Як у селах бюджети «малювали»...

Поділитися
На Буковині — бюджетний скандал. Область закінчує рік із невтішними показниками збирання податків...

На Буковині — бюджетний скандал. Область закінчує рік із невтішними показниками збирання податків. Митники взагалі оголосили свою територію вільною від усіляких зобов’язань економічною зоною. Мовляв, Мінфін нам не указ, у нас свій план, доведений митною службою. В результаті область недодала до державної скарбниці 36 млн. грн. митних платежів, передбачених законом про бюджет-2006.

До всього й місцеві бюджети недорахуються значних коштів. Через що головне фінансове управління облдержадміністрації погрожує безпрецедентними судовими позовами мало не кожній другій сільській та селищній раді. Порушивши чинне законодавство, вони істотно завищили дохідну частину своїх бюджетів, наперед знаючи, що за наявної податкової бази виконати її неможливо.

Усе заради того, щоб мати чимбільші видатки на утримання надмірно роздутих штатів. Рекомендовану кількість працівників органів місцевого самоврядування перевищено вдвічі. Певна річ, ніхто не в праві диктувати голові сільської ради, скільки у нього має бути заступників чи бухгалтерів. Хоч десять, якщо дозволяють доходи. Але в деяких селах, де лише 300 мешканців і жодного підприємства, голови призначають собі чотирьох заступників із повним, так би мовити, пансіоном. Тепер в області думають, з якої соціальної програми забрати кілька мільйонів нелегко зароблених гривень, щоб виплатити всім зарплату...

Буковина взагалі витрачає набагато більше, ніж заробляє. Вона не є фінансово самодостатньою. Деякі територіальні громади не в змозі утримувати навіть сільську контору, не те що дитячий садок чи будинок культури. Нема звідки наповнити сільську скарбницю: виробництво не працює, сфера послуг завмерла. Але жити якось треба. І замість того, щоб працювати над розширенням податкової бази, місцеві ради навчилися хитро формувати свій бюджет. Деякі села необгрунтовано завищили, приміром, обсяги податку на доходи фізичних осіб у шість разів. А у селах Кліводин, Южинець Кіцманського району вирішили зібрати грошей по фіксованих платежах за землю у вісім разів більше, ніж це взагалі можливо, оскільки ставку плати за землю, як і земельні площі, ніхто впродовж бюджетного року змінювати не збирається.

Ці випадки непоодинокі. Як з’ясувалося, в області не рік і не два працює добре налагоджена система, можна сказати, бюджетних маніпуляцій. Особливо відзначився в цьому плані Кіцманський район, яким свого часу, до речі, керували і голова облради Іван Шилепницький, і начальник обласної податкової адміністрації Олександр Фищук. Всі 30 його сільських рад, як одна, завищили на папері свої доходи, а разом з ними — і видатки, сподіваючись наприкінці року на традиційний перерозподіл грошей з районного та обласного бюджетів. Схоже, хтось дуже обізнаний з тонкощами бюджетної справи з ними добре попрацював. Але як сказав на спільному засіданні колегії, присвяченій бюджетним колізіям, голова облради Іван Шилепницький, «ніхто більше нікому нічого не дасть!»

Новий головний фінансист Буковини Єлизавета Пушко-Цибуляк вирішила в бюджетні «піжмурки» не грати і вивести на чисту воду всіх учасників процесу його формування: сільських голів, керівників районів, податківців. До останніх у виконавчої влади чи не найбільше претензій, бо саме фіскальні органи зобов’язані об’єктивно оцінювати податкові можливості кожного району і контролювати виконання дохідної частини бюджетів. До того ж представники податкової були присутніми на сесіях сільських рад, і нереальні бюджети ухвалили за їхньої мовчазної згоди.

— Якщо певне село чи район не можуть зібрати необхідну для утримання своєї бюджетної сфери суму податків, їх треба чесно визнати депресивними і надавати їм допомогу у вигляді субвенцій, — зазначила Єлизавета Михайлівна. — Однак під великим знаком питання, чи насправді вони такі бідні і не мають податкової бази. Як показують наші перевірки, мало не скрізь є приховані резерви. Особливо в гральному бізнесі, у використанні земельних ділянок, видачі торгових патентів. Таке враження, що місцеві керівники цих резервів намагаються не помічати. Навіть сільська рада заможного села Бояни, яке багато в чому не поступається самим Чернівцям, вирішила за краще звернутися до області за грошовою позикою, аніж шукати у себе додаткові джерела доходів. А вони якраз в Боянах є, і чималі.

— Реальний сектор економіки Кіцманського району відсотків на сорок більший за той, що декларується, — переконаний голова облдержадміністрації Володимир Куліш. — Економічний потенціал району великий. На жаль, його найрозвиненіша в області інфраструктура не дає того, що може. Я маю конкретні претензії до правоохоронних органів району. Вони є «дахом» її тіньового сектора.

Зараз фінуправління намагається розробити податковий паспорт кожного села і міста області і терміново уточнює місцеві бюджети у бік їх зменшення. Буває, й на півмільйона гривень. Спеціальні робочі групи проводять експертизи бюджетів, намагаючись з’ясувати імена їх авторів. Є навіть відповідне розпорядження облдержадміністрації. Але, за словами пані Пушко-Цибуляк, податкові і правоохоронні органи виконують його формально. Хоча безпідставне завищення видатків, що не відповідають реальним доходам, є прямим порушенням Бюджетного кодексу.

Матеріали за результатами перевірки Кіцманського району передали до прокуратури ще у травні. Прокуратура мовчить…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі