«Весела» бухгалтерія «Нафтогазу»

Поділитися
Як і чому прибутки НАКу в Україні перетворюються на збитки за кордоном.

11 листопада управління по зв’язках з громадськістю Націо­нальної акціонерної компанії «Нафтогаз України» повідомило радісну новину: «Відповідно до фінансової звітності, складеної за українськими бухгалтерськими стандартами, чистий прибуток Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» за результатами трьох кварталів 2011 року становить близько 17,19 млрд. грн.».

Оскільки компанія ця є національною (поки що), то з точки зору політекономії всі громадяни України можуть себе вважати в певному сенсі її акціонерами. Отже, широке співтовариство громадян-«акціонерів» у кількості кільканадцяти мільйонів мало би щиро зрадіти небаченим фінансовим успіхам рідної компанії.

Проте є речі, які заважають радіти цьому фінансовому феномену.

Аналіз оприлюднених фінансових звітів НАК «Нафтогаз України» змушує замислитися над якістю цифр, якими годують суспільство. Читаючи звіти цієї компанії, важко позбутися деяких сумнівів.

Судіть самі. В фінансовому звіті за 2009 рік, складеному за українським стандартами та оприлюдненому на сайті Дер­жавної установи «Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України», НАК «Нафтогаз України» наводить такі показники:

- чистий прибуток за 2009 рік - 2,27 млрд. грн.;

- чистий прибуток за 2008 рік - 11,17 млрд. грн.

У фінансовому звіті за 2010-й чистий прибуток за 2009 рік виглядає дещо скромніше - 1,26 млрд. грн. Хоча його суму і зменшено, все одно діяльність компанії залишається прибутковою.

Звіт «Нафтогазу» свідчить також про таке: «На виконання вимог Ірландської фондової біржі щодо щорічного обов’язкового надання аудиторських звітів консолідованої фінансової звітності Компанії у період обігу єврооблігацій Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» зобов’язана щорічно надавати аудиторські звіти консолідованої фінансової звітності міжнародним банкам-кредиторам».

Відтак, маємо можливість порівняти цифри звітності, складеної за українськими бухгалтерськими стандартами, з відповідними показниками, наведеними в звіті за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ).

На сайті компанії оприлюднено англомовний звіт за 2009 рік, складений за МСФЗ та підтверджений одним із найавторитетніших у світі аудиторів, що входить до складу так званої великої четвірки. У ньому ми не знайдемо оптимістичних даних, навпаки:

- чистий збиток за 2009 рік - 22,7 млрд. грн.;

- чистий збиток за 2008 рік - 2 млрд. грн.

Відчуйте різницю: за результатами 2009 року чистий прибуток за українськими стандартами бухобліку становив 2,27 млрд. грн., а за міжнародними стандартами фінансової звітності за той же період компанією зафіксовані збитки в сумі 22,7 млрд. грн.

Певна річ, тут можливі різні фахові пояснення, але простий громадянин-«акціонер» бачить звітні дані й одразу лякається колосальної різниці між показниками фінансових звітів. Подальші події здатні лише посилити цей переляк. Не можна не звернути уваги на те, що фінансовий звіт за 2010 рік, складений за МСФЗ, на сайті НАК «Нафтогаз Украї­ни» і досі не оприлюднено.

Чим же це викликано? Офіційна версія - зміною аудитора. За повідомленням компанії, ще в квітні 2011 року «наглядова рада Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» погодила обрання ТОВ «БДО» аудитором консолідованої фінансової звітності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» за 2010 рік, складеної відповідно до Міжнародних стандартів фінансового звітування».

Новий аудитор не входить до складу «великої четвірки». Ще в серпні 2011-го НАК повідомляла, що «ТОВ «БДО» завершує аудит консолідованої фінансової звітності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» за 2010 рік, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансового звітування».

Проте, як і звіт згідно з МСФЗ за 2010 рік, аудиторський висновок щодо нього на сайті компанії також досі не оприлюднено. А вже закінчується листопад (!) 2011-го.

За відсутності даних фінансового звіту, складеного за МСФЗ, звернімося до звітів, складених за українськими стандартами.

За 2010 рік чистий збиток компанії сягнув 21,4 млрд. грн. Збиткові тенденції зберігаються і на початку 2011-го. За підсумками першого кварталу НАК «Нафтогаз України» звітує про чистий збиток у сумі 1,3 млрд. грн.

Цим громадян навряд чи здивуєш. Адже вони постійно чують про зростання закупівельних цін на російський газ, а також про те, що занижені тарифи не забезпечують рентабельності. Тому доволі дивно виглядають результати другого кварталу: «Нафтогаз» раптом звітує про прибуток у півмільярда гривень.

Слід звернути увагу на те, що звіт супроводжується характерною приміткою: «Відповідно до п. 15 Положення (стандарту) бухгалтерського облiку 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.05.99 №137, проведені коригування певних статей балансу та звіту про фінансові результати у зв’язку з відображенням у бухгалтерському обліку подій після дати балансу». Які саме коригування проведено, у звіті не пояснюється. Це посилює збентеження аналітиків.

Звіт за підсумками третього кварталу ще не оприлюднено, але заява управління по зв’язках з громадськістю про отримання чистого прибутку у майже 18 млрд. грн. здатна шокувати навіть досвідчених фінансових аналітиків.

Як можна за три місяці наростити прибуток майже в 40 разів?

Центр Лібермана провів опитування фінансових фахівців з приводу довіри до відповідних звітів. Не згадуючи назви компанії та наводячи згадані показники звітів, експертам поставили одне питання: чи викликають у вас особисто довіру фінансові звіти, складені таким підприємством?

Експерти були одностайні: такі фінансові звіти довіри не викликають. Вони породжують чимало питань, головне з яких - яким чином компанія, що протягом трьох років отримувала збитки, раптом стала суперприбутковою?

Мабуть, керівництву НАК «Нафтогаз України» слід замислитися над тим, щоб надати громадськості вичерпні пояснення з приводу ситуації, яка склалася навколо фінансової звітності компанії. Виходячи з цих пояснень, ми зробимо більш докладний фінансовий аналіз звітності НАК «Нафтогаз України».

Втім, питання виникають не тільки до керівництва НАКу. Питання є до Мінфіну, який затверджує ТАКІ стандарти бух­обліку.

Питання є до Держкомісії з цінних паперів і фондового ринку, яка приймає ТАКІ звіти і не ініціює розслідувань з приводу загадкових цифр.

Питання є і до українських аудиторів, які підтверджують ТАКУ звітність.

І насамкінець. Навряд чи компанія, що має фактично монопольний статус і звітує про такі шалені прибутки, має моральне право на підвищення тарифів на свої послуги.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі