ЯКЩО НЕ НА ПОРЯДОК, ТО В КІЛЬКА РАЗІВ ФАХІВЦІ ПРОГНОЗУЮТЬ ПРИСКОРЕНЕ ЗРОСТАННЯ РИНКУ КОРПОРАТИВНИХ ОБЛІГАЦІЙ

Поділитися
Правління НБУ внесло зміни до порядку рефінансування. Головною позитивною особливістю нового пор...

Правління НБУ внесло зміни до порядку рефінансування. Головною позитивною особливістю нового порядку одержання коштів у Національного банку експерти вважають розширення переліку інструментів, які можна використовувати як заставу при рефінансуванні. Зокрема для одержання кредиту в НБУ банки тепер можуть закладати корпоративні облігації. Беручи їх у заставу, Нацбанк розширює доступ до своїх ресурсів передусім великим банкам, які почали активно працювати з облігаціями компаній. Очевидно, це викличе і збільшення попиту на ці фінансові інструменти з боку банків. Чудовий привід звернути пильнішу увагу на ситуацію в цьому швидко зростаючому сегменті фондового ринку.

2002 року було зроблено справжній прорив у секторі корпоративних облігацій. Якщо на початку року на ПФТС котирувалися облігації лише чотирьох емітентів, то наприкінці були присутні котирування близько двадцяти компаній. При цьому майже всі облігації мали двосторонні котирування: на продаж і купівлю. 2002 р. обсяг торгів корпоративними облігаціями на ПФТС становив 790,73 млн. грн., або 12,61% від сумарної величини укладених угод. Обсяг первинного розміщення цих паперів у системі протягом року зріс у 3,3 разу, вторинного — у 6,7 разу!

Є можливість заощадити на відсотках і податках

Найкраще торгувалися облігації компаній «Київстар GSM», «Аркада-Фонд», «Метален», «Сармат» і «Райффайзенбанк Україна». Найактивнішими торговцями виступали банки «Аркада», УкрСиббанк, ПУМБ, «Аваль» і Вабанк.

Реанімувати ринок облігацій, практично мертвий після кризи 1998 року, дозволила макроекономічна стабільність, зниження дохідності державних цінних паперів та відсутність інфляції. Не менш важливим чинником став дефіцит фінансових інструментів на українському ринку. Банківські кредити, депозити, векселі й акції — низьколіквідні інструменти. До того ж, значне зниження депозитно-кредитних ставок змушує інвесторів та емітентів шукати вигідніших способів вкладення й позичання грошей. Для емітентів також важлива велика «довжина» ресурсів, яку забезпечує облігаційна позика. Інвестори ж зацікавлені в ліквідності та гнучкості використання боргових паперів.

До розвитку ринок підштовхує відсутність дефолтів, малопривабливі умови випуску держоблігацій за наявності в банків надлишкової ліквідності. Крім того, зростає реальна конкуренція між андеррайтерами (учасниками ринку, що займаються розміщенням цінних паперів). Саме завдяки конкуренції компанії при розміщенні облігацій одержують більш вигідні умови позики, ніж при кредитуванні. Середня дохідність облігацій становить на сьогодні 15—16% річних. Якщо додати комісійні андеррайтерів (1—2%), то одержимо 16—18%. Середньозважена відсоткова ставка за кредитами — 18,6%, а реально взяти річний кредит компанія, навіть дуже надійна, може за ціною 20—25%. Не слід також забувати, що корпоративні облігації — довгостроковий ресурс, а довгострокові кредити коштують значно дорожче, та й одержати їх поки що не просто.

Але ліквідність і надійність кульгають

Важливий і той факт, що відсотки за облігаціями для вітчизняних підприємств належать до валових витрат, а це дозволяє оптимізувати оподаткування.

Цей інструмент ще далекий від досконалості, тож оцінити реальну вартість корпоративних облігацій досить складно. Вони не мають твердих котирувань і далеко не всі з них ліквідні. Випускаючи папери, емітент не зобов’язаний звітувати про своє фінансове становище. Крім того, корпоративні облігації не вимагають заставного забезпечення. Таким чином, відповідно до чинного законодавства, у разі банкрутства емітента право вимоги у тримачів облігацій буде далеко не першочерговим.

В умовах недосконалості законодавства розв’язувати проблему намагаються самі комерційні банки, які обслуговують емісії таких цінних паперів. Більшість маркет-мейкерів підтримують подвійні котирування купівлі-продажу облігацій і гарантують їх погашення. Це найпоширеніший спосіб забезпечення ліквідності корпоративних облігацій. Якщо їх погашення андеррайтер не гарантує, виходити при оцінці паперів тільки з ринкових котирувань занадто ризиковано. Вартість паперів на торговельних майданчиках може значно перевищувати їхню реальну ціну завдяки підтримці котирувань зацікавленими торговцями.

З’являються облігації з гарантованою валютною дохідністю. Зокрема такі гарантії надаються для облігацій компанії «Київстар» і банку з російським корінням «НРБ-Україна». Дохідність при розміщенні облігацій цього банку становить лише 9% річних при такій самій номінальній дохідності. Проте випуск облігацій передбачає доларове хеджирування як основної суми боргу за цими цінними паперами, так і відсоткового доходу за ними. У результаті облігації охоче купують інвестори з далекого зарубіжжя. Весь обсяг другого випуску дворічних облігацій банку загальною номінальною вартістю понад 13 млн. грн. придбав Західноєвропейський інвестиційний фонд (Цюріх).

Облігації «Аркада-Фонд», створені за принципом іпотечних, забезпечені правом вимоги за кредитами, виданими під заставу майна — квартир, побудованих АТ ХК «Київміськбуд». Тобто в цьому інструменті є тільки кредитний ризик, та й той гранично мінімізовано, оскільки на проблемні іпотечні кредити припадає лише 0,04% кредитного портфеля банку «Аркада».

Забезпеченим є і перший випуск облігацій ТОВ «Оранта-Україна» на суму 25 млн. грн., андеррайтером і платіжним агентом якого виступає Укрсоцбанк. Погашення та виплата відсотків за позикою буде застраховано національною акціонерною страховою компанією «Оранта».

Таким чином, успіх випуску облігацій залежить передусім від ділової репутації емітента й андеррайтера. Тільки добре відомі компанії, бренд яких досить розкручений, можуть сподіватися на вдалі результати розміщення своїх боргових зобов’язань. Менш відомим компаніям доводиться підвищувати дохідність своїх паперів, одержуючи таким чином дорожчий ресурс, або шукати шляхи підвищення надійності своїх облігацій.

Депозити поступово видихаються

На сьогодні основні гравці на ринку корпоративних облігацій — банки й інвестиційні фонди. При цьому інвестори, як правило, добре знайомі з емітентом, а нерідко мають і спільні фінансові інтереси. Тобто на даному етапі розвитку ринку облігаційні позики мають усі ознаки спільного кредитування одного позичальника кількома інвесторами.

Населення й нефінансові організації практично не купують облігацій, адже доходи за облігаціями оподатковуються прибутковим податком. Покласти гроші на депозит поки що вигідніше. Правда, останнім часом ситуація змінюється. Ставки за депозитами стрімко падають, та й доходи за ними, схоже, рано чи пізно все-таки оподаткують.

2003 рік обіцяє стати революційним щодо кількісного та якісного розвитку ринку. Очікується поява справді ліквідного вторинного ринку й масового інвестора. Схоже, банки постараються зацікавити цим інструментом своїх клієнтів, зокрема й фізичних осіб. Приміром, банк «Аваль» недавно заявив про намір провести емісію своїх облігацій на суму 400 млн. грн. Планується, що її буде здійснено в другому кварталі нинішнього року, а основними покупцями стануть клієнти банку. Облігації матимуть термін обігу 12 місяців, очікувана дохідність — 12—13% річних.

* * *

Торік не було жодного великого скандалу через невчасну виплату грошей за корпоративними облігаціями. Неважко припустити, що й нинішнього року українські компанії активно позичатимуть гроші під перспективні проекти, випускаючи облігації. Банки-інвестори виявляють готовність розглянути будь-які пропозиції, що дають кінцевий прибуток понад 10%. Фахівці прогнозують зростання ринку корпоративних облігацій нинішнього року принаймні в кілька разів. Оптимісти — на порядок.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі