Дерипаска - Верховний суд підтвердив, що Дерипаска має повернути Україні ЗАлК - Економіка - dt.ua

Верховний суд підтвердив, що Дерипаска має повернути Україні "ЗАлК"

12 березня, 2015, 16:02 Роздрукувати

Справа розглядалася судами з 2011 року. "ЗАлК" був приватизований ще в 2001 році, але російські власники не виконали зобов'язань. Тепер мають повернути завод Україні.

Дерипасці таки доведеться повернути "ЗАлК" Україні © World Economic Forum / Flickr

Верховний суд України своїм рішенням від 11 березня підтвердив законність вимог Генеральної прокуратури України про повернення в держвласність 68,01% акцій ВАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" (ЗАлК).

До цього часу контрольний пакет "ЗАлК" перебував у власності кіпрської компанії Velbay Holdings Limited, яку пов'язують з російською компанією "РусАл" мільярдера Олега Дерипаски.

Як повідомляє прес-служба Генпрокуратури, Верховний суд, розглянувши зазначену справу 11 березня, "погодився з доводами прокурора та залишив [попередні] судові рішення без змін".

"Нарешті вища судова інстанція поставила крапку в багаторічній суперечці про розірвання договорів купівлі-продажу 68,01% акцій ВАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" вартістю за договором більше 380 млн грн та повернення їх у власність держави", - відзначили в ГПУ.

Історія розглядів

У 1993-1994 рр. Державне підприємство "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" було реорганізовано шляхом корпоратизації у ВАТ "ЗАлК".

1997 року державний "Укрексімбанк" надав ВАТ "ЗАлК" кредит у сумі $ 60,92 млн для оплати обладнання, комбінат купив у 1993 році в італійської фірми "Фата Юропіан Груп С. Р. К.".

Згідно з кредитною угодою, погашення кредиту до 2000 року має відбуватися за рахунок коштів держбюджету, а після 2000 року - за рахунок власних коштів ВАТ "ЗАлК".

У 2001 році для забезпечення виплат по кредиту Фонд держмайна на відкритих торгах продав 68,01% акцій "Залку" російському ЗАТ "АвтоВАЗ-Інвест" за ціною 380,6 млн грн. При цьому "АвтоВАЗ-Інвест" взяв на себе зобов'язання здійснити інвестиції на суму $ 200 млн, а також здійснити рефінансування за кредитом на суму $ 76,45 млн.

У 2006 році "АвтоВАЗ-Інвест" продав 68,01% "Залку" компанії "Velbay Holdings Limited", яка стала правонаступником усіх зобов'язань "АвтоВАЗ-Інвест".

Після того, як Фонд держмайна встановив, що "АвтоВАЗ-Інвест", а потім "Velbay Holdings Limited" не виконали взяті на себе зобов'язання в частині внесення інвестицій і здійснення рефінансування за кредитом, представники Генпрокуратури звернулися до суду з вимогою повернути проданий пакет акцій державі.

Справа розглядалася судами з 2011 року. В кінці жовтня 2014 року Вищий госпсуд погодився з висновками судів попередніх інстанцій, які розірвали договори купівлі-продажу пакета акцій "Залку" і повернули його до Фонду держмайна України. Підставою для такого рішення стало невиконання компаніями своїх зобов'язань за договорами.

Варто відзначити, що в 2006 році кредитна угода, укладена між ВАТ "ЗАлК" і "Укрексімбанк", була розірвана в судовому порядку. І ВГСУ вказує, що розірвання кредитного договору не означає, що позичальник був звільнений від погашення заборгованості, що виникла до розірвання угоди.

В кінці жовтня 2014 року Вищий госпсуд скасував заходи забезпечення позову, накладені в 2012 році за клопотанням ГПУ. Зокрема, знято заборону компанії "Velbay Holdings Limited" продавати акцій "Залку".

У той же час відповідачі, не залишаючи спроб залишити у своїй власності контрольний пакет акцій ВАТ "ЗАлК", неодноразово зверталися до Верховного суду України.

Російське ЗАТ "АвтоВАЗ-Інвест" було ліквідовано в 2007 році.

"Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" - єдиний в Україні виробник первинного алюмінію.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №2, 19 січня-25 січня Архів номерів | Зміст номеру < >