Україну закликають збільшити прозорість видобувних галузей

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Getty Images
Представники Європи закликають Україну приєднатися до Ініціативи прозорості видобувних галузей (Extractive Industries Transparency Initiatives, EITI).

Як заявив DT.UA посол і голова представництва Європейського Союзу в Україні Жозе-Мануель Пінту Тейшейра, приєднання Києва до EITI стане важливим кроком до інтеграції у європейський енергоринок.

«EITI підтримують десять країн ЄС, Єврокомісія та Європейський інвестиційний банк, оскільки вона є інструментом підтримки кращого управління та підзвітності через перевірку і повне оприлюднення платежів компаній та урядових надходжень від нафтогазового та гірничо-видобувного секторів. Водночас Ініціатива прозорості дає змогу створити взаємовигідні ситуації для забезпечення поставок сировини до Європи, і тому також підтримується в рамках Сировинної ініціативи ЄС. Україна є одним із ключових енергетичних партнерів ЄС, а з 1 січня 2011 року є повноправним членом Енергетичного співтовариства. Це важливий крок до інтеграції України в європейський енергоринок. Один із заходів, які ваша країна повинна буде здійснити в цьому контексті, є належний доступ до ринкової інформації», - підкреслив посол.

За його словами, це одна з причин, чому ЄС повністю підтримує приєднання України до EITI. Інша полягає в тому, що доходи від видобутку корисних копалин - важливе джерело доходу багатьох держав, зокрема й України: «Видобуток нафти і газу також робить свій внесок в енергетичний баланс вашої країни. А посилення прозорості приведе до поліпшення системи управління державними фінансами, прийняття зважених рішень та сприятиме економічному розвитку України і більшій підзвітності уряду».

У свою чергу, посол Великобританії в Україні Лі Тернер вважає, що майбутнє членство України в EITI має величезні потенційні переваги: «Наближення вашої країни до цілей і принципів цієї організації посилить прозорість і відкритість в енергетичному секторі і може стати важливим елементом відданості України задекларованим реформам енергосектору. Це також допоможе залучити значні міжнародні інвестиції в розвідку і видобуток та зменшити залежність України від імпорту дорогих енергоносіїв».

Окрім представників Європи, за приєднання України до Ініціативи виступає і МВФ. Як заявив постійний представник фонду в Україні Макс Альєр, «МВФ не лише підтримує участь країн в EITI, а й у кожному своєму звіті щодо дотримання Україною вимог меморандуму з МВФ обов’язково приділяє увагу діям нашої країни щодо впровадження Ініціативи прозорості».

Голова компанії Shell в Україні Патрік Ван Дале вважає Ініціативу прозорості видобувних галузей дуже важливою як для країн, що до неї приєднуються, так і для компаній-інвесторів. На його думку, саме країни, а не компанії, такі як Shell, повинні вирішувати, як використати ці доходи на користь суспільства.

«Тим не менш ми вважаємо, що все починається з відкритості таких компаній, як наша, у питанні кількості сплачених нами платежів та з відкритості уряду щодо використання цих коштів. EITI - це механізм, який дає можливість робити це ефективно. І саме тому може принести численні вигоди Україні», - додав голова Shell в Україні.

Принциповим є те, що процес зацікавлення та приєднання до Ініціативи прозорості - виключно добровільна справа кожного уряду (країни). І саме уряд має оголосити про свій намір приєднатися до EITI.

Ініціативу прозорості видобувних галузей (Extractive Industries Transparency Initiatives, EITI) підтримують 33 країни і більш як 50 найбільших світових енергетичних компаній. Реалізація Ініціативи прозорості видобувних галузей вигідна будь-якій країні, адже надзвичайно підвищує рівень міжнародної довіри до неї, поліпшує довіру потенційних інвесторів, сприяє припливу інвестицій у видобувну та транспортну галузі країни, а також підвищує рівень енергетичної безпеки держави.

Ініціативу прозорості видобувних галузей український уряд офіційно підтримав іще 30 вересня 2009 року. Представники нинішнього уряду, насамперед прем’єр-міністр Микола Азаров (у листопаді 2010 року), підтвердили готовність продовжити процес приєднання України до EITI. У січні 2011-го під час громадських слухань у Верховній Раді навіть обговорювали тему прозорості у сфері видобутку вуглеводнів, зокрема йшлося і про EITI. Однак далі розмов і декларацій справа EITI в Україні поки що не пішла.

Детальніше читайте у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна» у статті Алли Єрьоменко «Як заробити на прозорості».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі