ВИПРОБУВАННЯ ХОЛОДОМ

Поділитися
У найближчі дні мешканці Тернополя та райцентрів області можуть залишитися без гарячої води. Позбавлення цього елементарного блага цивілізації — для обласного центру таки новина...

У найближчі дні мешканці Тернополя та райцентрів області можуть залишитися без гарячої води. Позбавлення цього елементарного блага цивілізації — для обласного центру таки новина. Бо коли впродовж останніх двох-трьох років через великі борги обленерго припиняє подавати міському водоканалу електроенергію і Тернопіль періодично по кілька днів перебивається без води холодної, то вода гаряча окремо ще не зникала. З початку року в деяких мікрорайонах міста навіть збільшено кількість днів централізованого гарячого водопостачання. Звідки ж нинішні неприємності?

На сьогодні КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» заборгувало дочірній компанії «Газ України» понад 6 млн. гривень за газ, спожитий упродовж опалювального сезону. 2,5 млн. газовикам винна обласна комунальна теплоенергетика. І це нині ні для кого не секрет.

ДК «Газ України» змусила ці дві теплопостачальницькі організації розробити графіки погашення боргів за газ, а також здійснювати стовідсоткову поточну проплату. Графіки розроблено і затверджено в облдержадміністрації. Заборгованість має погашатися подекадно. Керівництво НАК «Нафтогаз України» чітко визначило кінцеву дату ліквідації «газових» боргів — 1 липня (ДК «Газ України» погоджувалася навіть на початок жовтня). Директор тернопільської філії ДК «Газ України» Володимир Плахотнюк переконує, що «суворі графіки таки дають можливість ліквідувати борги у тримісячний термін. І газові господарства подаватимуть газ у наступний опалювальний період. Підстави? Населення — основний споживач тепла в області — здебільшого оплачує послуги з опалення впродовж усього року, і тому з липня до жовтня комунальна теплоенергетика зможе нагромадити кошти, щоб провести часткову передоплату за газ для початку нового опалювального сезону».

Але тут є кілька «але».

Тернополяни розраховуються за опалення та гаряче водопостачання лише на 78—80 відсотків. У райцентрах рівень розрахунків ще нижчий, у передвиборний період платежі впали навіть до 50 відсотків. Важко повірити, що ситуацію вдасться кардинально виправити. Так, із держбюджету вперше за останні роки майже повністю профінансовано пільги і субсидії для населення. І ці суми повністю використовуються для розрахунків за газ. Проте ніяк не може вирішитися інша проблема, задавнена.

У системі обласного державно-комунального підприємства «Тернопільтеплокомуненерго» третину «теплового» боргу нагромадили місцеві бюджети, а також держбюджет — за свої ж організації та установи. І, схоже, цей борг ще довго тиснутиме на мозолі. Бо районні бюджети на цей рік і коштів для погашення старої заборгованості за тепло не заклали, і достатньо грошей для закупівлі теплової енергії на наступний опалювальний період не передбачили. А міста Тернопільщини за свої бюджетні організації, в основному дитсадки, як стверджує директор ОДКП «Тернопільтеплокомуненерго» Владислав Горніцький, платять найгірше.

Неважко вивести закономірність: рівень розрахунків за послугу великою мірою залежить від її вартості. Однак і газопостачальні організації, і комунальні служби послідовно переконують, що нині здешевити газ, а відтак знизити тарифи на опалення і гарячу воду, просто неможливо. Вартість природного газу для підприємств комунальної теплоенергетики і бюджетних організацій не змінювалася уже впродовж двох років і нині становить 189 гривень за 1000 м. куб з ПДВ, а тариф на транспортування навіть зріс на 24 відсотки. А підтягувати рівень розрахунків треба в інший спосіб — через підвищення зарплат, які, до речі, за результатами минулого року на Тернопільщині були найнижчими в Україні, та пенсій і через запровадження майнової відповідальності за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг.

Керівники двох теплопостачальних організацій все більше схиляються до думки, що припинення подачі гарячої води в місті та райцентрах таки можливе. Бо, крім неоплати спожитого природного газу, у комунальній теплоенергетиці нагромадився борг за електроенергію. Міське теплокомуненерго на сьогодні заборгувало ВАТ «Тернопільобленерго» майже 1,5 млн. гривень, обласне — 777 тис. А це навіть у масштабах Тернополя та області — суми не такі вже й мізерні. У відносинах з електроенергетиками справа навіть до графіків не дійшла, боржники і позичальники просто ведуть переговори щодо реструктуризації заборгованості.

У квітні — після безрезультатних переговорів — без гарячої води залишився цілий ряд обласних центрів: Вінниця, Чернівці, Миколаїв, Кіровоград, Дніпропетровськ. Тернопіль та райцентри області мають непогані шанси продовжити перелік «холодних» міст України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі