Новини економіки - В Україні можна успішно реалізувати конкурентний ринок теплової енергії – експерти - Економіка - dt.ua

В Україні можна успішно реалізувати конкурентний ринок теплової енергії – експерти

20 листопада, 2016, 13:06 Роздрукувати

Створення конкурентного ринку теплоенергії дозволить найкращим чином захистити інтереси споживачів.

Розвиток конкурентного ринку теплоенергії дозволить знизити тарифи і поліпшити якість послуг © kievcity.gov.ua

Впровадження в Україні конкурентного ринку теплової енергії сприятиме захисту економічних інтересів споживачів, оздоровленню комунальної інфраструктури та підвищення енергоефективності.

Про це в статті для DT.UA пишуть Володимир Майстришин, Олександр Домбровський та Георгій Гелетуха. На думку експертів, в Україні можна успішно реалізувати модель конкурентного енергоринку, відому як модель "єдиного покупця", найбільш поширену в системах централізованого теплопостачання країн Європи.

Згідно даної моделі, постачальник/оператор мережі закуповує теплову енергію від усіх виробників і продає її споживачам за однаковими цінами і на рівних умовах.

Автори підкреслюють, що обов'язковою умовою для створення та успішного розвитку в Україні конкурентного енергоринку є впровадження анбандлінга (фінансового, юридичного поділу/розподілу власності).

"Мінімальною необхідною вимогою є впровадження фінансового анбандлінгу, що передбачає розподілений облік доходів та витрат і встановлення відповідних тарифів за кожним видом ліцензованої діяльності", – підкреслюють експерти.

На думку Майстришина, Домбровського та Гелетухи, при реалізації ринку мережу централізованого теплопостачання доцільно зберегти у комунальній власності. У новій моделі ринку регулятор отримає можливість встановлювати тільки граничну ціну товару або послуги, а ліцензіати зможуть знижувати ціни на свій розсуд на відкритих торгах.

Діяльність незалежних виробників, які відпускають не більше 1/3 річного споживання теплової енергії, пропонується зробити нерегульованою, з вільним формуванням цін на неї.

Запропонована авторами модель ринку передбачає також використання ринкових інструментів для залучення інвестицій.

"З метою залучення інвестицій необхідно впровадити ринкові механізми та стимулююче тарифоутворення (RAB-регулювання) для тарифів на транспортування теплової енергії. Рівень дохідності в секторі теплопостачання повинен бути порівнянним з іншими секторами економіки і враховувати ризики ринку. В середньому рівень дохідності на інвестований капітал в енергетиці становить 15%, що є більш привабливим як для інвесторів, так і для організацій, що здійснюють фінансування. Таким чином, мають бути створені економічні передумови для появи нових виробників теплоенергії та захисту їхніх економічних інтересів на період не менший, ніж період окупності реалізованих проектів", – відзначають експерти.

Читайте також: Для жителів чотирьох міст України знизили тарифи на опалення

Фахівці вказують, що в різних країнах, де функціонує конкурентний ринок теплової енергії, практикуються свої власні підходи до формування тарифів, захисту інвестицій та комунальних підприємств, які також будуть залучені до ринкової конкуренції. Так, комунальна власність, яка використовується неефективно, зможе почати працювати в інтересах споживачів, які перестануть страждати від високих тарифів та неякісних послуг.

"Тому на державному рівні необхідно прийняти рішення про те, чи продовжувати захищати неефективні, застарілі та зношені комунальні підприємства теплопостачання, або ж почати захищати економічні інтереси споживачів", – підсумовують автори.

Нагадаємо, близько третини українців (36%) упевнені, що не зможуть оплатити комунальні послуги в майбутній опалювальний сезон, свідчать дані опитування компанії Research & Branding Group. При цьому 47% заявили, що не впевнені, але сподіваються, що зможуть їх оплачувати. Лише 7% жителів України повністю впевнені, що зможуть оплатити комунальні взимку.

Детальніше про переваги створення в Україні конкурентного ринку теплоенергії та можливі варіанти його реалізації читайте у статті Володимира Майстришина, Олександра Домбровського та Георгія Гелетухи "Яка модель ринку теплової енергії потрібна Україні" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Останній Перший Популярні Усього коментарів: 1
  • Володимир Володимир 20 листопада, 23:13 Як ціль публікація цінна й правильна.Проте фантастика не пояснює вірної поведінки на день прийдешній. Всі негативні емоції в галузі (злі виробники-транспортери-монополісти, злі соживачі, невдоволена влада) від поведінки найбільшого монополіста-влади, яка не в змозі відійти від ручного адміністрування в теплопостачанні. Соціалістична тарифна методика "витрати +0" в поєднанні з постійною генерацією владою фінансових ризиків (пеня заблокована, субсидії деморалізують, розстрочка добиває, популізм наростає) та відсутністю фахової дискуссії робить в цій сфері такіж руїни, як в медицині. А Конкуренція виробників тепла зявится, коли інвестори накопичать гроші( на Українцях), побачать, що витрачені інвестиції повернуться через тарифи, а з голів політиків під страхом смерті зникне звичка піаритись на тезі "бажання збагатитись-гріховне бажання". згоден 0 не згоден 0 Відповісти Цитувати ДякуємоПоскаржитись
Випуск №47, 7 грудня-13 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >