Він гладить так, що холодно спині. Індійський мільярдер заграє з владою і виставляє робітників за ворота рідних підприємств

Поділитися
12 березня прес-служба ВРУ повідомила, що у Верховній Раді зареєстровано проект постанови про подо...

12 березня прес-служба ВРУ повідомила, що у Верховній Раді зареєстровано проект постанови про подовження роботи Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування витрачання коштів, отриманих від приватизації ВАТ «Криворіжсталь». Тим часом група народних депутатів вивчає доцільність розслідування діяльності нового власника «Криворіжсталі» Лакшмі Міттала. Підставою для цього послужив ряд сигналів про порушення вищим менеджментом компанії «Mittal Steel Кривий Ріг» трудового законодавства України. Треба сказати, що подібні претензії до Mittal Steel є і в керівництва інших пострадянських держав...

Криворізький меткомбінат («Mittal Steel Кривий Ріг») найближчим часом може розділити долю підприємств «Міттал Стіл Теміртау» у Казахстані. Власник компанії, індійський мільярдер Лакшмі Міттал має намір провести на комбінаті великі кадрові зміни. Шість тисяч працівників комбінату підлягають звільненню, а робітникам віком більш як 45 років, яких закон не дозволяє підвести під скорочення, буде запропоновано компенсацію в 35 місячних зарплат — за умови, що вони добровільно напишуть заяву на звільнення. При цьому про щедрість Міттала говорити складно: середній розмір компенсації для людини, котрій залишається ще 10—15 років до виходу на пенсію, аж ніяк не покриють її витрат навіть на найнеобхідніше.

Але певною мірою можна вважати, що працівникам «Mittal Steel Кривий Ріг» пощастило: коли власник підприємства скорочував і реорганізовував свої підприємства в Казахстані, тамтешні працівники одержали усього 6 тис. дол. одноразово, підписавши при цьому «добровільну» відмову від усіляких пільг і виплат надалі. Працівники, які залишилися на «Міттал Стіл Теміртау», опинилися в дуже складній ситуації. Економія на охороні праці і безпеці шахтарів, ігнорування нагальної потреби модернізувати виробництва і впроваджувати сучасні технології вуглевидобування призвели до трагічного, але цілком прогнозованого результату: робота на підприємствах Міттала в Казахстані стала небезпечною для життя.

Багато хто пам’ятає вересневу трагедію, коли в результаті вибуху метану в шахті ім. Леніна в м. Теміртау Карагандинської області загинуло 40 людей, а ще семеро були травмовані. Відповідно до результатів проведеного відразу після аварії опитування, вибух був зумовлений бажанням власників шахти заробити якнайбільше, економлячи при цьому на безпеці і справедливій оплаті праці гірників.

«Часта загибель робочих на підприємствах… АТ «Міттал Стіл Теміртау» і ТОВ «Казахмис» свідчить про надексплуатацію трудящих заради одержання надприбутків, — вважають лідери соціалістичного опору Казахстану і робочого руху Казахстану «Солідарність». — Трагедія на шахті ім. Леніна пов’язана з послабленням вимог і правил забезпечення техніки безпеки. Шахтар на лаві одержує в середньому 200 дол. , хоча той самий «Казахмис» отримує прибуток у 200% річних!»

За визнанням аналітиків, підприємства «Міттал Стіл Теміртау» сьогодні являють собою цілий згусток соціальної напруженості в республіці. На мітингу, котрий стихійно виник після аварії на шахті ім. Леніна, робітники говорили про низькі зарплати, про економію на усьому з боку компанії, про хижацьку експлуатацію у вибоях, про зношене устаткування, яке забере ще не одне життя шахтаря, про необхідність згуртуватися для боротьби за свої права та інтереси.

Кадрові зачистки, ігнорування необхідності модернізації виробництва, соціальних потреб, економія на безпеці — усе це стало своєрідним «фірмовим почерком» Лакшмі Міттала. Аналогічну політику він здійснює на всіх 14 виробництвах, які належать йому в різних країнах світу. Акції протесту через невиконання індійським бізнесменом своїх соціальних зобов’язань, невиправдану економію навіть на поточному ремонті устаткування відбувалися в Польщі, Великобританії, Ірландії, Чехії, ПАР.

Сьогоднішні зміни на «Mittal Steel Кривий Ріг» змушують задуматися про можливі збурення тепер уже і в Україні. Щоб зам’яти ситуацію, не виключено, що «сталевому магараджі» доведеться вдатися до допомоги перших осіб України — у Міттала вже є серйозний досвід щодо «уміння домовитися». Достатньо пригадати, як мільярдер буквально кинув рятувальний круг помаранчевій владі, у терміновому порядку викупивши 93,02% акцій «Криворіжсталі» за 24,2 млрд. грн. — суму, яка на 20% перевищує обсяг коштів, що надійшли за всі роки приватизації в Україні. Пакет акцій був куплений Мітталом у результаті повторних торгів, проведених з ініціативи Юлії Тимошенко, і ці гроші допомогли тодішньому прем’єру прикрити найбільші економічні діри.

Тепер, коли вектор влади в Україні змінився, Міттал поспішає висловити своє шанування і сказати правильне слово вже на адресу нового прем’єра — Віктора Януковича. «Мені приємно, що прем’єр України запропонував мені стати членом інвестиційної ради при Кабінеті міністрів, і я з радістю цю пропозицію прийняв», — каже він. Але, зважаючи на репутацію калькуттського бізнесмена, не варто дивуватися, якщо він, можливо, дотепер продовжує неофіційно контактувати з табором нинішньої опозиції. Можливо, «ділове співробітництво» із Януковичем для Міттала є скоріше вимушеним заходом — інакше соціальні збурення на підприємствах, які йому належать, можуть обійтися магараджі набагато дорожче, ніж у Казахстані.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі