«Вестерн Юніон» перед вибором...

Поділитися
Чергова прес-конференція в Антимонопольному комітеті, і... знову в центрі уваги «Вестерн Юніон». Цього разу Олексій Костусєв називає два можливі варіанти подальшого розвитку подій...

Чергова прес-конференція в Антимонопольному комітеті, і... знову в центрі уваги «Вестерн Юніон». Цього разу Олексій Костусєв називає два можливі варіанти подальшого розвитку подій. Або «Вестерн Юніон» знизить тарифи до економічно обгрунтованого рівня, або ж до компанії буде застосовано штрафні санкції, які, з огляду на істотні обсяги ринку, можуть досягти сотень мільйонів доларів. «Ми зовсім не хочемо карати відому компанію, яка ось уже 120 років працює на ринку. Лише наполягаємо на запровадженні справедливих тарифів на грошові перекази через кордон для наших співгромадян», — підкреслив голова Антимонопольного комітету України.
Підвищений інтерес викликало повідомлення Антимонопольного комітету (АМК) про те, що американська компанія «Вестерн Юніон Файненшнл Сервісес Інк.» є монополістом на ринку грошових переказів фізичних осіб в Україну. Комітет в особі його голови Олексія Костусєва вважає, що компанія встановила занадто високі тарифи на грошові перекази та що за наявності на ринку значної конкуренції ці тарифи були б значно нижчі.
Звернімося до цифр, поданих АМК. 2002 року фізичні особи переказали в Україну через компанію «Вестерн Юніон» 665 млн. дол. США. Це становить 89% від загальної суми переказів (через компанію «Мані Грам», приміром, надійшло 8% переказів, через «Анелік» — 3%). 2003 року питома вага іноземної валюти, отриманої фізичними особами в Україні через «Вестерн Юніон», дорівнювала 81,7%, або 731 млн. дол. 2004-го сума переказів фізичних осіб через «Вестерн Юніон» уже перевищила 800 млн. дол. Усе це засвідчує: частка компанії на ринку таких послуг стабільно висока.
Так, це дуже надійна компанія, вона вміє забезпечити швидкість переказу, його 100-відсоткову цілість і цілком виправдовує свій слоган: «Мати справу з «Вестерн Юніон» — однаково що передати гроші з рук у руки».
Тільки ось тарифи на переказ грошей дуже високі. Міркуйте самі. Щоб, приміром, перевести гроші в нашу країну з Іспанії, треба заплатити 17% від суми переказу. Із Португалії (де українці становлять чи не другу етнічну групу після самих португальців) — 16,5%. Із Чехії, де трудяться сотні тисяч наших співгромадян, необхідно за переказ заплатити 21%. Біда, що альтернативного й так само безпечного шляху переказу грошей на батьківщину в працюючих там наших співгромадян немає.
Гроші, які через «Вестерн Юніон» приходять в Україну, — особливі. Це перекази від тих, хто потрапив за кордон, на чужину (де хліб ніколи не буває солодким) не лише законно, легальними шляхами, а й часто й нелегальними. Ці люди не мають банківських рахунків, у них немає кредитних карток, та й не завжди вони хочуть «світитися» в офіційних установах. Живуть і працюють часто в жахливих умовах. Їх шукає поліція, переслідує рекет. І тільки така компанія, як «Вестерн Юніон», може їм просто та швидко допомогти. І справді, здав, приміром, гроші в Португалії, й уже через лічені хвилини вони в Україні. А потім переказ легко потрапляє до рідних і близьких.
В умовах реальної конкуренції на ринку грошових переказів тарифи «Вестерн Юніон» були б значно нижчі. Це очевидно. Бо інші учасники ринку (менш потужні, ніж «Вестерн Юніон») беруть за такі послуги істотно меншу плату — аж до 3% від загальної суми. Здавалося б, чому до цих компаній не звертаються наші співвітчизники за рубежем? Скринька відкривається просто: «Вестерн Юніон» настільки потужна компанія, котра має чітку стратегію захоплення ринку, що інші, дрібніші, не в змозі з цим велетнем конкурувати. А сама «Вестерн Юніон» не поспішає переглядати свої тарифи.
Більше того, в угодах з українськими банками про спільну роботу «Вестерн Юніон» завжди включала пункт про недопущення співробітництва цих банків з іншими компаніями, які займаються грошовими переказами. Це, зрозуміло, найгрубіше порушення законодавства про економічну конкуренцію, і добре, що сьогодні його вже повсюдно усунуто.
Торішнього вересня «Вестерн Юні­он» знову прислухалася до рекомендацій Антимонопольного комітету й тариф на перекази грошей фізичним особам із Росії в Україну знизила. Раніше, аби переказати, приміром, із Москви в Київ 100 дол., треба було заплатити за послуги 15 дол. Нині беруть уже шість. У Росії, як відомо, перебувають на заробітках до трьох мільйонів наших співгромадян. Отже, щорічно, на думку Олексія Костусєва, в українських сім’ях додатково залишається понад 30 млн. дол., які раніше йшли на оплату послуг компанії.
Аналітики переконані: у наполегливості АМК стосовно «Вестерн Юніон» (утім, як і в його сумнівах із приводу обгрунтованості подвоєння залізничних тарифів) є присутній і політичний підтекст. Адже, захищаючи сім мільйонів українських гастарбайтерів у першому випадку та входячи в небезпечне протистояння з міністром транспорту та зв’язку в другому, глава АМК фактично йде на ризик звільнення. Не виключено, що тим самим пан Костусєв уже як лідер партії «Союз» хоче засвідчити появу нового гравця в лівій частині політичного спектра й навіть залучити союзників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі