Війна в Донбасі - Узгоджений з МВФ держбюджет-2015 створює враження, нібито війни вже немає - Економіка - dt.ua

Узгоджений з МВФ держбюджет-2015 створює враження, нібито війни вже немає

21 лютого, 2015, 11:35 Роздрукувати

В оновленому держкошторисі на оборону і безпеку держави виділяється надто мало коштів, тоді як потрібно в 1,5 рази більше.

Бюджет-2015 прийнятний для мирного життя, але не для війни

Скоригований відповідно до вимог МВФ державний бюджет України на 2015 рік прийнятний для мирного життя, але не для війни за територіальну цілісність.

Про це в статті у ZN.UA пишуть Андрій Кириленко з Массачусетського інституту технологій і Тетяна Тищук з Інституту економіки та прогнозування НАН України.

Щоб краще зрозуміти суть змін в головному кошторисі країни, експерти розбили бюджет на шість категорій: "соціальний захист", "газ і нафта", "утримання влади", "оборона і безпека", "обслуговування боргу" і все інше.

"Для кожної з категорій пов'язуємо витрати з доходами і аналізуємо сформований баланс. Це дозволяє краще зрозуміти, на що витрачаються кошти платників податків" - пояснюють фахівці.

Зокрема, в категорії "оборона і безпека" запропоновано 46 млрд грн доходів і 82 млрд грн витрат. За курсом, встановленим в програмі і озвученим урядом (21,7 грн/$ ред.), 82 млрд грн - це близько $ 3,8 млрд, або $ 10,4 млн на день. І це не тільки на війну, але й на оборону та безпеку країни в цілому: армію, Національну гвардію, прикордонників, міліцію.

"Створюється враження, що за цим бюджетом, узгодженим з МВФ, нібито війни вже немає. Вона якось закінчилася, сьогоднішні вояки приїхали додому і почали жити мирним життям. Але ж це не так - війна йде" - пишуть автори.

Є ще 6 млрд грн державних гарантій для оборонної промисловості, закладених не у витрати, а в держборг, і близько 2,9 млрд на інші органи і структури по обороні країни. Але навіть з цим загальний обсяг фінансування оборони становить лише 90 млрд грн, або 4,9% прогнозованого ВВП.

Проте Україні було б доцільно витрачати на оборону близько 7% ВВП в 2015 році. Це вимагає майже 57 млрд грн, або $ 2,6 млрд, додаткових асигнувань. Знайти" ці необхідні кошти можна, створивши позабюджетний фонд, який може забезпечити додаткове фінансування оборони. Джерела його фінансування можуть формуватися за рахунок емісії оборонних облігацій, залучення фінансових і нефінансових внесків від приватних і офіційних донорів всередині країни та з усього світу. Цей фонд має створюватися на обмежений часовий період, бути прозорим, контролюватися колегією радників, які є відомими людьми, і волонтерами, дотримуватися жорсткі антикорупційні правила і процедури.

Більше читайте у статті "Держбюджет поза раеліями війни" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

За матеріалами: ZN.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №47, 7 грудня-13 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >