ВАТ «Укрнафта»: монополія, що працює на державу

Поділитися
Останнім часом на ринку нафти й нафтопродуктів найактуальнішою темою залишалася, мабуть, тема монопольного становища компаній, які працюють на ньому...

Останнім часом на ринку нафти й нафтопродуктів найактуальнішою темою залишалася, мабуть, тема монопольного становища компаній, які працюють на ньому. При цьому на адресу уряду неодноразово звучали закиди в неефективному управлінні держактивами в нафтовій сфері, що не дало змоги вчасно знівелювати кризові явища, які виникли на ринку.

Можна довго розмірковувати на тему управління держактивами, але, швидше за все, найпоказовішими в такій ситуації будуть результати роботи підприємств галузі. Зокрема, найбільшого державного нафтового монополіста ВАТ «Укрнафта». А вони саме й свідчать, що при ефективному менеджменті держмонополія не лише має справлятися, а й цілком успішно справляється з завданнями оперативного реагування на зміну кон’юнктури ринку нафти та нафтопродуктів, успішно здійснює соціальну політику на підприємстві й при цьому ще приносить значні доходи як акціонерам, так і державному бюджету.

Фінансові першопрохідники

29 квітня відбулося засідання спостережної ради ВАТ «Укрнафта», на якому було прийнято безпрецедентне рішення рекомендувати загальним зборам акціонерів, запланованим на 11 травня, затвердити рішення про виплату акціонерам дивідендів практично на всю суму чистого прибутку за минулий рік, у зв’язку з необхідністю наповнення дохідної частини Державного бюджету України.

По суті, йдеться про більш як 1 млрд. 347 млн. грн., із яких половину мають виплатити державі. Таке рішення цілком можна вважати історичним, оскільки вперше в історії незалежної України на виплату дивідендів буде спрямована така велика сума. У зв’язку з цим рішенням виникає запитання: чи погодяться інші акціонери, яких у спостережній раді меншість (5 із 11 чоловік), із виплатою таких величезних грошей із бюджету компанії. Адже державі, як власнику контрольного пакета акцій, дістануться дивіденди в сумі понад 673,5 млн. грн.

За оцінкою голови правління компанії Ігоря Палиці, яку він дав у відповідному зверненні до акціонерів компанії напередодні зборів, минулий рік «став одним із найкращих в економіці ВАТ «Укрнафта». У сфері фінансів істотно зросли активи та прибуток. Завдяки вжитим заходам для оптимізації всіх без винятку процесів і раціональному використанню коштів, валовий і чистий доходи значно збільшилися. Водночас зростання обсягів видобутку вуглеводнів і реалізація продукції, у тому числі і нафтопродуктів через власну мережу АЗС, суворий контроль за надходженням і розподілом коштів дозволили компанії своєчасно й у повному обсязі сплатити до бюджетів всіх рівнів близько 1 млрд. 355 млн. грн., що на 26% більше, ніж 2003 року. У свою чергу зростання фінансового потенціалу позитивно впливає і на привабливість акцій ВАТ «Укрнафта», ціна яких за минулий рік збільшилася практично втричі», — йдеться в зверненні.

З приходом у лютому 2003 року до управління компанією нового менеджменту постійно збільшуються обсяги видобутку вуглеводнів і виробництво продукції, результатом чого є зростання її фінансового потенціалу. Зазначимо, що за цей період офіційний рівень капіталізації ВАТ «Укрнафта» збільшився більш як ушестеро (із 1,353 до 8,134 млрд. грн.), що у свою чергу виходить із котирування і привабливості акцій компанії, ціна яких зросла з 24,95 до 150 грн. за одну акцію. А після повідомлення про вищезгадане рішення спостережної ради котирування акцій компанії за результатами торгів 29 квітня підвищилися на 2,7% (купівля) і на 7,3% (продаж), досягнувши відповідно рівня 153 і 169 грн. за штуку.

Тренд виробництва, що зростає

Останні два роки, внаслідок поглиблення стабілізаційних процесів, постійно зростають і виробничі показники ВАТ «Укрнафта». Поточного року також має місце позитивна динаміка. З цього приводу Ігор Палиця зазначає, що «вперше, починаючи з 1997 року, вдалося видобути понад 3 млн. тонн нафти з конденсатом, довести видобуток газу до 3,350 млрд. кубометрів. Водночас досягнуто найвищого рівня компенсації видобутку нафти приростом запасів вуглеводнів на родовищах за весь період існування компанії. За підсумками 2004 року, цей показник становить понад 57%, тоді як 2003-го — менше 45%».

У першому кварталі ц.р. обсяги буріння становлять 36,9 тис. м, що на 0,9 тис. м (2,5%) більше від запланованого. До кінця року передбачається довести їх до 190 тис. м ( 2004 року — 165,42 тис. м). Крім цього, введено в експлуатацію 11 нових свердловин, що на одну більше від запланованого. Очікується, що 2005-го, як і торік, запрацюють 60 нових свердловин.

Відзначимо також зростання видобутку нафти й газу, що повністю збігається з намірами уряду в середньостроковій перспективі диверсифікувати джерела постачань енергоносіїв. Так, за перший квартал 2005 року видобуток нафти з конденсатом становив 739,9 тис. тонн, що на 18,4 тис. тонн (2,6%) більше від запланованого. Поточного року намічається довести видобуток до 3070,0 тис. тонн (2004 року видобуто 3025,6 тис., що перевищило заплановані показники на 25,6 тис.). При цьому реалізація нафти з газовим конденсатом порівняно з аналогічним періодом минулого року збільшилася на 15,7 тис. тонн (2,3%) і становила 692,8 тис. тонн.

За зазначений період також видобуто 773,0 млн. кубометрів газу, що на 3,3 млн. кубометрів (0,4%) більше, ніж планувалося. Передбачається, що 2005 року видобуток газу збережеться на рівні 2004-го і становитиме 3350,0 млн. кубометрів. Виробництво зрідженого газу становило 43,5 тис. тонн, що на 2,9 тис. тонн (7,1%) більше від запланованого. 2005 року передбачається довести його виробництво до 159,52 тис. тонн (2004-го — 158,94 тис. тонн, що перевищило заплановані показники на 18,44 тис. тонн).

Природно, що високі виробничі показники позитивно позначаються і на соціальній політиці. «Компанія приділяє значну увагу не лише економічним питанням, а й соціальній сфері, зокрема, соціальному захисту працівників, їхньому творчому розвитку та оздоровленню. Паралельно зі збільшенням прибутку і відрахувань у бюджет зросла і заробітна плата працівників, тарифні ставки і посадові оклади яких торік збільшувалися двічі: на 20% і 15%», — йдеться в зверненні до акціонерів.

Крім того, і з 1 березня поточного року тарифні ставки та посадові оклади працівників структурних одиниць і апарату управління компанії вже збільшено на 15%. При цьому тарифна ставка робітника першого розряду основного виробництва за місячну норму робочого часу буде на 29,6% більше за прожитковий мінімум для працездатних осіб на 2005 рік. Середньомісячна зарплата штатних працівників ВАТ «Укрнафта» поточного року має становити 1695 грн.

2005 року планується збільшення фонду оплати праці на 175,2 млн. грн. порівняно з минулим роком. І в цьому також продовження позитивної динаміки, адже 2004 року фонд заробітної плати порівняно з 2003-м збільшився на 29,7%.

Регулятор ринку

Не варто недооцінювати і вплив компанії на роздрібний ринок нафти і нафтопродуктів. На сьогоднішній день ВАТ «Укрнафта» має значний потенціал АЗС, що дає змогу впливати на цінову політику на ринку світлих нафтопродуктів майже в усіх регіонах країни. Зокрема, загальна кількість заправних комплексів компанії поступово підбирається до чотирьох сотень (на сьогоднішній день — 391). Найбільша їхня кількість розташована в таких областях, як Дніпропетровська (68), Львівська (44), Запорізька (36), Черкаська (27), Рівненська (23), Волинська (20), Закарпатська (19), Одеська (18), Херсонська (17), Тернопільська (14), Харківська (13), Івано-Франківська (12).

Роздрібну реалізацію нафтопродуктів через власну мережу АЗС «Укрнафта» розпочала лише в червні минулого року. У середньому через одну АЗС за добу відпускають клієнтам 8—10 тонн пального залежно від сезонного попиту. При цьому компанія пішла шляхом створення власної мережі без використання джоберських програм. Основними постачальниками нафтопродуктів для комплексів «Укрнафти» є ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття» і Шебелинський ГПЗ, що належить до системи НАК «Нафтогаз України».

За словами Ігоря Палиці, «важливою складовою діяльності є зміцнення конкурентних позицій на вітчизняному ринку нафтопродуктів, що відповідає концепції створення вертикально інтегрованої нафтової компанії (ВІНК). З цією метою впродовж минулого року кількість наших АЗС було збільшено з 175 до 391, які нині працюють практично в усіх регіонах країни. У цьому питанні, як і в інших, правління компанії керується виключно принципом економічно обгрунтованої доцільності».

Експерти також зазначають, що цілеспрямована діяльність зі створення ВІНК дозволить державі контролювати майже 30% ринку, що дасть можливість уряду вирішувати питання ціноутворення на світлі нафтопродукти, не вдаючись до адміністративного тиску на виробників пально-мастильних матеріалів.

Слід зазначити, що позиція менеджменту ВАТ «Укрнафти» у цьому питанні ніколи не розходилася зі справою. У розпал нафтової кризи, 14 квітня, компанія провела на Українській аграрній біржі спеціалізований біржовий аукціон з продажу нафтопродуктів. Підтримуючи зусилля Кабінету міністрів України, спрямовані на забезпечення сільгоспвиробників у період весняно-польових робіт паливом за прийнятними цінами, вона виставила на продаж 15 тис. тонн дизельного палива за ціною 2400 грн. за тонну і 15 тис. тонн бензину марки А-80 за ціною 2800 грн. за тонну.

Крім цього ВАТ «Укрнафта», а слідом за нею й інші вітчизняні компанії, стали на бік уряду в питаннях стабілізації цінової ситуації на ринку світлих нафтопродуктів. Нагадаємо, що «Укрнафта» першою, із 14 квітня, знизила ціни у своїй мережі АЗС на всі види палива відповідно до наказу Міністерства економіки України (А-95 — 2,99 грн., А-92 — 2,95 грн., А-76 — 2,85 грн. і ДТ — 2,75 грн. за літр). За оцінкою прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, «Укрнафта» та інші компанії стали справді на патріотичні позиції та зруйнували картельну змову».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі