Втрата інтересу. Від остаточного краху фондовий ринок рятує лише пасивність його гравців

Поділитися
Україна звикає жити в умовах фінансової кризи. Про неї говорять уже не лише політики та маститі експерти, а й бабусі в черзі в ощадкасі...

Україна звикає жити в умовах фінансової кризи. Про неї говорять уже не лише політики та маститі експерти, а й бабусі в черзі в ощадкасі. Однак труднощі банків і доларова курсова лихоманка — лише видима частина айсберга. Головні проблеми пов’язані з реальним спадом виробництва і позначаються на українському фондовому ринку. П’ятиразове падіння вартості вітчизняних підприємств шокувало учасників ринку і, схоже, надовго відбило у них бажання інвестувати в українські цінні папери.

Песимізм перемагає

Наприкінці жовтня здавалося, що очікувати дальшого падіння індексу ПФТС не варто — більшість ліквідних цінних паперів прийшли до своєї номінальної вартості, а деякі впали ще нижче. Аналітики навіть оптимістично заявляли, що саме тепер настав час для інвестицій і формування портфелів зі знецінених акцій. Підставою для оптимізму послужили також рішення ФРС США надати кредити Бразилії, Мексиці, Сінгапуру та Республіці Корея на суму 120 мільярдів доларів і небачена щедрість Міжнародного валютного фонду, який пообіцяв роздати «бідним» країнам 200 мільярдів доларів. Однак після незначного періоду зростання практично весь минулий тиждень український фондовий ринок знову перебував у стані млявого падіння. На тлі вкрай невисокої активності торгів знижувалися котирування акцій підприємств фінансового сектора машинобудування і трубної промисловості.

Одна з основних причин знецінення акцій українських емітентів минулого тижня — несприятлива звітність підприємств за третій квартал. З цього погляду, низьку активність фондового ринку можна розглядати як благо. Вона просто не дозволяла обвалити ринок ще більше. Втім, деякі аналітики не виключають, що українському фондовому ринку треба готуватися до дальшого зниження. Його може викликати ще несприятливіша звітність підприємств за четвертий квартал. Найбільш песимістично налаштовані спеціалісти вже почали називати остаточним «дном» українського фондового ринку 160 пунктів індексу ПФТС (станом на 18.11.2008 р. індекс становив 266,72 пункту).

При цьому ніхто (навіть затяті оптимісти) не очікує пожвавлення найближчим часом. На думку учасників фондового ринку, акції українських компаній коштуватимуть нижче від їхньої реальної вартості ще, як мінімум, півроку. Підвищення котирувань можливе лише по завершенні глобальної економічної кризи. Основні проблеми на вітчизняному фондовому ринку виникли через зменшення кількості грошей нерезидентів. Основна частина іноземних інвесторів залишила ринок українських цінних паперів навесні та влітку 2008 року. Щоправда, були й такі, хто не хотів фіксувати збитки і намагався дочекатися обіцяного розгортання ринку. Осіннє поглиблення глобальної кризи, що викликало масовий вихід інвесторів із інвестиційних фондів як у США, так і в Європі, змусило керуючих іноземними фондами розпродавати останні активи, що залишалися в Україні.

Негативні настрої інвесторів підтримує і напружена економічна та політична ситуація в нашій країні. За оцінками фахівців, питома вага іноземного капіталу на ринку акцій зменшилася приблизно вчетверо, а на ринку облігацій — уп’ятеро. Залишок грошей нерезидентів у вітчизняних цінних паперах оцінюється в 5 млрд. грн. Ці кошти також поступово залишають країну, насамперед через загрозу подальшого знецінення гривні та відсутність чіткої програми виходу з кризи.

Падіння фондів

У листопаді наслідки падіння фондового ринку відчули на собі вже й пересічні інвестори, які довірили свої гроші інститутам спільного інвестування. До цього керуючі фондів примудрялися демонструвати не такі страшні показники роботи фондів, насамперед через відсутність реальних продажів акцій із портфелів та фіксації збитків. Однак уже в жовтні налякані кризою вкладники пайових інвестфондів почали масово вилучати свої кошти. У фондовиків на той час уже не залишилося аргументів для утримання клієнтів, і вони мусили розпочати розпродаж своїх портфелів.

За даними Української асоціації інвестиційного бізнесу, тільки за 12 днів листопада чисті активи відкритих інвестиційних фондів зменшилися на 9,44% — до 207,9 млн. гривень. З них чистий відтік капіталу з фондів становив 8,4 млн. гривень, а ще 13,2 млрд. «втекли» за рахунок переоцінки фондів. Зокрема позитивний результат за 6—12 листопада показали лише «СЕБ Фонд грошовий ринок» і «Альтус-стратегічний». Решта 24 інститути спільного інвестування показали мінус. Найбільший спад продемонстрували два фонди під керуванням «Конкорд Ессет менеджмент» — у результаті переоцінки «Конкорд стабільність» і «Конкорд достаток» втратили 36,99 і 33,46% відповідно.

Пасивність — порятунок ринку

Від значного падіння фондовий ринок України рятує лише низька активність його гравців. Угод практично не укладають. На ринку — абсолютне затишшя.

Реальні обсяги операцій під час торгів цінними паперами значно менші від номінальних, декларованих гравцями. А все тому, що багато угод укладаються для отримання спекулятивного прибутку. Досить часто акції купують на початку торгів лише для того, щоб після накручування ринку якомога дорожче продати їх і заробити на цьому. Саме штучні угоди провокували активні коливання індексу ПФТС цьогорічного листопада.

Тим часом українська економіка продовжує стрімкими темпами знижувати свої і так уже невеликі оберти. У кращому разі, заводи переходять на скорочений графік роботи, у гіршому — звільняють персонал або відправляють у примусові відпустки. Навіть позитивна новина про виділення Світовим банком значних коштів на підтримку реформ в Україні не позначилася на ринку. Чи не єдиною позитивною новиною для економіки України та фондового ринку стали дуже великі підозри, що ціни на сталь досягли «дна». Теоретично це означає, що ціни на продукцію українських промислових підприємств можуть відновити своє зростання. Однак поки що серйозних змін котирувань підприємств металургії не слід очікувати.

Швидше за все, найближчими місяцями на фондовому ринку спостерігатиметься штиль. Увагу великих міжнародних інвесторів прикуто до подій на світових біржових майданчиках — їм не до України. Вітчизняні гравці фондового ринку занадто приголомшені п’ятиразовим падінням котирувань акцій провідних компаній і найближчим часом ризикувати своїми грішми не мають наміру.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі