Офшори українського бізнесу - В офшорах осіло 1,5–2 річні ВВП України - міжнародна оцінка - Економіка - dt.ua

В офшорах осіло 1,5–2 річні ВВП України - міжнародна оцінка

15 травня, 2016, 07:10 Роздрукувати

Усього в офшорах осіло від 117 млрд дол. до 167 млрд. українського походження. Оцінка щорічних офшорних втрат країни сягає 11–12 млрд дол.

В офшори виводиться більше, ніж позичається в МВФ, пише Кораблін © rossandhelen / Depositphotos

Дані про кошти українського походження, які осіли в офшорах, згідно з приблизними міжнародними оцінками, коливаються від 117 млрд дол. (Global Financial Integrity) до 167 млрд (Tax Justice Network). В еквіваленті це становить 1,5–2 річні ВВП України.

Про це пише у своїй статті для DT.UA доктор економічних наук Сергій Кораблін.

Оцінка щорічних офшорних втрат України сягає 11–12 млрд дол., що дорівнює обсягу кредитів, отриманих нею від МВФ у рамках двох останніх програм (2014–2015 рр.), йдеться у статті.

За словами автора, зазначене вимивання супроводжується падінням накопичень в основний капітал.

Читайте також: У "панамському архіві" фігурують майже 500 офшорних компаній, пов'язаних з Україною

"На рисунку наведено їхні доларові еквіваленти в розрахунку на одного працівника в різних країнах. Період вибірки (2000–2014 рр.) не враховує найглибшої фази вітчизняного спаду, що спостерігався в 90-х роках минулого сторіччя", - приводить цифри автор.

"Україна, як і Китай, належить до країн із середнім рівнем доходів. У 2000–2008 рр. її вкладення в основний капітал на одного працівника стійко зростали. Однак після цього відновилося їхнє падіння: до 2014-го їх річні обсяги скоротилися в 2,6 разу, тоді як у групі країн із середніми доходами збільшилися в 1,6 разу, а в Китаї — в 2,4 разу", - йдеться у статті.

Кораблін наголошує на наявності стратегічного відставання.

"Як результат, у 2014 р. наші інвестиції у власне майбутнє (800 дол. на одного працівника) виявилися значно ближчими до рівня найбідніших країн світу (370 дол.), ніж до економік із середніми доходами (3000 дол.). Що ж стосується багатих країн і держав — членів ЄС, то вони на кожного працівника вкладають в основний капітал… у 18–20 разів більше від нашого. Причому нескладно помітити, що цей розрив щороку збільшується", - йдеться у статті.

За даними Корабліна, програє Україна й у відносних розмірах своїх накопичень основного капіталу. Так, у докризовому 2013 р. їх відношення до ВВП (17,5%) набагато відставало не тільки від середньосвітових значень (21,9%), але й від показників країн із високими доходами (20,2), низькими (24,4) і середніми (30,1%). У 2014-му українські вкладення в основний капітал узагалі впали до 14,0% ВВП.

"Називаючи речі своїми іменами, це — шлях у нікуди. З такою статистикою Україні треба перейматися входженням у групу найбідніших країн світу, а не в багатий Євросоюз. Якщо так, постає питання про відплив її мільярдів в офшори — чи не надто дороге задоволення для такої бідної країни, та ще й з пан'європейськими амбіціями?", - йдеться у статті.

Нагадаємо, у понеділок, 9 травня, консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) відкрив доступ до бази даних, у якій міститься інформація про більш ніж 200 тисяч офшорних компаній.

На офіційному сайті консорціуму оприлюднена інформація про компанії, зареєстровані у Панамі, Самоа, а також на Багамських, Сейшельських і Британських Віргінських островах.

Повну статтю Сергія Корабліна "Офшорне виснаження" читайте у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Останній Перший Популярні Усього коментарів: 1
Випуск №47, 7 грудня-13 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >