Українські стандарти бухобліку дозволили «Нафтогазу» стати надприбутковим. На папері

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Звіти НАК «Нафтогаз України» за минулі роки, складені за українськими та міжнародними стандартами фінансової звітності, суттєво відрізняються.

Про це у своїй статті для ZN.UA пише експерт Центру Лібермана Іван Чалий.

В фінансовому звіті за 2009 рік, складеному за українським стандартами та оприлюдненому на сайті Державної установи «Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України», НАК «Нафтогаз України» наводить такі показники: чистий прибуток за 2009 рік - 2,27 млрд грн; чистий прибуток за 2008 рік - 11,17 млрд грн.

У фінансовому звіті за 2010-й чистий прибуток за 2009 рік виглядає дещо скромніше - 1,26 млрд грн. Хоча його суму і зменшено, все одно діяльність компанії залишається прибутковою.

На сайті компанії оприлюднено англомовний звіт за 2009 рік, складений за МСФЗ та підтверджений одним із найавторитетніших у світі аудиторів, що входить до складу так званої великої четвірки. У ньому ми не знайдемо оптимістичних даних, навпаки: чистий збиток за 2009 рік - 22,7 млрд грн; чистий збиток за 2008 рік - 2 млрд грн.

Тобто, за результатами 2009 року чистий прибуток за українськими стандартами бухобліку становив 2,27 млрд грн, а за міжнародними стандартами фінансової звітності за той же період компанією зафіксовані збитки в сумі 22,7 млрд грн.

Не можна не звернути уваги на те, що фінансовий звіт за 2010 рік, складений за МСФЗ, на сайті НАК «Нафтогаз України» і досі не оприлюднено. За офіційною версією, це викликано зміною аудитора. За відсутності даних фінансового звіту, складеного за МСФЗ, звернімося до звітів, складених за українськими стандартами.

За 2010 рік чистий збиток компанії сягнув 21,4 млрд грн. Збиткові тенденції зберігаються і на початку 2011-го. За підсумками першого кварталу НАК «Нафтогаз України» звітує про чистий збиток у сумі 1,3 млрд грн.

Слід звернути увагу на те, що звіт супроводжується характерною приміткою: «Відповідно до п. 15 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.05.99 №137, проведені коригування певних статей балансу та звіту про фінансові результати у зв’язку з відображенням у бухгалтерському обліку подій після дати балансу». Які саме коригування проведено, у звіті не пояснюється.

Звіт за підсумками третього кварталу ще не оприлюднено, але заява управління по зв’язках з громадськістю про отримання чистого прибутку у 17,19 млрд грн здатна шокувати навіть досвідчених фінансових аналітиків: як можна за три місяці наростити прибуток майже в 40 разів?

Опитані експерти були одностайні: такі фінансові звіти довіри не викликають. Вони породжують чимало питань, головне з яких - яким чином компанія, що протягом трьох років отримувала збитки, раптом стала суперприбутковою?

Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» у статті Івана Чалого «Весела бухгалтерія».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі