ВЗЯЛИСЯ КРИГОЮ. ВІДТАВАТИ ДОВЕДЕТЬСЯ ДОВГО

Поділитися
Зима, як на наш час, уже сама по собі катастрофа. Щоразу, коли вона наближається, міста й села не знають, як її пережити...

Зима, як на наш час, уже сама по собі катастрофа. Щоразу, коли вона наближається, міста й села не знають, як її пережити. А тут ще стихія... Одне слово, подвійна катастрофа. І ось результат. Спливає другий тиждень, але ніхто не береться сказати достеменно, коли в потерпілих районах життя ввійде в більш-менш звичне русло, коли вдасться вирватися з крижаного полону. Тут уже як захоче матуся- природа. Минулого тижня мороз трішки відпустив, але потім знову вдарив, і почало намерзати по- новому. Потім знову відлига. А що буде завтра?..

А про те, коли подолають наслідки стихії, годі й говорити. Та ніхто й не знає, які вони сьогодні реально. Цифри щодня змінюються.

Якщо взяти Одеську область, то постраждало 17 районів. 952 населених пункти відразу залишилися без електрики та зв’язку, а частина з них — без тепла, води й газу. За попередніми даними, завалилося 140 тисяч електричних опор, пошкоджено 2,5 тисячі кілометрів електропередач, виведено з ладу 400 трансформаторних підстанцій різної потужності. Наскільки постраждало загалом сільське господарство, й зокрема озимі, стане відомо пізніше. Нині кажуть про те, що знищено 80 відсотків лісу — вціліли тільки молоді дерева, загинуло 10 тисяч гектарів виноградників, покалічено 3 тисячі гектарів садів.

З «відтаванням» населених пунктів цифри стають дедалі похмурішими. Поки що немає точних даних про характер руйнувань житлових будинків. Але те, що падінням дерев знесено та понівечено багато дахів, розбито шибки, — це факт. За офіційними даними, постраждало 1,5 тисячі різноманітних споруд.

У зоні руйнувань постійно ведуться роботи. Вже вдалося відновити подачу електроенергії більш як у 350 населених пунктів. Але досі темно, за даними на 7 грудня, у дев’яти районах області. Спочатку ожеледь, а тепер багнюка заважає розгорнути роботи на повну потужність. Важкі механізми до місця призначення доводиться допроваджувати танковими тягачами. Та якщо погодні умови дозволять, то енергетики обіцяють до нового року відновити високовольтні лінії. А от стосовно низьковольтних, то ніхто не береться називати терміни. Зараз на підмогу Одещині прибувають механізовані колони з інших областей України, доставляються опори, дроти. Проте відновні роботи потребують величезних грошей.

Губернатор області Сергій Гриневецький звернувся до уряду з проханням надіслати в потерпілі райони робочу групу фахівців із різних міністерств, аби вони дали свій висновок про розміри шкоди. Річ у тому, що Київ із самого початку не дуже вірив у цифри, надані областю. Хоча спочатку сума збит- ків, за даними облдержадміністрації, оцінювалася на рівні 65 млн. гривень, а до кінця першого тижня після стихії — 235 млн. Її визнало Міністерство з надзвичайних ситуацій. А до кінця другого тижня, коли шкоду змогли оцінити чіткіше і з масштабами руйнувань у понеділок ознайомився міністр із надзвичайних ситуацій Василь Дурдинець, ця сума стала ще більшою. Тепер вона сягнула 385 млн. гривень. І цифра ця, стверджують фахівці, ще не остаточна.

Нині для керівництва області важливо, аби при розподілі державного «пирога» було враховано наслідки стихії. Сергій Гриневецький вважає, що всім потерпілим областям слід передбачити цільову субвенцію. Чи почує прохання одеситів Київ, покаже час, але в районах лиха цього тижня побували представники Мінекономіки, Держбуду та адміністрації Президента.

Того, що уряд виділяє сьогодні, ясна річ, мало. Поки що з виділених Кабміном областям, які постраждали, 15 млн. гривень, Одеській дісталося 4,2 млн. Як відомо, на відновлення енергопостачання всім обленерго цих областей дозволили залишати в себе 100% оплати за спожиту електроенергію. Але для двох енергопостачальних компаній, зокрема для «Одесаобленерго», визначили ліміт — не більше 4 млн. гривень. Тобто можна залишити в себе тільки половину коштів. Цю суму одеські енергетики вже зібрали. Але, за словами керівництва компанії, грошей украй мало. Одесити розраховували на 7 млн. гривень, що було узгоджено з Мінпаливенерго...

Сама ж область зі свого бюджету змогла виділити на відновні роботи лише 200 тисяч гривень. Днями губернатор звернувся до жителів із закликом переказувати кошти на ліквідацію наслідків стихійного лиха на спеціальний рахунок. А Одеський міськвиконком повідомив городян, що з метою надання допомоги районам лиха постала потреба скорочення споживання природного газу, тож подачу гарячої води в Одесі тимчасово припинено. На який термін — невідомо.

На щастя, сам обласний центр лихо обминуло. Зачепило воно лише тих городян, хто позаминулими вихідними виявився в дорозі. Про тих, котрі, застрявши в потягах, холодні й голодні перебували в крижаному полоні понад дві доби, розмови не вщухають досі. Тішить, що начальник Одеської залізниці — певне, під враженням від побаченого й почутого з екранів телевізорів та прочитаного в газетах — на нараді в облдержадміністрації, де були присутні журналісти, звернувся до людей і перепросив їх за те, що сталося. Нині рух пасажирських поїздів налагоджено, але, на жаль, вони приходять із запізненням на дві, три й чотири години...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі