УМИРОТВОРЕНІ Й ЗАДОВОЛЕНІ

Поділитися
Реформа міжбюджетних відносин, навколо якої зламано стільки списів, нарешті принесла свої перші плоди...

Реформа міжбюджетних відносин, навколо якої зламано стільки списів, нарешті принесла свої перші плоди. Відтепер місцеві бюджети формуються за новими принципами, затвердженими Бюджетним кодексом. Спочатку нововведення викликали опір і критику на місцях. Але потім, коли стало ясно, кому і скільки належить, невдоволення змінилося задоволенням.

У формуванні бюджету за формульним методом місцеві власті побачили для себе багато переваг. Обурення ж обласного керівництва тим, що міста і райони будують свої взаємини з Мінфіном безпосередньо, минаючи область, змінилося смиренням. Ніхто більше не запевняє, що новий принцип побудови міжбюджетних взаємин призведе до руйнації вертикалі виконавчої влади. А тому нинішній бюджетний процес, принаймні в Одесі, пройшов тихо, мирно, без видимих образ, скандалів та закидів.

Воно й зрозуміло, адже бюджет Одеси, та й бюджети інших міст-донорів, таких як Іллічівськ і Южне, зросли майже удвічі, порівняно з минулим роком. Майже в півтора разу збільшилися і бюджети ряду районів. На цьому тлі обласний бюджет, природно, зменшився удвічі. Сьогодні він дорівнює 387,9 млн. грн. Або займає 26% у консолідованому бюджеті області. До речі, у середньому по Україні питома вага обласних бюджетів становить 28%.

Цього року одеський обласний бюджет формується в основному за рахунок 25-відсоткової суми від прибуткового податку з громадян (140,7 млн. грн.), 25-відсоткової плати за землю (26,4 млн.), а також частини податку з власників транспортних засобів (17,5 млн.) — 2000-го, відповідно до закону про бюджет, 50% залишається обласним центрам і 20% — іншим містам та районам. Окрім податкових надходжень, добру половину обласного бюджету складуть трансферти з держбюджету (181,7 млн. грн.). Субвенції виділяються на часткову реалізацію статті 57 Закону України «Про освіту», на реконструкцію оперного театру, а також на оплату допомоги сім’ям із дітьми, допомогу інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, надання пільг ветеранам війни та праці і виплату різноманітних пільг та субсидій населенню, а також на будівництво і придбання житла для військових.

Як і торік, обласний бюджет складається із загального і спеціального фонду, до якого входить бюджет розвитку. Він формується в основному за рахунок надходжень від продажу обласної комунальної власності (за розрахунками, це 1,3 млн. грн.) і дивідендів від акцій АТ, що перебувають у комунальній власності. Загалом, зведений бюджет Одеської області, порівняно з минулим роком, зріс у цілому на 200 млн. грн., що дуже показово.

Протягом останніх років область посідала одне з останніх місць із витрат на душу населення завдяки нормативам, які спускалися згори. І лише торік цю порочну практику було порушено. 2001-го області додали кілька мільйонів, завдяки чому вона змогла розправити свої плечі. Ну а нинішнього — порівняно з минулим — їй додали ще більше. Якщо порівнювати з варіантом держбюджету-02, який подавався на перше читання у Верховну Раду, то він передбачав вилучення з одеського обласного бюджету 9 млн. грн. Однак завдяки зусиллям місцевої влади вдалося не лише уникнути вилучень, а й отримати дотацію на 6,5 млн. грн. Тож видаткова частина обласної казни дозволяє сьогодні повністю забезпечити зарплату для всіх категорій бюджетників з урахуванням її підвищення, виплату стипендій, а також заявки на оплату енергоносіїв, харчування в закладах медицини, освіти і соціального захисту. У цілому збільшено витрати на освіту, охорону здоров’я, соціальний захист, фізкультуру. Хоча при цьому зменшено витрати на культуру і розвиток малого підприємництва.

Та, на жаль, попри новий принцип формування місцевих бюджетів, їхня залежність від волі держчиновників, як і раніше, зберігається. Адже не всі бюджетні кошти розподіляються сьогодні за формулою Мінфіну. Частину функцій з розподілу державних цільових субвенцій передано області. Тож місцеві бюджети, що формуються і за рахунок трансфертів, як і раніше, залежать не лише від держбюджету та його наповнюваності, а й від побажань обласного начальства.

Що показово, нинішнього року в доходній частині обласного бюджету з’явилися субвенції з міських і районних бюджетів обсягом понад 6,5 млн. грн. Три міста обласного підпорядкування з п’яти — Одеса, Білгород-Дністровський і Южне, а також 10 районів із 26 вирішили передати області частину повноважень, делегованих їм державою в частині утримання місцевої міліції та пожежної охорони, фінансування охорони здоров’я і спеціалізованих закладів освіти обласного підпорядкування, а також програм кінофікації області.

Це було зроблено з різних причин.

Однак слід зазначити, що чіткий розподіл бюджетних коштів на дві частини, одна з яких призначена на виконання делегованих державою повноважень, а друга — повноважень місцевих рад, — це і є, мабуть, найголовніша особливість нових міжбюджетних відносин. Визначено у зв’язку з цим і чітко розмежовано джерела, за рахунок яких фінансуватимуть ці повноваження. Отже, якщо взяти бюджет Одеси, то освіта, охорона здоров’я, культура, соцзахист, фізкультура та спорт, а також органи управління фінансуватимуться в основному за рахунок прибуткового податку з громадян — це 220,1 млн. грн. Нинішнього року місту залишається 75% цього податку. Торік — було 6,5%. У цілому ж на фінансування делегованих повноважень у міському бюджеті передбачено 339,9 млн. грн. і 141 млн. — на виконання власних повноважень. Фінансування останніх здійснюватиметься в основному за рахунок доходів, отриманих від плати за землю, — 45,8 млн. грн. (Одесі залишається 75%) , а також за рахунок місцевих податків і зборів — це 20,7 млн. грн.

Отож, нині бюджет Одеси небувалий — 513,9 млн. грн. Такої казни тут ніколи не бачили. Для порівняння: торік з доходів він ледве дотягував до 220 млн. грн., а з витрат перевищив 320 млн. Одеса була єдиним містом в Україні, що прийняло бюджет із дефіцитом у 100 млн. І, як результат, весь минулий рік бюджетників тримали на голодному пайку, не виплачуючи по кілька місяців зарплату. Втім, людей таким чином мучили і позаторік, і раніше. Борги вчителям та медикам щойно вдалося погасити. Але тепер, як запевняє влада, проблем із виплатою зарплати більше не буде. Тепер навіть вистачить профінансувати понад 70% міських потреб. Хоча, за словами мера Одеси Руслана Боделана, і 1,5 млрд. було б замало для розв’язання всіх проблем.

Воно й зрозуміло. Щоб розчистити самі лише завали житлокомунгоспу, схоже, ніяких грошей навіть кількох поколінь не вистачить — настільки все запущено. І в цій сфері мало що змінюється радикально. Якщо говорити про її реформування, яке давно час розпочати, то тут, як то кажуть, і кінь не валявся. Однак проблема, на думку пана Боделана, полягає в тому, що ні Бюджетним кодексом, ні іншими раніше ухваленими документами ніколи не передбачалося і копійки на справи житлово-комунальних господарств. Нині на ці цілі в бюджеті міста передбачено 70,6 млн. грн. Це найбільший обсяг асигнувань у розділі власних повноважень. Однак, порівняно з минулим роком, фінансування цієї статті залишається практично на одному й тому ж самому рівні. Хоча потреба — понад 230 млн.

Найбільший обсяг коштів виділяється на фінансування освіти — 117,6 млн., що набагато вище, ніж передбачено розрахунками Мінфіну. На охорону здоров’я — 92,3 млн., на соціальний захист населення, з урахуванням субвенцій із держбюджету, — 57,6 млн. грн., що теж вище, ніж нарахували в Мінфіні. Збільшено, порівняно з цими ж розрахунками, і витрати на культуру, фізкультуру та спорт. Втім, одесити скаржаться, що Київ, як завжди, свого не прогавив. З міського бюджету в державний вилучатимуть 85,5 млн. грн. А це близько 30% доходів, отримуваних для виконання делегованих повноважень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі