VAB Банк став першим кандидатом на порятунок за рахунок держбюджету - Економіка - dt.ua

VAB Банк став першим кандидатом на порятунок за рахунок держбюджету

12 жовтня, 2014, 15:17 Роздрукувати

На потреби рекапіталізації банків до кінця року Кабмін може надрукувати 12,5-13,5 млрд гривень.

VAB Банк став першим кандидатом на порятунок за рахунок держбюджету © Андрій Товстиженко, DT.UA

VAB Банк Олега Бахматюка, який оголосив 7 жовтня про свої фінансові проблеми, є кандидатом номер один на рекапіталізацію українським урядом. Про це у своїй статті для ZN.UA пише економічний оглядач Андрій Блінов.

Лише на 2014 рік МВФ дозволив українському уряду емітувати на потреби рекапіталізації банків і фінансування ФГВФО 23,5 млрд гривень. Це не враховуючи позички НБУ Фонду гарантування на суму 4,2 млрд гривень, яка була надана в червні.

На минулому тижні Верховна Рада зняла ще одну перешкоду, дозволивши уряду самостійно поповнювати ФГВФО за рахунок емісії векселів. Судячи із заяви міністра фінансів Олександра Шлапака, на ці потреби піде 11 млрд гривень. У меморандумі МВФ йдеться про суму 10 млрд. тобто на потреби рекапіталізації банків до кінця нинішнього року уряд може надрукувати 12,5-13,5 млрд гривень.

Як зазначає оглядач, VAB Банку цього вистачить з головою (залишиться ще на пару фінустанов). Його власний капітал на 1 липня становив 2,9 млрд гривень. За зізнанням топ-менеджменту банку, приблизно на таку ж суму необхідно докапіталізувати банк, щоб він вижив (за інформацією ZN.UA, стрес-тести, які проводилися цього літа, показали потребу в капіталі для VAB Банку в межах 2,5-3 млрд гривень).

Можливо, саме з нього почнеться рімейк історії 2008 року, коли були націоналізовані Укргазбанк, Родовід Банк і "Київ". Вижив тільки перший. "Родовіду" був наданий спеціальний статус санаційного банку (з цією функцією він явно не справляється), а "Київ" відверто неплатоспроможний, незважаючи на свій державний статус. Там вже сьомий голова правління за останні п'ять років.

Зазначимо також, що VAB Банк, який отримував великі суми рефінансування в першій половині року, агресивно нарощував свій кредитний портфель, усупереч ринковим тенденціям.

Банк говорить про те, що проблеми викликані панічним настроєм вкладників, втратою Україною частини території і іншими подібними причинами. Втім, статистика НБУ спростовує ці тези: за перше півріччя 2014-го відтік гривневих вкладів фізичних осіб склав 657 млн гривень (-9,3%) валютних вкладів - менше 46 млн дол. (-10,8%). По підприємствах статистика навіть краще: 3,6 млн дол. відтоку по валюті (-25,1%) і збільшення коштів на рахунках юросіб в нацвалюті на 1404 млн гривень (69,5%). Це значно краще, ніж у багатьох інших топ-банків.

Але найцікавіше приховане в статистиці по виданих кредитах. Банк, усупереч загальноекономічним тенденціям, нарощував видачу позик. Кредитний портфель VAB Банку в нацвалюті збільшився за перші шість місяців 2014 року на 50% до 12,09 млрд гривень, а в інвалюті - на 5,9% до 376,1 млн дол.

Злі язики кажуть, що банки Олега Бахматюка переважно кредитують його власний бізнес. При цьому сформовані резерви по кредитах юрособам є скромними – 25%.

Цікаво, що VAB Банк тривалий час знаходився на рефінансовому підсосі центрального банку, отримавши понад 2,5 млрд гривень. Це приблизно та сума, якої зараз не вистачає фінустанові для проведення повноцінної докапіталізації.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Андрія Блінова "Кінець рефінансової казки". !zn

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №6, 16 лютого-22 лютого Архів номерів | Зміст номеру < >