ВИБУХОВІ РОБОТИ КОНФЛІКТ НАВКОЛО БЛОКУЮЧОГО ПАКЕТА АКЦІЙ ЦЕНТРАЛЬНОГО ГЗК МОЖЕ ЗАВЕРШИТИСЯ БЕЗПРЕЦЕДЕНТНИМ СКАНДАЛОМ, А МОЖЛИВО — КРИМІНАЛЬНИМИ СПРАВАМИ

Поділитися
Отже, із традиційної суперечки господарюючих суб’єктів ситуація навколо комбінату має всі шанси ...

Отже, із традиційної суперечки господарюючих суб’єктів ситуація навколо комбінату має всі шанси перерости у кримінальний розгляд — один із найгучніших за всю історію української приватизації з далекосяжними наслідками як для конкретних українських фінансово-промислових груп, так і для вітчизняного ринку акцій загалом.

Сама по собі ця «суперечка господарюючих» від початку була мало примітною. Наше видання вже неодноразово переповідало цю історію, нагадаємо коротенько її основні віхи.

У січні 2001 року державний пакет акцій підприємства (25%+1 акція) був проданий американській компанії Detroit Cold Rolling за 71,13 млн. грн.

У вересні 2002-го Detroit Cold вирішив продати належний йому пакет київському ТОВ «Мале підприємство «Міжнародний діловий центр» (МДЦ) за 13,15 млн. дол. з умовою сплати 600 тис. дол. щомісяця, починаючи з наступного місяця після набуття договором чинності.

Був також укладений договір застави продукції на суму 8 млн. дол. як гарантія оплати пакета з боку МДЦ. Причому поручителем за цим договором виступив сам ЦГЗК (факт, який свідчить, що київське ТОВ — фірма, цьому підприємству не чужа). За неофіційними даними, до засновників МДЦ безпосередньо причетний син екс-керівника ГЗК, нині — народного депутата України Володимира Мовчана.

Слід також зазначити, що Мовчан-старший останнім часом досить активно лобіює інтереси в гірничорудній галузі так званої «групи Приватбанку» Ігоря Коломойського — власника кількох вітчизняних ГЗК.

Інакше кажучи, йшлося про перехід контролю над блокуючим пакетом акцій підприємства до його менеджменту, пов’язаного партнерськими узами з Приватбанком. Це різко посилювало на підприємстві позиції партнерів напередодні майбутньої приватизації поки що державного контрольного пакета акцій.

Відповідно до умов договору між МДЦ і Detroit, він набував чинності після дотримання трьох умов (цитується за текстом заяви представника компанії Detroit Cold Максима Рябініна на ім’я генпрокурора України): після одержання дозволу від Антимонопольного комітету, після узгодження з ФДМ і після укладення договору застави.

Як відзначив у своїй заяві М.Рябінін, «до 20 січня повідомлення від покупця про виконання обов’язкових умов договору не надходило, кошти від компанії МДЦ отримані не були. Отже, покупець тривалий час не виконував узяті на себе зобов’язання».

Цілком природно, що Detroit Cold у такій ситуації почав шукати нового покупця пакета і незабаром знайшов його в особі відомої донецької компанії «Систем кепітал менеджмент». Ця компанія, власник низки найбільших металургійних підприємств Донбасу, на той час уже володіла понад 10% акцій ГЗК і не приховувала свого інтересу до збільшення цієї частки.

20 січня 2003 року між Detroit Cold і СКМ був укладений договір купівлі-продажу акцій за 13 млн. дол. Цього разу умови договору виявилися жорсткішими для покупця — всю суму слід було внести відразу. Донеччани не примусили довго чекати: вже 22 січня пакет був оплачений повністю. Трохи пізніше АМК і ФДМ видали дозвіл СКМ придбати 25% акцій підприємства.

Нарешті 10 лютого продавець видав передатне розпорядження СКМ на внесення змін до реєстру акціонерів (необхідна умова для одержання прав власності на цінні папери. — М.К.). Уладнавши в такий спосіб усі формальності, 24 лютого СКМ звертається до реєстроутримувача Центрального ГЗК — Приватбанку — із проханням про внесення змін до реєстру, але одержує відмову.

З цього моменту загалом банальна історія купівлі-продажу пакета акцій переходить у стадію гострого конфлікту інтересів.

Хто друга сторона конфлікту, природно, таємницею за сімома печатями ні для кого не було. Виявляється, ще 10 лютого Дніпропетровський господарський суд виносить рішення, яким зобов’язує Приватбанк внести МДЦ до реєстру акціонерів ЦГЗК, що і було виконано без зайвих зволікань уже 21 лютого (про характер відносин МДЦ і Приватбанку йшлося вище).

І тут, власне, починається найцікавіше. Рішення Дніпропетровського суду будувалося на факті наявності передатного розпорядження компанії Detroit Cold, виданого 4 січня 2003 року на користь МДЦ за підписом директора Detroit Cold Майкла Вілкінсона. Цей факт, коли став відомий пану Вілкінсону, вельми його здивував.

— Я ніколи не підписував жодних передатних розпоряджень на користь МДЦ, — сказав він в інтерв’ю «Дзеркалу тижня».

1 квітня представник Detroit Cold Максим Рябінін звертається до генерального прокурора України із заявою про порушення кримінальної справи за фактом підробки документа.

Пан Рябінін зазначав, що через невиконання МДЦ умов договору Detroit Cold ніколи не видавала цьому ТОВ передатного розпорядження і не підписувала з ним акта приймання-передачі пакета акцій. «Але, попри це, з нашого рахунку акції були списані», — заявляє М.Рябінін.

16 квітня прокуратура Дніпропетровської області за цією заявою порушує кримінальну справу.

Нарешті, 19 травня заступник начальника слідчого відділу прокуратури міста Києва А.Бойко порушує кримінальну справу вже за фактом крадіжки посадовцями МДЦ пакета акцій ЦГЗК, які належить ЗАТ «СКМ».

У рішенні про порушення кримінальної справи йдеться: «Встановлено, що передатне розпорядження компанії «Детройт...» від 4 січня 2003 року є підробленим, оскільки воно не підписувалося і не передавалося ТОВ «МДЦ» уповноваженими на те особами компанії «Детройт...» або її представниками за дорученням».

За цим фактом розслідуються вже дві кримінальні справи. Поки що в них фігурують посадовці МДЦ, але не виключено, що в перспективі список розширюватиметься.

Якщо вину буде доведено в суді, це матиме більш ніж значні наслідки. Причому не лише для гірничорудної галузі і гравців, які в ній діють. Важливіше інше. Реєстроутримувачі вже давно використовуються для боротьби з неугодними інвесторами в процесі переділу власності. Проте досі жодних заходів на цьому напрямі українське правосуддя не вживало.

Якщо ж факт підробки документів щодо акцій ЦГЗК буде доведений і суд винесе відповідний вирок, це може дуже серйозно і дуже позитивно позначитися на вітчизняному ринку акцій, посиливши до нього довіру інвесторів. Адже про якесь підвищення вартості компаній не може бути й мови, доки ринку не дадуть чіткого сигналу: для придбання акцій у власність за них треба платити гроші. А ось підробляти підписи — м’яко кажучи, небажано...

Проте повернімося до хронології подій.

17 квітня рішення Дніпропетровського суду про внесення МДЦ до реєстру акціонерів ЦГЗК скасував Вищий господарський суд України. Господарський суд Дніпропетровська 16 травня скасовує своє рішення і визнає право власності на спірний пакет за СКМ, зобов’язуючи реєстратора внести зміни до реєстру, чого він, природно, не зробив.

2 червня апеляційний господарський суд Дніпропетровської області мав слухати апеляцію за цією справою, але засідання було відкладене — невідомі заявили, що суд замінований.

Поки представники компанії Detroit Cold намагаються зрозуміти, відкіля з’явилося передатне розпорядження на користь МДЦ, за деякими фактами, той готує ще один сюрприз.

Існує висока ймовірність, що, будучи внесеним до реєстру акціонерів ЦГЗК, спірний пакет акцій уже перепроданий ТОВ частинами трьом офшорним компаніям. Подальша схема проста: «офшорки» домагаються підтвердження права власності на ці пакети через районні суди загальної юрисдикції. Можливо, схема вже перебуває у процесі реалізації.

Втім, такий «хід конем» хоч і може відстрочити завершення тяжби, але навряд чи змінить її кінцевий результат.

Те, що зрештою пакет відійде до СКМ, мабуть, ні в кого нині не викликає сумнівів. Набагато цікавіший сам процес — розслідування кримінальної справи за обвинуваченням у крадіжці акцій ЦГЗК. Ось тут можливі нові повороти і нові прізвища.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі