Відставка уряду не злякала інвесторів. До кінця осені ціни на акції обіцяють зрости ще на 15—30%

Поділитися
Політичні події не могли не вплинути на вітчизняний фондовий ринок. Проте його реакція виявилася на подив незначною і швидкоплинною...

Політичні події не могли не вплинути на вітчизняний фондовий ринок. Проте його реакція виявилася на подив незначною і швидкоплинною. 8 вересня, після звістки про відставку уряду, ринок завмер, обсяг торгів на ПФТС упав, порівняно з попереднім днем, у 3,4 разу — до 45 млн. грн., а індекс ПФТС знизився на 1,3% — до 358,6 пункту. Проте наступного дня нерезиденти накинулися на подешевілі акції й істотно вирівняли котирування. Підігрітий увагою іноземних спекулянтів, ринок продовжував зростати, попри всі політичні інтриги. На торгах 12 вересня індекс ПФТС підвищився вже до 364,85. Аналітики вітчизняних та іноземних інвестиційних компаній прогнозують впевнене зростання вартості цінних паперів до кінця осені. За їхніми оцінками, якщо не відбудеться нічого глобальнішого, акції подорожчають на 15—30%. Втім, у середньостроковій перспективі не виключається і тимчасове зниження індексу, але не більш як на 5—8%.

Український ринок цінних паперів бурхливо розвивався впродовж усього літа. Особливо активно йшла торгівля акціями вітчизняних підприємств, причому попитом користувалися папери як першого, так і другого ешелонів. Найпопулярнішими в липні-серпні стали акції «Укрнафти», «Укртелекому», концерну «Стирол», «Запоріжсталі», Алчевського і Маріупольського металургійних комбінатів, Авдєєвського і Ясинівського коксохімічних заводів, Маріупольського заводу важкого машинобудування. Завдяки новинам про купівлю групою Raiffeisen International банку «Аваль» його акції також показали хороші обсяги торгів.

Поза ешелоном «блакитних фішок» найбільше подорожчали акції Авдєєвського коксохімічного заводу (+292%). Це підприємство стало справжнім відкриттям для фондового ринку, після того як збільшило свій чистий прибуток із 7 млн. грн. 2003 року до 1 млрд. грн. 2004-го. У 2005 році завод обіцяє побити власний рекорд.

Курсова вартість акцій упродовж останніх двох місяців літа практично не знижувалася. Якщо якісь папери і падали в ціні, то тимчасово. Як правило, це була реакція на політичні події. Наприклад, у липні дешевшала більшість акцій енергокомпаній «Центренерго» (-12%), «Західенерго» (-7%), «Київенерго» (-7%), «Дніпроенерго» (-15%). Деяке зниження (у межах 10%) було зафіксоване також по акціях металургійних підприємств. Проте уже в серпні всі ці папери надолужили втрачене й до кінця місяця повернулися на позиції початку червня.

Причини досить динамічного зростання вітчизняного фондового ринку, на жаль, криються в його вадах. Більшість українських підприємств недокапіталізовані, а їхні акції — недооцінені. Отже, котирування мають досить великий запас зростання.

Дві головні проблеми українського ринку акцій — низька ліквідність і низька культура корпоративного управління — поки що не сприяють розвитку торгівлі на організованих майданчиках. За оцінками фахівців, частка позабіржового ринку в нас займає від 70 до 80%. Величезна кількість акцій українських емітентів торгується у вигляді депозитарних розписок. Водночас не всі торги локальними акціями реєструються на організованому ринку.

Справжнє зростання такого ринку може відбутися лише тоді, коли держава надасть інвесторам гарантії цілості їхніх вкладень. Проте навіть незначне підвищення цивілізованості наших компаній і їхнє бажання відповідати міжнародним стандартам примушує власників підвищувати капіталізацію, «світити» чистий прибуток і виходити на організований ринок.

Крім внутрішніх, на фондовий ринок впливають також і зовнішні чинники. Найістотнішими з них є макроекономічна та політична ситуація в країні.

Уповільнення темпів зростання ВВП і промислового виробництва поки що не позначилося істотно на настроях інвесторів. Набагато потужніше на ринок впливає валютна політика Нацбанку. Непогано заробивши на державних цінних паперах завдяки весняній ревальвації гривні, нерезиденти роблять ставку на подальше зміцнення української валюти. Доларові інвестиції в такому разі можуть принести ще й додатковий курсовий дохід. Дефіцит на ринку ОВДП і значне зниження їхньої дохідності примушує підприємливих інвесторів вкладати гроші в акції наших підприємств. Як стверджують фінансисти, іноземці охоче скуповують ліквідні акції з привабливою дохідністю, навіть особливо не переймаючись вивченням емітента. Зрозуміло, присутність іноземних спекулянтів, що працюють, як правило, через банківські установи, серйозно розігріває український фондовий ринок.

Вплив політичної ситуації, на жаль, має негативніший характер. Найбільш значущими для ринку чинниками на сьогодні є заяви про реприватизацію і майбутні парламентські вибори. Невизначеність становища цілої низки підприємств у результаті гучних заяв керівництва країни про перегляд результатів приватизації, схоже, вже відіграла свою негативну роль і поступово відходить на другий план. Зміна уряду, можливо, поставить у цьому питанні остаточну крапку.

Щодо впливу майбутніх парламентських виборів фінансові аналітики висловлюють суперечливі думки. З одного боку, вони вважають, що вибори стануть для ринку стримуючим чинником, бо інвестори, як правило, очікують результатів виборчої кампанії. Водночас експерти прогнозують традиційний приплив грошей «під вибори». Частина їх потрапить і на ринок цінних паперів. Утім, навряд чи парламентські вибори зможуть викликати таке значне зростання акцій, як вибори президента наприкінці минулого року. У кожному разі, чинник виборів інвестори враховуватимуть.

Вересневу ж політичну кризу ринок сприйняв спокійно або навіть з оптимізмом. На думку експертів, у довгостроковій перспективі зміна перших осіб держави є в певному сенсі позитивом для ринку. «Розклад, при якому новий уряд виявиться гіршим за попередній, видається малоймовірним. Сподіваюся, у ньому буде менше революціонерів і більше професіоналів», — висловив свою думку Віталій Шушковський, начальник аналітичного відділу ІК «Арт-Капітал».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі