище, були ентузіасти — творці Альянсу «Нова енергія України». Уже на першому засіданні ініціативної групи виникла ця ідея. Наскільки я пам’ятаю, вона належала Георгію Майорову, який нині є заступником голови правління альянсу зі стратегічно­го розвитку. Це питання було та є невіддільною і вже традиційною складовою програми діяльності нашої організації. А виникла ця ініціатива з чіткого розумін­ня нами потенціалу винахідників загалом, і винахідників у сфе­рі енергоефективності та енергозбереження зокрема. Адже члена­ми альянсу є такі самі ініціативні та небайдужі люди, як і самі учасники конкурсу. За їхніми пле­чима не одна авторська розробка, не одна наукова праця. І вони, як ніхто інший, розділяють радість технічної творчості та дос­той­ної оцінки праці винахідника.

— Кого і на яких умовах ви запрошуєте брати участь у четвертому конкурсі ідей?

— Умови конкурсу не змінилися — вони доступні всім і розміщені на сайті альянсу www.newenergy.org.ua. А для участі в конкурсі ми запрошуємо всіх, хто вважає, що впровадження саме його розробки здійснить енергетичну революцію.

Одна з цілей конкурсу — інформаційна підтримка винахідника. Адже для висвітлення його роботи ми запрошуємо засоби масової інформації, робимо розсилку через Інтернет і виступаємо на телебаченні. От і «Дзеркало тижня» підключилося до цієї роботи. Все це робиться для того, щоб винахідник був почутий, а його проекти — реалізовані. І ті перші розробки, яким ми дали путівку в життя, є для нас предметом гордості та вселяють упевненість у власних силах і потенціалі нашої країни.

— Хто оцінює проекти учасників? Адже, погодьтеся, це свідчить про серйозність конкурсу.

— Безумовно. Адже разом із винахідником із районного центру в конкурсі брали та беруть участь спеціалізовані підприємства та науково-дослідні інститути. І за своїм рівнем розробки часом є відкриттями. Тому і рівень оцінки ідей має бути адекватним. У зв’язку з цим у журі, я вважаю, присутні одні з найкращих в Україні фахівці, відомі в наукових колах учені, а також практики енергетичної галузі. Це члени правління альянсу: Павло Качур, колишній міністр ЖКГ, будівництва та архітектури, Олександр Тодійчук, екс-керівник «Укртранснафти», академік Анатолій Долінський, директор Інституту теплофізики НАН України, Юрій Шульга, один із перших керівників Держкоменергозбереження України та інші. Також постійно в роботі журі беруть участь представники МінЖКГ, Мінбудівництва, НАЕР та Інституту енергоменеджмента при КПІ на рівні керівників чи заступників. Отже, рівень кваліфікації людей, які приймають остаточне рішення, досить високий.

— Скільки учасників було в кожному з попередніх конкурсів?

— Процедура відбору проектів для подальшої реалізації така. На кожен конкурс приходить близько 60 проектів, хоча з кожним роком їхня кількість зростає, тому що ми відкрили на сайті прийом заявок на участь у режимі он-лайн. Претендентів розподіляють на три категорії: «Кращий проект для впровадження», «Кращий реалізований проект» і «Краща ідея». Після жорсткого професійного відбору до фінальної частини потрапляють 15 проектів. А в остаточному підсумку переможцями стають три учасники, кожен у своїй номінації.

— Чи впроваджено пропозиції переможців попередніх
трьох конкурсів, які саме та в якій галузі?

— Щороку після конкурсу ми відбираємо приблизно п’ять учасників для подальших, більш детальних переговорів і вивчення реальності, життєздатності та перспективності їхніх проектів. Це можуть бути не тільки переможці чи фіналісти. Це може бути будь-який проект, поданий на конкурс. Зазвичай після детального аналізу незалежними експертами з технічної та фінансової точок зору ми зупиняємося на одному проекті, який втілюємо в життя.

Взяти, наприклад, теплоізоляційну фарбу «Керамоізол». Дуже ефективний, технологічний та перспективний матеріал, відібраний нами на першому конкурсі «Ярмарку ідей». Унікальність його полягає в тому, що за невеликої товщини шару матеріалу він забезпечує чудові теплоізоляційні властивості. До того ж завдяки способу нанесення — розпилення з допомогою звичайного фарбопульта — виключається застосування будь-яких кріпильних деталей і забезпечується нанесення на поверхню будь-якої конфігурації. З нашою допомогою цей матеріал був сертифікований і нині запущений у серійне виробництво. Він дедалі впевненіше прокладає собі дорогу на ринку теплоізоляційних матеріалів не тільки в Україні, а й за кордоном.

Інший приклад стосується способу одержання електроенергії від обертання Землі. Це досить амбіційний і, на перший погляд, фантастичний проект. Він був відібраний нами на другому конкурсі. На сьогодні створена та вже близько року працює група вчених, які раніше трудилися в КБ «Південне», що дуже активно просувається в цьому напрямі. Ідея запатентована в Україні, в активній фазі перебуває процес патентування в США. Цим проектом зацікавилися Академія наук Великобританії, Лівермонтська лабораторія в США, а також низка інших профільних центрів світу.

Ще один дуже перспективний проект, над яким ми працюємо, — це «Хвильова станція», яка вироблятиме електроенергію, використовуючи енергію хвиль. Було проведено переговори з однією з найбільших енергетичних компаній США на західному узбережжі, яка готова взяти на випробування дослідний зразок цієї станції разом із деякими подібними розробками з інших кра­їн. У них під це розроблено спеціальну програму, яку почнуть реалізовувати вже наступного року. Також до зазначеної розробки виявляє інтерес Університет Пасифік на Фіджі, із яким у мене також відбулися переговори на початку цього року.

Тож затія наша не заради красного слівця. Сподіваюся, ми перебуваємо на правильному шляху, і переконаний, що доможемося успіху!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі