Валюта знову йде з України

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
У жовтні продовжився відтік валюти з банківської системи України, у результаті чого платіжний баланс знову виявився негативним - $1,56 млрд. Таким чином, платіжний баланс залишається дефіцитним вже другий місяць поспіль, хоча і цей показник на 24% менший, ніж на місяць раніше - $2,04 млрд.

Зниження дефіциту викликане покращенням негативного сальдо фінансового рахунку - з $1,03 млрд до $96 млн. Серед іншого зменшився відтік валюти за кредитами і облігаціями (з $915 млн до $171 млн) і готівкової валюти з банківського сектору (з $1,6 млрд до $1,44 млрд). Слабким виявився приплив прямих іноземних інвестицій - він впав із $732 млн до $287 млн.

"Фінансовий рахунок повертає собі функцію компенсатора чистого відтоку за поточними операціями та вирівнювання платіжного балансу в цілому", - сказав керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький, якого цитує
«Коммерсант-Украина».

У той же час дефіцит поточного рахунку у жовтні збільшився - з $1,01 млрд до $1,47 млрд. На тлі зниження експорту товарів і послуг (з $7,93 млрд до $7,35 млрд) обсяги імпорту трохи зросли (з $8,8 млрд до $8,9 млрд). Змінити ситуацію може лише перегляд ціни імпортного газу, вважають аналітики.

Враховуючи, що у січні-вересні платіжний баланс був профіцитним - $73 млн, ще один місяць відтоку валюти призвів до дефіциту платіжного балансу у розмірі $1,49 млрд. Втім, В.Литвицький прогнозує, що в наступні місяці темпи відтоку валюти будуть знижуватися. За його словами, негативне сальдо валютних інтервенцій НБУ станом на 30 листопада становить $702 млн. "Якщо у жовтні сальдо валютних інтервенцій знизилося до $1,6 млрд, то в листопаді, за попередніми даними, воно скоротиться ще у 2 рази", - пояснив чиновник.

"Зменшення негативного сальдо валютних інтервенцій, а значить, і платіжного балансу, не могло бути забезпечено покращенням ситуації з поточними операціями. Значить, уже в листопаді рахунок операцій з капіталом знову став профіцитним", - відзначає аналітик ІК "Ренесанс Капітал Україна" Анастасія Головач.

Якщо дефіцит платіжного балансу у листопаді дійсно склав $0,7 млрд, то негативне сальдо за 11 місяців зросло до $2,2 млрд. "З урахуванням того, що Україна реструктуризує кредит VTB у довгостроковий, дефіцит платіжного балансу за підсумками року буде близько $3 млрд. Це дозволяє говорити про те, що ситуація з платіжним балансом залишається керованою, тим більше що є надія на вдале завершення перемовин про зниження ціни газу. Це зменшить тиск на платіжний баланс у 2012 році", - говорить начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банк Україна Олександр Печеріцин. Трохи гірший прогноз в Анастасії Головач: "У грудні Україна погашає єврооблігації на $600 млн, значить, і рахунок поточних операцій, і фінансовий рахунок знову стануть негативними. Таким чином, дефіцит платіжного балансу за підсумками року буде близький до $4 млрд".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі