Введення імпортного збору може спровокувати девальвацію гривні і створити нову діру в бюджеті

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Введення імпортного збору може спровокувати девальвацію гривні і створити нову діру в бюджеті Тимчасовий імпортний збір у 5-10% може лише погіршити ситуацію в країні
Багато імпортерів погодяться на пропозиції митників пропустити товар "повз касу" і позбавлять бюджет необхідних йому надходжень.

Тимчасовий імпортний збір у 5-10% від митної вартості товарів, який, як вважають у Мінфіні, покликаний поліпшити платіжний баланс, збільшити надходження до бюджету та підтримати вітчизняного виробника, насправді несе інфляційні та корупційні ризики, а також ускладнює роботу експортерів, що залежать від імпортної сировини, пише оглядач Роман Івченко у своїй статті для DT.UA.

Приплив валюти до України переважно забезпечують дві галузі: сільське господарство, яке критично залежно від імпортних складових, їх цін і обсягів поставок, і металургія, що постраждала від військових дій, через що нині змушена шукати імпортні замінники сировини.

"Незважаючи на це, уряд свідомо "жертвує" імпортом, від якого так залежать експортери, вводячи нові митні збори і обмеження на купівлю валюти", - відзначає Івченко.

Також, за словами оглядача, найчастіше імпортні складові виробництва замінити вітчизняними аналогами неможливо, в результаті чого через імпортний збір зростання цін на продукти і сировину будуть поділятися зі споживачами. Це, як підкреслює автор, може спровокувати новий виток інфляції і, як наслідок, посилити девальвацію нацвалюти.

"Зарплати покупців в гривнях, і мало хто може з легкістю віддати за товар в 2-3 рази більше. Багатьом доведеться перебудовувати свої бізнес-моделі або закритися", - пояснила DT.UA Яна Зубар, директор Ukrainian Retail Association.

Ще одним ризиком введення імпортного збору є зростання "чорного" ринку, який не дасть належним чином наповнити бюджет.

"Митники із задоволенням пропускатимуть товари "повз касу", умовно, за половину імпортного збору, і багато імпортерів погодяться на ці пропозиції. Це дуже великі ризики, що й без того чималий "сірий" імпорт у підсумку зросте. І в результаті наявність імпортних бар'єрів створить складнощі насамперед для тих, хто хоче працювати легально", - пояснив DT.UA Олександр Жолудь, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень.

В результаті, як зазначає Івченко, через специфіку розрахунків Мінфіну замість прибутку держава може отримати ще одну 20-мільярдну дірку в бюджеті.

"Навіть навіть при очевидних вигодах імпортного збору його запровадження цілком передбачувано створить чергову діру в бюджеті через специфіку розрахунків Мінфіну. Фактичні надходження від ввізних мит 2014-го становили 12,3 млрд грн (при плані в 15,7 млрд) проти 13,2 млрд 2013-го. У 2015 р. Мінфін хоче зібрати 33,6 млрд грн, тобто втричі(!) більше від фактичних надходжень 2014-го. Імпортний збір, на думку чиновників, забезпечить додаткові 17,6 млрд грн бюджетних надходжень. Справді, якщо до 15,7 млрд арифметично додати 17,6 млрд, виходять ті самі 33 млрд із бюджету-2015. Щоправда, 15,7 млрд - це план 2014 р., який не було виконано. Причин цього було чимало, але основні - це дефіцит валюти, зниження попиту та корупція на митниці, яка вже стала легендарною. Вочевидь, усі три причини вже усунуто, інакше незрозуміло, на чому ґрунтуються урядові розрахунки", - йдеться в матеріалі.

Детальніше про наслідки введення імпортного збору вважайте у статті Романа Івченко "Імпорт справі не допоможе?" ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі