Весняний оптимізм. Фондовий ринок України зріс уже майже у 2,5 разу. За 2,5 місяця…

Поділитися
Зростання ринку українських цінних паперів для багатьох виявилося повною несподіванкою. Здавало...

Зростання ринку українських цінних паперів для багатьох виявилося повною несподіванкою. Здавалося, невтішні авторитетні прогнози щодо подальшої динаміки ВВП і дефіциту бюджету країни мали б витверезити найзатятіших оптимістів і остаточно знецінити в їхніх очах папери вітчизняних підприємств. Однак із приходом весни український фондовий ринок ожив, почав зростати і продовжує свою переможну ходу практично без великих корекцій та перепочинку. Вже одинадцятий тиждень поспіль основні індикатори фондового ринку демонструють позитивну динаміку. За останні два з половиною місяці індекс ПФТС зріс більш ніж у 2,3 разу, а за минулий тиждень фондовий ринок зріс ще на 7% і 25 травня сягнув рівня 446,5 пункту.

Більшість експертів вважають основною причиною зростання українських індексів позитивний вплив зовнішніх ринків. Підтримало вітчизняний ринок те, що позитивну динаміку демонстрували багато світових ринків. Приплив оптимізму в західних інвесторів у квітні-травні був забезпечений непоганими статистичними даними зі США та єврозони, виходом квартальних даних низки великих компаній, а також ослабленням долара і зростанням цін на сировинних ринках. Дедалі більше інвесторів переповнюються оптимізмом у питанні швидкого відновлення світової економіки.

Вітчизняний оптимізм

Крім «сприятливого впливу Заходу», на вартості українських акцій позитивно позначається підвищення інтересу до фондового ринку з боку вітчизняних приватних інвесторів. Про це красномовно свідчить обсяг торгів цінними паперами, який значно зріс, порівняно із зимою та початком весни. В абсолютних цифрах активність торгів на ринку акцій у травні зросла більш ніж утричі, порівняно з початком року. Так, якщо ще в лютому середньоденний обсяг торгів на біржі ПФТС (єдиний майданчик на той момент, який реально працював) становив 4,5 млн. грн., то вже у травні на Українській біржі та ПФТС сума щоденних укладених угод перевищувала 15 млн. грн. Причому йдеться саме про вітчизняних інвесторів, бо іноземці поки що стоять на вичікувальній позиції у зв’язку з високими політичними та валютними ризиками.

На ринок акцій повертаються гроші українців. Це пов’язано з надіями наших інвесторів заробити надприбутки, якими пишався український фондовий ринок ще в недалекому минулому. Підстав для таких надій більш ніж достатньо. Український ринок акцій, відштовхнувшись від свого «дна», має як мінімум п’ятиразовий потенціал зростання у найближ­чі три роки. Саме стільки він втратив унаслідок фінансової кризи. Найбільшу активність демонструють зараз багаті й дуже багаті верстви нашого населення. В основному ринок розгойдують професійні учасники спільно з українськими власниками середнього і великого капіталу. Чимало таких інвесторів уже заробили понад 100% за один місяць. Серед найбільш вдалих покупок можна назвати придбання акцій Єнакіївського метзаводу, Укрсоцбанку чи банку «Аваль», котирування яких зросли на 110, 120 і 100% відповідно. Стабілізація курсу гривні, а також поліпшення банківської статистики, яка інформує, що вперше з початку кризи в банківській системі зареєстровано позитивний приплив депозитів фізосіб, позитивно позначилися на оцінці акцій компаній фінансового сектору.

В основному приватні інвестори вкладають гроші безпосередньо, минаючи фонди. Криза дуже підірвала довіру українців як до банківської системи, так і до інститутів спільного інвестування. Тому інвестори вкладають гроші самі або через механізм довірчого управління. Кількість коштів приватних інвесторів на ринку помітно збільшилася після запуску в Україні інтернет-трейдингу. Нагадаємо, нині два торговельні майданчики працюють, використовуючи цю технологію. Українська біржа запустила ринок заявок (дозволяє реалізувати систему інтернет-трейдингу) із 27 березня, а біржа ПФТС — із 15 травня.

Гривнева стабільність

Пожвавленню фондового ринку сприяла і стабільність національної валюти. З початком зміцнення гривні акції стали цікавішим інструментом, бо в інвесторів з’явилася можливість заробити не тільки на підвищенні вартості цінних паперів, а й на зміні курсу гривні.

Завдяки нинішньому зміцненню гривні іноземні інвестори почали звертати увагу навіть на внутрішні українські облігації, які раніше їх узагалі не цікавили через проблеми зі платоспроможністю самих емітентів, обмежену дохідність та великі валютні ризики. Зараз же, з урахуванням зміцнення курсу гривні, окремі емітенти й окремі випуски стали для покупців цікавішими.

Для українських інвесторів валютний курс також відіграє важливу роль. Під час кризи багато хто конвертував свої заощадження у тверду валюту, оскільки це був найнадійніший спосіб заощадження накопичень. Тепер же, на тлі ослаблення долара, частина українців конвертує долари і євро назад у гривню. Оскільки ж рівень довіри до банківської системи ще дуже низький, частина вітчизняних інвесторів готові ризикувати і вкладати свої гроші в акції, щоб заробити на зростанні фондового ринку. Хоча казати про масове повернення інвесторів на фондовий ринок поки що рано.

Найближчі перспективи

Після такого бурхливого зростання ринку більшість експертів прогнозують його корекцію. Можливий найближчий обвал вони пояснюють відсутністю реальних поліпшень в економіці України.

Хоча котирування цінних паперів на ринку привабливі, для купівлі акцій експерти радять дочекатися літньої корекції. Її ймовірність дуже висока, оскільки влітку припливу свіжих грошей немає і ділова активність традиційно знижується. Обсяги коштів від фізичних осіб та іноземних інвестиційних фондів поки що незначні, а без їх припливу реального і значного зростання на ринку бути не може. Вирішальне збільшення індексу ПФТС очікується лише після стабілізації у вітчизняній економіці та політиці. Довгострокове зростання повернеться на фондовий ринок після того, як буде знято два основні ризики. Перший — загроза значної девальвації гривні. Другий — політичні ризики, що виражаються у відсутності команди та плану дій із подолання кризових явищ.

Втім, якщо ви хочете сформувати портфель довгострокових інвестицій (не менше ніж на три роки), то доцільно не чекати поворотної точки ринку й почати купувати акції вже тепер, докуповуючи папери частинами впродовж усього року. Зараз можна починати купувати «блакитні фішки», які ще не подорожчали. А якщо станеться корекція, можна буде докуповувати папери, що «спрацювали» у квітні-травні. Хоча, за великим рахунком, зараз усі папери — недооцінені. Й інвестори можуть сміливо орієнтуватися на потенціал зростання ринку утричі-вп’ятеро впродовж
трьох-п’яти років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі