Українські експортери зберігають валютну виручку на рахунках іноземних компаній

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Українські експортери зберігають валютну виручку на рахунках іноземних компаній Український бізнес не поспішає заводити в країну всю валютну виручку © Андрій Товстиженко, DT.UA
Майже всі закордонні інвестиції українських підприємців скеровуються в підконтрольні компанії в країнах з низьким податковим навантаженням.

Українські підприємці мінімізують базу оподаткування шляхом реєстрації офшорних компаній, а також зберігають валютні кошти на рахунках іноземних компаній, зареєстрованих у країнах з низьким податковим навантаженням. За даними Нацбанку, більше третини від усіх прямих іноземних інвестицій (ПІІ), що надійшли в Україну станом на кінець минулого року, походить з країн з низьким рівнем оподаткування. І майже 100% від прямих інвестицій з України також спрямовані в низькоподаткові юрисдикції, пише у своєму матеріалі для DT.UA начальник управління реформування фінансового сектору НБУ Євген Степанюк.

До того ж, за розрахунками НБУ, 20% від всіх ПІІ, що надійшли в Україну протягом 2010-2017 років, представляли собою round-tripping вітчизняного капіталу. Ці кошти були виведені за межі України вітчизняними компаніями з допомогою різних інструментів (трансфертного ціноутворення, недоотримання валютної виручки) і повернулися у вигляді прямих вкладень в акціонерний капітал з-за кордону і кредитів від прямого інвестора.

Динаміка експортної виручки також демонструє недостатню ефективність чинного податкового та валютного регулювання. Україна займає позиції в десятці найбільших експортерів продукції сільського господарства, але за обсягом експортної виручки знаходиться тільки в третій десятці країн світу.

Зі зниженням норми обов'язкового продажу валютної виручки зі 100% до 50% у 2015-2017 роках експортери все одно продовжували продавати на ринку близько 95% виручки. Таким чином, в країну заводилася рівно стільки валюти, скільки потрібно для поповнення оборотних коштів. Решта залишалася на рахунках контрольованих іноземних компаній, зареєстрованих у низькоподаткових юрисдикціях.

Згідно з підрахунками Організації економічного співробітництва і розвитку, від розмивання податкової бази і виведення прибутку компаній за кордон бюджети країн світу втрачають щорічно від 100 до 240 млрд доларів США. Під егідою країн "Великої двадцятки" в 2013 р. була розпочата робота над уніфікованими міжнародними правилами по оподаткуванню, які були втілені в 15 основних діях (План дій BEPS), фінальний звіт за яким був оприлюднений ОЕСР у жовтні 2015 р. На сьогоднішній день до цього плану залучилися 116 країн світу, які забезпечують понад 93% світового ВВП.

Детальніше про перспективи приєднання України до BEPS читайте в статті Євгена Степанюка "План дій BEPS в Україні" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі